Kai kurių mūsų politikų kitaip nei bukais kenkėjais nepavadinsi. Juos charakterizuoja didžiulis troškimas visus valdyti baime, prietarais ir paranojomis bei neapykanta bet kokiems ekonominiams skaičiavimams ir mokslininkų nuomonėms. Suprasdami, jog išnaikinti alkoholio vartojimo nesugebės, jie stengiasi, kad visi, kas jį gamina, parduoda ir vartoja būtų tokie pat nelaimingi kaip ir jie patys. Blogiausia nutinka, kai tokie veikėjai ima kaitalioti įstatymus prisidengdami tezėmis, jog pakuotės talpa ar didesni mokesčiai realiai sumažins alkoholio vartojimą.
Tačiau deklaruojami tikslai ir realybė dažnai skiriasi. Šie „visuomenės sveikatos gynėjai“ turi tik du tikslus: gauti kokiu nors pavidalu bonusus iš tikslinių grupių alkoholio gamintojų (tų, kuriems tokie įstatymai bus naudingi) arba nubausti kiekvieną, kas tiesiog nori pasimėgauti bokalu alaus.
Štai Vyriausybė mąsto, kad akcizai natūralios fermentacijos gėrimams yra per maži, ir nori juos kelti. Alui akcizas didėtų 35%, sidrui net 50%. Tačiau nei kiek nedidinami akcizai spirituotam vynui, kurio pardavimai, uždraudus stiprų alų, yra išaugę virš 20 procentų. Sveikatos reikalų ministras teigia, jog padidinus akcizo mokesčius, esą biudžeto įplaukos padidės, negana to, dar bus ir sveikatinama visuomenė.
Jei nesivadovaujama sveiku protu, galime pažiūrėti, ką apie mokesčius mano mokslininkai. Štai Britanijos Ekonomikos instituto Institute of Economic Affairs pernai parengta studija Alkoholio vartojimas šešėlinėje ekonomikoje rodo, jog Britanijos iždas dėl nelegalaus alkoholio praranda apie 1,2 milijardų svarų kasmet. Išvadose teigiama, jog taip yra dėl didžiulių mokesčių, kurie sukuria priežastis pažeisti įstatymus ir gauti greitą pelną. Pranešime taip pat teigiama jog juodoji alkoholio rinka tiesiogiai proporcinga dideliems mokesčiams, korupcijai ir žemam pragyvenimo lygiui. Galimybė įpirkti alkoholį (prieinamumas) yra esminiu veiksniu, lemiančiu kontrabandinio alkoholio pasiūlą ir paklausą.
Aišku, alaus kontrabanda vežti neapsimokėjo ir, ko gero, neapsimokės. Virti alų nelegaliai dėl pakankamai daug darbo reikalaujančių procesų taip pat niekas nepradės. Tačiau alkoholis visur vienodas – nebus pigaus alaus, bus samogonas, pilstukas ir spirito kontrabanda.
Didesni mokesčiai dažniausiai smogia varganoms šeimoms, bet nepanaikina jokios kitos problemos, kaip tai mano šių priemonių šalininkai. Kas įdomiausia, alkoholio poreikis yra beveik nekintantis, žmonės nepradeda gerti mažiau kylant kainoms, jie randa kitus būdus kaip tai apeiti. Kaip pavyzdžius galima pateikti alkoholio vartojimo sumažėjimą Europos šalyse nuo 1980 metų, nors jo prieinamumas ir padidėjo (OECD, 2011: 275 – informacijos šaltiniai nurodyti pranešime). Staigus alkoholio kainos sumažėjimas Danijoje, Švedijoje ir Suomijoje, joms įstojus į ES, nesukėlė jokio alkoholio vartojimo pliūpsnio.
Priešingai, nei teigia kai kurie veikėjai, dideli alkoholio mokesčiai nebūtinai yra teigiami visuomenės sveikatos apsaugai. Nors alkoholio vartojimas ir siejamas su rizika sveikatai, skiestas spiritas, padirbti gėrimai gali turėti dideles metanolio, izopropanolio ar kitų cheminių medžiagų koncentracijas, sukeliančias apsinuodijimus, hepatitą, apakimą ar net mirtį. Nelegali rinka taip pat skatina nusikalstamų gaujų didėjimą, kurios pradeda verstis ne tik alkoholiu, bet ir narkotikais, prostitucija, prievarta, pinigų plovimu o kai kuriais atvejais ir terorizmu. Lietuvos laisvosios rinkos instituto duomenimis nelegalaus alkoholio rinka Lietuvoje šiuo metu sudaro 33%.
„Noras gauti maksimalius mokesčius yra trumparegiškas ir susijęs su rimta rizika. Šešėlinė ekonomika ne tik pavojinga valstybės finansams, bet ir visuomenės sveikatai bei visuomeninei tvarkai. Nelegalus alkoholis sukelia politines, socialines ir ekonomines problemas“,- teigiama pranešime.
Geriantys nori žemų kainų alkoholiui. Antialkoholikai reikalauja jų kuo didesnių. Valstybė tikisi gauti kuo didesnį pelną iš mokesčių. Tik radus aukso vidurį gali ir avis likti sveika, ir vilkas sotus.
Nors abejojame, kad kas nors iš anti-alkoholistų ar didelių mokesčių šalininkų moka skaityti kitaip nei rusiškai, čia yra pranešimo tekstas, su kuriuo norintys gali susipažinti.
Kaip kartą pasakė šaunusis kareivis Šveikas, vyriausybė pakėlusi alaus kainą, bus priversta žlugti. Aš paantrinsiu, labai laukiu šitos vyriausybės griūties 🙂
nebent tik senkančiuose rinkimuose, kur vėl bus standartinė rokiruotė- opozicija į poziciją, o o poziciją į opozicija.
Kiek teko skaityt „Šauniojo kareivio Šveiko nuotykius“, tai jis taip nesakė. Šita frazė priskiriama pačiam Hašekui, bet tiesą sakant ieškojau čekiškame internete Hašeko citatų ir posakių, tai šitos tarp jų irgi neradau. Įtariu liaudies kūryba…
Jo, čia daugiau tų laikų Prahos liaudies išmintis: „Vláda, která zdraží pivo, do roka padne“.
As irgi skaiciau kareivi Sveika ne taip seniai, ir tikejausi vis ten uztikti sita fraze, bet neuztikau. Tai nesuprantu kodel ji taip placiai vis cituojama ir priskiriama kareiviui Sveikui. O gal kokiam filme koks rezisierius idejo siuos zodziusi Sveiko lapus:)
Tikrai yra ta frazė knygoje.
Tada būtų malonu, jei nurodytumėt knygos leidimo metus ir puslapį – pačiam pasidarė įdomu. Pats skaičiau tris lietuviškus leidimus ir vieną rusišką, bet šitos frazės užtikti neteko.