Alaus naujienos

GutstoutasAludariai pagaliau džiaugiasi atėjusiu pavasariu ir tikisi saulėtos, šiltos ir pelningos vasaros. Ir, nors įvairiausi nostradamusai pranašauja kataklizmus, vyrai juk ir ant griuvėsių gers? Ta proga marketingistai su kreatyvščikais perdažė fasadus, prikepė labai kūrybiškų reklamų ir visokeriopai ėmėsi edukuoti mases. Su kuo mes visus jus ir sveikinam o taip pat linkime, kad Seimo dundukai pagaliau sutvarkytų savo idiotiškus alaus rūšių draudimo ir talpos ribojimo įstatymus.

Iš tiesų galime tik apgailestauti, jog gerų alaus reklaminių klipų neliko. Gal agentūros nenori leisti pinigų tik naktiniam eteriui, gal baigėsi fantazija, o gal jie tiki tais reklamos guru, kurie tvirtina jog visiškai nesvarbu, kad tavo reklama šūdina, svarbu vardas šmėžuotų visur ir visada. Reklamą žmonės pamirš, o vardas liks. Laimei, taip galvoja ne visi, antraip Kanų liūtams būtų riesta…

Ko gero įstabiausias šio pavasario klipas – Utenos alaus. Alų verda, matote, ne kaip senovėje, ne iš nekaltų vaidilučių išaugintų apynių ir ne pagal priplėkusius protėvių receptus. Tuo visas kreatyvas ir baigiasi. Toliau seka infantilus tekstas, įdėtas į nerealių personažų lūpas. Sėdi ir galvoji, kur jie tokių nenatūralių tipažų pririnko ir ką tai bendra turi su tiksline auditorija… „Žinai, kas mane realiai užknisa?“ – užknisa tai, kad pašiepdami vienas nesąmones patys prikuria naujų. Nepatikėsiu, kad Utenos alus turi ką nors bendra su pavaizduotais tikrais apyniais. Žinoma, stabilizuotas ekstraktas juk neatrodys toks vizualiai patrauklus.

Kiek supratau, viena iš klipo idėjų – kvietimas apsilankyti ekskursijoje Utenos darykloje. Ją galima laimėti, tačiau lyg ir galima ir patiems nukeliauti į tą neseniai atsidariusį „Aludarystės pažinimo centrą“. Ekskursija su 5 alaus rūšių degustacija – 25 Lt. Atrodytų reikia pasidžiaugti, jog galų gale prie daryklos padarytas normalus muziejus, normaliai organizuojamos ekskursijos, galima atvažiuoti ir apsilankyti. Ar tikrai? Tikrai??? Pasvajokit. Žinoma, jei surinksit grupę ir paskambinsite nurodytu telefonu, jus įleis. Net makaronų pakabins, ir padegustuoti alaus duos. O jei nesurinksit? Tuomet, tikriausiai, kaip ir kitose lietuviškose alaus daryklose, teliks pasigrožėti fasadu.

Bet nereikia liūdėti! Nes Utenos alus jums sugalvojo dar vieną pramogą! Ne ne, tai ne eilinė Nacionalinė loterija „ieškok po kamšteliu“. Jei manote, jog žinote viską apie alų, galėsite dalyvauti Nacionaliniame aludarystės (stipru!) egzamine http://alausegzaminas.lt/. Gegužės 17 d. bus galima atsakyti į 30 klausimų apie alų ir rungtis dėl pagrindinio prizo – kelionės į Alaus akademiją Anglijoje. Tiesa, tokie susireikšminimai atrodo karikatūriškai o ir pranešimas spaudai apie tai, kad Utenos alus stengiasi gerinti visuomenės supratimą apie High Gravity alų iš apynių ekstrakto, nesalyklinių medžiagų su fermentais ir maltozės sirupu nuteikia linksmai. Taip, Utenos alaus fabrikas yra didžiulė moderni darykla, ir tas jos alus turi teisę gyvuoti (ir netgi vadintis alumi), bet kam tie makaronai?

