Pakelkime taurę už Pierre Celis (1925-2011)

Foto: Rodolfo Gonzalez/Austin American-Statesman

Šeštadienį, balandžio 16 d., mažame Belgijos miestelyje Hoegaarden buvo pagerbtas ir į paskutinę kelionę palydėtas Pierre Celis, pienininkas, garbingas teksasietis ir alaus legenda.

Pjeras mirė balandžio 9-ąją, būdamas 86-erių. Jei miestelio vardas jums atrodo girdėtas, tai todėl, jog Celis, atgaivinęs ir visame pasaulyje populiariu padaręs belgišką baltąjį alų, suteikė miesto pavadinimą savo pirmąjai daryklai ir legendiniam alui.

Pjeras gimė 1925 metų kovo 21 d. Hoegaarden miestelio pakraštyje, pienininko šeimoje. Kadangi aludarystė tame krašte klestėjo dar nuo 14 amžiaus, o 19 amžiuje miestelio apylinkėse veikė apie 30 daryklų, vaikystėje Pjerui taip pat teko padirbėti prie alaus gamybos.

Brabanto (Belgijos regiono, kuriame yra ir Hugardeno miestas) alus buvo ypatingas ir savo prieskoniais, kurių atsigabendavo flamandų pirkliai. Tačiau 20 amžiuje žymusis baltasis alus neatlaikė konkurencijos su pilzeno tipo lagerais, tame tarpe ir masiniu belgų lageru Stella Artois.

Kartą Pjeras su draugais susitiko bare prie alaus bokalo. Draugai prisiminė, kokį skanų alų anksčiau virdavo Hugardene ir juokais pasiūlė Pjerui pereiti iš vienos „baltojo gėrimo“ gamybos srities į kitą (tuo metu jis dirbo pieninėje). Pjeras sutiko pabandyti išvirti nedidelį kiekį alaus. Pirmoji partija buvo pagaminta varinėje vonioje, kuri buvo naudojama pienininkystėje. Nors senosios daryklos receptų neišliko, Pjeras prisiminė, kokie ingredientai buvo naudojami jo darbo darykloje metu. Salyklo ir apynių buvo pakankamai, o alus buvo paskanintas malta kalendra ir apelsino žievelėmis.

Baltasis alus kaip uraganas įsiveržė į Leveną, kur vietiniai studentai nusprendė, jog šis alus žymiai skanesnis ir geresnis už lagerą. Tokia pati sėkmė laukė Antverpene, vėliau gretimoje Olandijoje ir net Prancūzijoje. Alus taip pat išsiskyrė firminiu sunkiu aštuoniabriauniu bokalu, kurio prototipą, pagamintą Italijoje, Pjeras netyčia rado vietinėje parduotuvėje.

Gamybos apimtys išaugo nuo 25 hektolitrų 1966-ais iki 300 000 1985-ais metais, kai didelis gaisras sunaikino daryklą. Draudimas menkai gelbėjo ir Pjeras pardavė 45% akcijų tuometinei Stella Artois. Viskas klostėsi gerai, kol 1988 metais Stella nesusijungė su Piedboeuf. Gimė Interbrew.

„Žmonės iš Jupille apžiūrėjo daryklą ir ėmė aiškinti man, kaip man virti alų pigiau. Jie pareiškė, jog didelio tankio technologija ženkliai sumažino daryklos sąnaudas, ir man reikia padaryti tą patį.“- pasakojo Pjeras. High-gravity technologija reiškia, jog verdama didelio pradinio tankio misa, vėliau reikiami parametrai pasiekiami skiedžiant vandeniu. Spaudimas Pjerui augo, o Interbrew laikėsi politikos supirkinėti daryklas visoje Belgijoje vėliau jas uždarant, taip sukoncentruojant gamybą Levene ir Lježe. Galų gale Celis pardavė savo turimas akcijas ir 65-erių išėjo į pensiją.

Istorija tuo nesibaigia. Didelis amerikiečių susidomėjimas belgišku alumi paskatino Pjerą įkurti daryklą Teksaso valstijoje, Ostine. Jo alus Celis White susilaukė populiarumo. Tačiau investicijas reikėjo grąžinti skubiai, ir Pjeras pasirašė savo antrąją „Fausto sutartį“, šį kartą su Miller, antru pagal dydį alaus gamintoju Amerikoje. Nauja administracija nelabai žinojo, ką veikti su darykla, ėmėsi piginti gamybą, nustojo naudoti čekiškus apynius, ir alaus paklausa nukrito. Pjeras pardavė savo dalį ir grįžo į gimtąjį Hugardeną. O Miller netrukus uždarė gamyklą Ostino mieste.

Neilgai trukus, Interbrew uždarė gamyklą ir Hugardene, sukoncentruodama gamybos pajėgumus Liuvene. Hoegaarden gimtajame mieste jau nebeverdamas.

„Jie bankininkai o ne aludariai“, – tvirtino Pierre Celis. „Jie jus perka, o po to sunaikina.“ Toks, tikriausiai, menininko, kūrėjo likimas, kai žmogus gyvena svajone o kapitalą iš jo kraunasi kiti. Nesvarbu, jog Hoegaarden dabar turi kitus globėjus, Pjero Celis darbas padėjo mums praplėsti supratimą apie alų, ir šis įkvėpimas išlieka gyvas.

Pagal beer-pages.com

 

Kategorijos: Įvairenybės | Įrašo nuoroda.

1 komentaras

  1. Vėjūkštis:

    Geras post’as.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.