Jūsų alaus aromatas priklauso ne tik nuo apynių ar salyklo, bet ir nuo mielių. Belgijos mokslininkai tyrime, paskelbtame žurnale Cell Reports, paaiškino alaus patrauklumą ne tik žmonėms, bet ir vaisinėms muselėms. Mielės, be spirito ir dujų, išskiria sudėtingus kvapnius esterius, tokiu būdu priviliodamos drozofilas (ir žmones).
Mes naudojame mieles tūkstančius metų gaminti duonai, alui ar vynui. Šie mikrobai maitinasi cukrumi ir paverčia jį į anglies dioksidą bei alkoholį, tačiau mielės taip pat išskiria ir kvapus. Pamėgdžiodami pūvančių vaisių kvapą, šie vienaląsčiai organizmai stengiasi pritraukti vaisines museles, kurios padeda mielėms išplisti.
Tyrimo idėja kilo atsitiktinumo dėka. Sugrįžę po savaitgalio, mokslininkai pastebėjo, kad kolba su kvapniomis mielėmis buvo užkrėsta vaisinėmis drozofilomis, pabėgusiomis iš gretimos genetikos laboratorijos. Tačiau kolba, kurioje buvo genetiškai modifikuotos mielės, kurioms buvo pašalintas kvapo genas, muselių nesudomino.
„Dvi, iš pažiūros nesusijusios rūšys, mielės ir muselės, sukūrė sudėtingą simbiozę, paremtą kvapu“,- sako mokslininkas. „Musės gali maitintis mielėmis, o mielės gauna naudos iš muselių judėjimo“. Be kita ko, mielės daug labiau išskiria vaisinius ir gėliškus kvapus kai jų populiacija ima sparčiai daugintis, o tai reiškia, jog kai kurioms iš jų verta keliauti veistis kur nors kitur.
„Panašu, jog tie patys kvapai, kurie leidžia mums mėgautis alumi, išsivystė muselėms privilioti ir padėti mielėms skirstytis į platesnes ekosistemas“,- teigia studijos autoriai.
Keletą metų anksčiau išleistame straipsnyje mokslininkai iš Kalifornijos, teigė, jog muses privilioja bekvapis saldaus skonio glicerolis, išskiriamas mielių.
Pagal IFl Science