Štai to paties fabriko reklama visai kitai auditorijai. Čia nėra jokių prasigėrusių nesiskutusių menininkų su akinukais, ir personažai realesni, ir idėja suprantama, ir žiūrisi smagiai, ir jokių nesąmonių apie „skaidrią kokybę“. Gal kiek purvas atrodo nenatūraliai, bet tiek to. Kadangi svetainė http://www.blindosalus.lt/ pamiršta 2011 metais, klipą teko įkelti patiems.. Beje, kam klipe pakeitėt šlykščiai žalią bambalių spalvą į rudą? Patiems nesižiūri?


Volfas Engelman alus Tradiciškai pavasarį alaus buteliai keičia kailiukus. Volfas Engelman žengė logišką žingsnį ir ėmė visas savo manomai kokybiškas rūšis pilstyti į naujo pavyzdžio butelius. Žinoma, jau susitaikėm, kad pakuotės būna bet kokio dydžio, tik ne normalaus. Sviestas po 125 gramus, pienas po 0,9 litro… Bet kame čia privalumas pirkėjui? Nors Petras Sadovskis, bravoro „Volfas Engelman“ vyriausiasis aludaris, tvirtina, kad kiaušinius reiktų skaičiuoti kapomis, atstumus pėdomis o miltus pūdais. Tiesa, šūkis „Visa galva aukščiau“ visai neblogas.

Be viso to, šiemet darykla švenčia 160 metų jubiliejų ir ta proga išleido naują alaus rūšį.

Volfas Engelman. Jubiliejinis 160Volfas Engelman. Jubiliejinis 160
Alk 5,3%. Nepasterizuotas.

Alus ypatingas tuo, kad išvirtas su „itin retais“ australietiškais apyniais Galaxy. „Kilmingųjų“ apynių tiekėjas negalėjo pasiūlyti, nes visus nupirko Kalnapilis, beliko tenkintis „itin retais“. Pagal aprašymą šie apyniai suteikia alui citrusų ir pasiflorų aromatą. Nežinau, kaip tos pasifloros atrodo ir kvepia, bet sugadinti „apynius tiekiančios kompanijos trečdalį viso šių metų derliaus“ tam, kad būtų išvirtas nelabai kuo išsiskiriantis lageris, vargu ar buvo verta. Taip, apyniai įdomūs, sako, labai neblogas IPA gaunasi, bet Volfgangai pabijojo bent kiek įdomesnio sprendimo. Šiuo atžvilgiu Vilkmergė su ne tokiais retais, bet ganėtinai panašiais į Galaxy, Citra apyniais padarė daug įdomesnį alų.

Kaip įvertintume šį bandymą? Dažnai Volfui Engelman pasiseka išvirti pakankamai neblogą eurolageriuką. Čia vienas iš tų atvejų. Tokiu įvertinimu, tikriausiai, ir pakaktų apsiriboti. Žinoma, jei kas skaito daryklų pranešimus spaudai, galbūt susidomės kokie gi tie „Australijos saulėje prinokę“ apyniai, tačiau sužinoti apie juos eiliniam alaus mėgėjui nedaug šansų; net etiketėje nepasivarginta suteikti bent kokią informaciją apie apynių rūšį.

alus FortasO štai ir nauji kailiukai Forto alui. Marketingistai eilinį kartą stebina „išradingumu“. Vien „įvedimo“ kampanija ko verta: parduotuvėse atsiranda pakabukai „tuoj bus nauja etiketė“ (jūs rimtai manote, kad man ši žinia svarbi???), feijsbuke pasirodo buka serija „viralų“ apie šviežią požiūrį (memai visai ne į temą). Tiesa, nors jau praėjo daugiau kaip mėnuo nuo žadėtų naujienų, Fortas vis dar išparduodamas alus senom etiketėm. Tai jau tikrai turėtų būti nepaprastai „šviežias“.

