Mikkeller – aludaris be daryklos

MikkellerMikeller istorija, tai pavyzdys, kaip neturint nuosavos alaus daryklos galima užsitarnauti pasaulinį populiarumą ir patekti į 6 geriausių daryklų sąrašą. Pats pavadinimas Mikeller kilęs iš danų fizijos ir chemijos mokytojo, tapusio alaus korifėjumi, vardo. „Būti mokytoju man patiko todėl, kad vaikams galėjau duoti kažką, kas padarydavo juos laimingais“, – sako Mikelis. Dabar jis teikia džiaugsmą dideliam alaus mėgėjų būriui.

Viskas prasidėjo maždaug 2003 metais, kai Mikkel Borg Bjergsø nusprendė namuose išssivirti alaus. Tuo metu Danijoje alaus praktiškai nebuvo. Vietinis gigantas Carlsberg virė nors ir kokybišką, tačiau neįdomų lagerą. Mikelis nusipirko keletą skardinių misos koncentrato ir, iš jo išviręs alų, kaip pats teigia, praktiškai išpylė jį lauk. Kiti bandymai jau buvo iš salyklo. Po trejų metų Mykolo namų hobis virto verslu. Dar keletą metų padirbęs mokytoju Kopenhagoje, jis pilnai atsidavė alui.

Mikkeller

Foto Rasmus Malmstrøm

Kuo įpatingas Mikkeller alus? Mikelis neturi savo daryklos. Jis, kap čigonas, keliauja po pasaulį, virdamas alų su mėgstančiais eksperimentuoti aludariais iš škotų Brewdog, amerikiečių Stone ir Three Floyds, danų To Øl, norvegų Nøgne Ø. Kiekviena darykla turi savo ypatumus, todėl eksperimentuoti ir dalintis idėjomis daug įdomiau. Rezultatas – apie 20 nedidelėmis partijomis išleidžiamų naujų alaus rūšių kasmet. Išbandyti praktiškai visi alaus stiliai ir jų kombinacijos.

Vienas iš eksperimentų buvo alus Beer Geek Breakfast. Jam naudojama viena brangiausių ir ekzotiškiausių kavos rūšių – Kopi Luwak, kurios kaina apie 900 eurų už kilogramą. Šios kavos pupelės fermentuojamos palminio mustango skrandyje. Paprasčiau tariant, jis jas praryja o vėliau, apvirškintos, pupelės surenkamos gyvūnėlio išmatose. 4 tonoms alaus prireikė apie 7 kg kavos.

Stebina ir Mikkeller alaus etiketės. Pasirinktas stilius yra minimalistinis ir dažnai primena vaikiškus piešinius. Kai kurios etiketės tiesiog vienspalvės arba akį rėžiančių spalvų. Mikkeller bendradarbiauja su JAV dizaineriu Keith Shore, kurio piešiniai atspindi alaus rūšių esmę.

Ką Mikkeller veiks atrimiausius penketą metų? „Tai sėkmė, aš nemanau, jog ji tęsis amžinai“. Jei vieną dieną žmonės nustos mėgti Mykolo alų, jis imsis kitos veiklos. „Aš tiesiog stengiuosi viską daryti geriausiai, kaip tik sugebu“, – sako jis.

MikkellerSėkmė aplankė ir Lietuvos alaus mėgėjus – Gero alaus parduotuvė atsivežė nemažą rinkinuką šio danų aludario alaus. Ne patį išskirtiniausią, bet yra ką paragauti. Laimei, seimo idiotai atšaukė įstatymą, draudžiantį stiprų alų.

Kaina kandžiojasi, bet kai kuriuos Milkkeller alaus rūšis galite pasideti šaldytuvan ir laikyti nors iki 2023 metų. Žinant, kad dalis alaus verdama vienkartinėmis partijomis, po 10 metų tai tikrai bus retenybė 🙂

Štai keletas rūšių, kurias turi Gero alaus parduotuvė:

MikkellerCentennial Single Hop IPA
Alk. 6,9%
Sudėtyje Pilsner, Cara-crystal, Munich salyklai, avižiniai dribsniai

