Fizika ir žali alaus buteliai

Jūs visuomet galite gerti alų, kuris jums patinka. Tačiau verta vengti alaus žaliuose ar skaidriuose buteliuose. Jei tikrai mėgstate alų, žinote kodėl – alus tokiuose buteliuose turi papildomą skonį, kuris nėra pats geriausias. Viskas dėl ultravioletinių spindulių: jų šviesoje vykstantys procesai alui suteikia tą specifinį skonį.

Atlikime paprastą mokyklinį eksperimentą.

Imame keletą alaus butelių, tame tarpe ir žalią. Išgeriame alų. Ultravioleto šaltiniu gali būti saulė, bet tiks ir UV šviesos diodai. Detektoriumi tarnaus nedideli UV jautrūs karoliukai – apšvitinti, iš baltų jie virsta spalvotais. Eksperimentas pakankamai paprastas: dedame keletą karoliukų į butelį ir apšviečiame UV šviesa. Žiūrime, kaip pasikeitė karoliukų spalva:

(C) Rhett Allain

Platiko maišelis taip pat puikiai praleidžia UV.

O štai sudėtingesnis eksperimentas.

Jam jau prireikė spektrometro, kuris matuoja tam tikro bangos ilgio šviesos sugertį. Ultravioletinė šviesa yra žemiau 400 nm, mėlyna – maždaug iki 500 nm, žalia 500-560 nm, toliau geltona, oranžinė, raudona.

(C) Rhett Allain

Per daug nesigilindami į formules teigiame, jog sugertis 10 reiškia, jog šviesa praktiškai nepraeina, tačiau jau prie 4 galima sakyti, kad stiklas nepralaidus tam bangos ilgiui. Taigi, rudas butelis sugėrė visą UV ir netgi daugiau. Na, skaidrus yra skaidrus. O kaip žalias butelis? Jis praktiškai nesiskiria nuo skaidraus, nebent mėlynos ir raudonos spalvos bangos ilgyje sugeria šiek tiek spindulių. Taigi, išvada viena – nei žalias, nei skaidrus butelis nesaugo nuo ultravioletinių spindulių.

Apyniuose yra tam tikri UV šviesai jautrūs komponentai, kurie yra kalti dėl skunko skonio aluje (moksliškai 3-metil 2-buten 1-tiolio – MBT). Todėl, būdamas saulės šviesoje, alus žaliuose buteliuose, paprastai tariant, sugenda.

Bet juk galime rasti pakankamai gero alaus ir skaidriuose bei žaliuose buteliuose (čia ne apie Utenos produkciją)? Didieji gamintojai nesivargina su apyniais, jie naudoja apynių ekstraktus, kurie dažnai būna stabilizuoti taip, kad šviesa nebesukuria MBT.

Taigi, jei jums nesvarbu, jog aludariai naudoja apynių ekstraktus, o merkaptano skonį numalšinate citrina – alus žaliuose buteliuose jums tinka.

Pagal Wired

 

Kategorijos: Įvairenybės | Įrašo nuoroda.

4 komentarai

 1. Super straipsniukas! Ačiū.

 2. oi:

  O kas yra merkaptanas ir iš kur jis aluje?

 3. 2du:

  metilo merkaptanas (kvapas kaip prakaituotas kojinės)

 4. Dadis:

  O kaip tada suprast, kad „Mikkeller 1000 IBU“ į žalius butelius pilstomas?

  http://bonbeer.files.wordpress.com/2010/06/mikkeller-1000-ibu.jpg

  Ar jie alų nuo UV spindulių papildomu įpakavimu apsaugo?

  http://www.beership.com/image/cache/data/mikkeller-1000-ibu-500×500.jpg

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.