Forto alusKas nedžiugina: Jei marketingo pinigus būtų sumokėję etiketės dizaineriams, rezultatas būtų geresnis. Išvaizda tokia pigi, kad, atrodytų, daryta vien tam, jog nekonkuruotų su „premium“ rūšimis. Bambaliai negražūs.
Kas džiugina: Naujomis etiketėmis Fortas galutinai atsikratė vogto Forto picerijų stiliaus.
Atplėšus etiketę galima rasti genialių minčių, pvz. „Gyvenimas per trumpas, kad gertum pigų alų“. Labai juokinga, žinant kad Fortas pretenduoja į pigųjį segmentą. Taip pat galima pasilinksminti studijuojant „medalius“ (žiūr. foto).

Forto alusVolfas Engelman. Fortas Export
Alk. 4,6%

Tiesiog labiau palengvinta naujiena vasarai. O Export pastaruoju metu turbūt reiškia „tarkim, kad čia alus, nors patys nesam tuo tikri“.


Širvėnos bravoras. Dundulis. Gerbiu jus, vyrai. Man šiuo metu tai įdomiausia alaus darykla, su fantazija ir su idėjomis. Nors naujienas rasti tampa pakankamai komplikuota (reikia žinoti „taškus“), nedideli virimai leidžia lanksčiai eksperimentuoti. Panašu, jog eksperimentams pritrūksta savos bazės, jie dažnai daromi koloaboraciniais pagrindais Tauroje.

Vienas naujesnių labai pasisekusių pavyzdžių – Humulupu IPA, bendras Dundulio, Curva Piscis ir Tauros darbas. Ir nereikia verkti, kad Indiško šviesiojo elio lietuviai nesupras, kad bus per kartu, kad išvis niekas nei pirks, nei domėsis. Reikia imti ir daryti. Galbūt ne milijonais dekalitrų. Ir nereikia. Lai tebūna tas alus prieinamas tose keliose vietose Lietuvoje, bet būna originalus ir kokybiškas.

Humulupu IPACurva Piscis, Taura, Dundulis. Humulupu IPA
Alk. 5,5%

Alaus stilius Indiškas šviesusis elis iš tiesų nėra nei indiškas, nei skirtas indėnams. Tiesiog stiliaus istorija pasakoja, jog 19 a. viduryje tam, kad pristatytų nesugedusį alų į savo kolonijas, anglai jį ėmė smarkiai apyniuoti. Vėliau tam alui, prieš patenkant pas eilinius kareivius, buvo pritaikoma High Gravity technologija, o paprastai tariant jį praskiesdavo. Bet šitą niūrų faktą istorija linkusi nutylėti, o dabartinis IPA pasižymi ryškiu apynių dominavimu.

Vien tai, kad mūsų eilinė, netyčia ar tyčia užklydusi į alaus barą publika gali paragauti IPA stiliaus alaus yra neabejotina naujiena. Humulupu IPA išvirtas naudojant 5 apynių rūšis, jas visas nedaug kas išsskirs, ryškiau dominuoja Summit skonis. Teisybės dėlei reikia pasakyt, kad merginos visgi mieliau pasirinko kitą alų, o ir sesijiniam gėrimui (paprastai tariant, prisigerti) IPA nebus tinkamas variantas. Gal tai nėra pats tobuliausias IPA, kurį teko ragauti, tačiau lyginti su BrewDogais ar jiems panašiais būtų nelabai korektiška. Vienareikšmiškai vertas pasimėgauti.

Kas dar? Dundulio naujienos: Užupio elis, Morzenas, VIPA (Kvietinis IPA)… O dar ir apie kukurūzinį Smaką neparašėme.. Barstomės galvą pelenais ir pažadame jei ne paminėti, tai bent paragauti.

Dundulio alusIr, žinoma, pavasariui nauji Dundulio kailiukai 🙂 Liuks. Išlaikytas stilius ir nuotaika, originalūs paveiksliukai. Nė iš tolo nepanašu į Forto tūpizmą ar Volfo Engelmano koktų išlaižytumą.