Šioje serijoje išleista apie 15 rūšių alaus, išvirto naudojant tik vienos veislės apynius, nors tai dar ne pabaiga – serija bus papildoma rinkoje atsirandant naujoms apynių rūšims. Skirtingai nuo pirmosios serijos, kurioje buvo dedamas vienodas apynių kiekis, o tai reiškia, jog kartumas priklausė ir nuo apynių savybių, ši serija turi vienodą kartumo lygį – 100 IBU, tai leidžia pasimėgauti konkrečio apynio skoniu ir aromatu ar juos palyginti tarpusavyje. Nors gamintojas teigia, jog alus skirtas ne apynių moksliniams atradimams, o galingas apynių skonis ir kartumas nepasiruošusius gali net išgąsdinti, toks tyrinėjimas gali būti ir malonus, ir skanus. Galingų subwooferių mylėtojai šį alų gali palyginti su savo Bass testais 🙂

Centennial – tradiciniai amerikietiški apyniai, plačiai naudojami daugelyje puikių amerikietškų IPA, savo populiarumą užsitarnavę tuo, kad turi viską, ko reikia apyniui: vaisių ir gėlių aromatą, pušies ir kadagio skonį ir velnišką kartumą.

MikkellerTomahawk Single Hop IPA
Alk. 6,9%
Sudėtyje Pilsner, Cara-crystal, Munich salyklai, avižiniai dribsniai

Tomahawk (tai Columbus apynių prekinis ženklas) – puikūs amerikietiški apyniai, aukšto alfa rūgšties lygio su žemės, gėliškais skoniais su citrusų užuominomis.

MikkellerMosaic Imperial IPA
Alk. 8,9%
Sudėtyje avižiniai dribsniai

Mosaic vardą šie apyniai gavo ne be reikalo. Be stipraus kartumo aluje juntama visa skonių mozaika: ryškus ananasų, citrusų skonis, pušų, žemės, mėtos, kramtomosios gumos, mėlynių, laimo žievelių, juodųjų pipirų – kiekvienas gali pajusti vis kitą papildantį skonį ar aromatą.

MikkellerWeizenbock
Alk. 8,5%

Kvietinis Weizenbock alus – stipresnė nefiltruoto weizen alaus versija. Specialios mielės suteikia aštroką gvazdikėlių skonį.

MikkellerÅrh Hvad?! Belgian Pale Ale
Alk. 6,8%

Paragavę šį alų, galite pasakyti “Oh, kas..?” Toks vertimas būtų iš danų kalbos. Tiesa, jei norite taisyklingai ištarti šio alaus pavadinimą, teks pasimokyti kaip tariama raidelė Å – tai skambėtų kaip Orval, kas labai primena puikų tokio vardo Belgijos trapistų alų. Gal tai ne atsitiktinumas, nes šis belgiško stiliaus elis išvirtas naudojant Brettanomyces mikrobus 😉

Mikelis gana dažnai naudoja laukines Brettanomyces mieles, kartais prieidamas beveik iki ekstremumų. Pats aludaris mini Orval kaip vieną mėgiamiausių savo alaus rūšių.

MikkellerFunky (e)★. Funky belgiškas elis
Alk. 9,39%
Sudėtyje karamelė

Kalėdiniai dalykai, laimei, nesitęsia iki Velykų! Velykos yra pavasario ženklas, kuris siūlo kažką naujo, apyniuoto ir funky! Skål! (Į sveikatą!)

Štai ekstremalus alus su Bretanomyces mielėmis. Psichodeliška etiketė su velykų zukiais (e-star tariasi kaip easter). Geriausias apibūdinimas šiam alui būtų: “jis smirdi kaip nešvarios kojinės, bet gerąja prasme”. Daugiau nėra ką pridurti. Jei mėgstate atrasti kažką netikėto, būtinai išbandykite.

MikkellerMikkeller + Bedow Wild Winter Ale
Alk. 6,0%
Sudėtyje obuoliai ir cinamonas

Ne toks ekstremalus alus su Brett.
Butelio etiketė atspausdinta šilumai jautriais dažais: geriant alų butelis sušyla ir obelis numeta savo lapus… Tai ketvirtas alus iš metų laikų serijos, išleistos 2012 metais. Ribota 3500 butelių partija.
Mikkeller Pasakiškai skanus su sidro ar papuvusių obuolių niuansais 🙂

MikkellerU Alright. Belgian wild ale
Alk. 4,5%

Gaivinantis ir lengvai geriamas alus su Brett. Tvarkingas, bet neišskirtinis.

MikkellerOrange Yuzu Glad I Said Porter. Porteris su yuzu
Alk. 6,0%
Sudėtyje avižiniai dribsniai, laktozė

Tuk tuk tuk, kas ten? 🙂 Tai alus, išvirtas su pakankamai unikaliu ingredientu – japoniško apelsino (o tiksliau mandarino ir citrinmedžio hibrido) yuzu vaisiais. Mikelis sumaniai panaudoja įvairius ingredientus, sukurdamas maloniai derančias kombinacijas.

MikkellerMonks Brew. Belgian dark ale
Alk. 10%
Sudėtyje Pisner ir Pale salyklas, karamelinis sirupas, rudasis cukrus, Northern Brewer, Hallertauer, Styrian Goldings apyniai

Stiprus, su avietėmis virtas ir vyno statinėse brandintas alus su įdomiai derančiu vaisiniu skoniu ir quadrupel aštrumu.

MikkellerDim Sum. Spiced Pilsner
Alk. 5,0%

Alus, skirtas derinti prie azietiško maisto. Tai tamsus lageras, pagardintas citrinos žievelėmis ir kalendra, lengvo kūno su vos juntama rūgštele. Mikelis drauge su Henrik Yde Andersenu sukūrė su azietišku maistu derantį alų. Henrik Yde Andersenas dirba tailandietiškos virtuvės šefu viename iš dviejų pasaulyje Tailando patiekalų restoranų, gavusių Mišelino žvaigždę.

MikkellerSpontanRosehip. Sour ale
Alk. 7,7%
Sudėtyje erškėtuogės

Spontaninio lambic stiliaus alaus 2013 metų serijoje išleista šeivamedžių, persikų, agrastų bei erškėtuogių alūs. Erškėtrožės vaisiai dažnai naudojami kulinarijoje, netgi gali būti valgomi žali. Šiam citrusų ir, žinoma, gėlių skonį turinčiam lambikui naudojamos ne kokios nors sultys ar sirupai, o natūralios uogos. Vėliau alus brandinamas ąžuolo statinėse.

Ar verti šie alūs tos kainos, kuria parduodami (apie 10 Lt už 0,33 l buteliuką)? Daugelis taip. Mūsų nuomone – Dim Sum, U Allright ir Weizenbock nebekartotume. Sigle IPA bandytume kitas rūšis. Mielai dar sykį paimtume Mosaic ir Wild Winter Ale. Funky e-star – pažinimo džiaugsmas. Nesigalime ir dėl Orval ar SpontanRosehip. Porteriui ir Monks Brew gal buvo netinkama nuotaika ar jie pasirodė pernelyg kompleksiški, bet nepuolė veidu į purvą.

Skål!

 

Kategorijos: Degustacijos | Įrašo nuoroda.

3 komentarai

 1. G:

  *musangų turi būt

 2. Aras:

  Išragavau 5, mano vertinimai tokie, pradedant nuo geriausio:
  1. Funky e. Nieko panašaus neragavau, pagal stilių lyg gueuze, bet mažiau rūgžtus, labiau aromatingas. suvartojau per ne mažiau kaip 1,5 val, greičiau nesinorėjo, toks intensyvus skonis
  2. Mosaic imperial IPA. Paprastą IPA ragavęs, bet imperial, stiprų- šitas pirmas. Irgi ne mažiau kaip valandą gurkšnojau, stiprus skonis.
  3. k:rlek. Panašus į žemiau paminėtą single hop, bet toks labiau aromatingas, kvapnesnis.
  4. Centennial single hop. Buvo toks jausmas, kad geriu lietuvišką Humulupulu. O lietuviškas triskart pigesnis, taip kad paragavau ir gana. Nors šiaip geras, tik kad yra pigesnių.
  5. Weizenbock. Gal per ilgai kameroj užsistovėjo, gal suklaidino lietuviškas lipdukas, kad tai single hop ipa (ar kažkas pan.), bet per mažai kvapo ir skonio, lyginant su kitais.

 3. dominykas:

  texas ranger nesenai pasirode gero alaus parduotuveleje. su rukytu jalapenu. verta paragaut

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.