Kelios etikečių naujienos iš Aukštaitijos bravorų.

Taruškų kanapių alus

Taruškų bravoras.  Kanapių
Alk. 5%

Pagaliau alus su kanapių sėklomis iš eksperimentinio pavirto pilnaverčiu. Įdomus bandymas, bet kiek klaidinantis apipavidalinimas. Žinant europinių kaimynų kanapių alaus skonį, iš to gražaus kanapės augalo tikiesi ko nors panašaus. Tiesa, galinėje etiketėje paminėtos sėklos, „leidžiančios atsiskleisti išraiškingam riešutų aromatui“. Lageras.

Ruginis alusTaruškų bravoras. Ruginis
Alk. 5,2%

Lietuviško kaimo alus. Rugių salyklas suteikia „charakteringo gaivaus skonio“. Nudojamos elio mielės.


Radler OrangeUtenos alus. Radler Orange
Alk. 2%
Sudėtis: alus (50,4%), vanduo, gliukozės-fruktozės sirupas, apelsinų vaisių koncentratas (apelsinų sulčių koncentratas, apelsinų ekstraktas, antioksidatorius vitaminas C, cukraus sirupas, natūralios apelsinų ir kitos kvapiosios medžiagos, stabilizatorius E412, dažiklis E160a), CO2, citrinų rūgštis, konservantas E202.

Vejuosi aš vėją / Per žydinčią pievą… Vasaros gėrimas, skoniu smarkiai lenkiantis visus kitus alaus skiedalus. Kaina taip pat. Šį kartą su apelsinų sultimis. Skanus, nors su alum nedaug ką bendro turi.


MemelbraeuŠvyturys. Memelbräu

Naujas kailiukas. Nors ir negražūs tie Švyturio „adatos“ buteliai, bėda visai kitur. Jei anksčiau Memelbraeu (taip pagal naujas vokiečių taisykles reikėtų rašyti) turėjo marketinginę „razinką“: buvo vadinamas Klaipėdos krašto alum ir parduodamas tik tame regione, dabar jis jau platinamas visoje Lietuvoje. Nebeįdomu.


LedukasGubernija. Ledukas

Jei kartais pamiršote, tai Lietuvoje yra dar tokia darykla Gubernija. Tiesa, reklamuojasi ji ypatingai retai ir priepuoliais, bet kartais išverda ir ką nors geriamo. O čia tiesiog naujas kailiukas vasariniam Gubernijos Ledukui.

Pasilinksminimui – 2003 m. Leduko reklama iš alutis.lt 🙂
Ledukas

 

Kategorijos: Degustacijos | Įrašo nuoroda.

7 komentarai

 1. robertss:

  kodel sakote kad Blindos rudi buteliai tik reklamai.parduotuvese irgi maciau Blindos Ekstra ruduose buteliuose.

 2. LInas:

  Šaunuoliai, apie debilišką marketingą pasakyta puikiai. 🙂

 3. karolisk:

  Būtų įdomu sužinoti apie taškus kur galima Dundulio IPA nusipirkti…

 4. Algyzo:

  Vakar Alaus kolonėlėje (Vilniuje) užsipyliau Humulupu IPA, pasiskubinkit, kol šis gardumynas dar nesibaigė…

 5. Haris:

  IPA visada yra šPUNKoje, Užupio g.9

 6. tomas:

  geri visada rasite uzupyje….

 7. Algimantas:

  Nu ne chebra… visi žinom kad Dundulio alus vertas demesio ir t.t. Bet apie „naujus kailiukus“ ir jų vientisumą… Taip, vientisumas yra, bet vien pamačius etiketę man atėmė norą net išvysti tą alų parduotuvės lentynoje. nenoriu būti suprastas neteisingai – „didžiūjų marketingistų“ noras paslėpti mažą pimpaliuką dideliu klevo lapu tikrai apgailėtinas, bet Dundulis… ai nu tiek to, čia skonio reikalas. Gal tai ir kai kam patrauklu kažkoks neaiškus diedas ant butelio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.