Kur gyvena goblinai

Originalus Ed Org Hobgoblinas

Ne tokioje ir tolimoje mums Anglijoje, Oksfordo grafystėje, Witney miestelyje stovi (ir veikia) alaus darykla Wychwood Brewery. Miestelis tas žymus trejomis „B“ raidėmis: Bread (duona), Blankets (antklodės), Beer (alus). Bala nematė tų vilnonių kaldrų, mus labiau domina daryklėlė, garsėjanti savo alumi, pavadintu mistinių jėgų garbei.

Witney miestelyje alaus darykla veikė jau nuo 1841 m. (tuomet ji vadinosi The Clinch’s Brewery). Tačiau po 120 metų įmonė buvo parduota o vėliau ir uždaryta. Naujas etapas prasidėjo tik 1983 metais, o 1990 darykla gavo savo dabartinį pavadinimą gretimai esančio paslaptingo viduramžių  miško garbei. Tais metais veikė apie 40 daryklos aludžių, kuriose buvo pardavinėjamas mistinis, legendomis apipintas elis Wychwood.

1996-aisiais įvyko lūžis – vienas iš daryklos savininkų aludaris Chris Moss sukūrė alų, pakeitusį jo ir daryklos gyvenimą. Pasakojama, kad į daryklą kreipėsi turtingas lordas su prašymu išvirti išskirtinį gėrimą jo dukters vestuvėms. Tuomet ir buvo išvirta pirmoji legendinio alaus Hobgoblin partija.

Hobgoblinai šiaip (skirtingai nei pas Tolkieną) – naminukai ar baubai, maži, gauruoti, susivėlę padarai, šeimininkaujantys namuose kai visi miega. Nors iš esmės jie geri ir draugiški, tačiau potencialiai yra piktavaliai, todėl gali pridaryti įvairių eibių.

Taigi, tokius velniukus iš neturėjimo ką veikti ir mėgo paišyti vienas studentas, kurio darbas buvo pristatyti alaus bačkas į alubarius. Vieno baro savininkui taip patiko alus iš statinės, ant kurios buvo nupieštas hobgoblinas, kad pareikalavo, jog jam vežtų būtent tokį alų. Alus paplito gal dėl skonio, o gal dėl chuliganiškų etikečių, ir įvairūs velniūkščiai apsigyveno ant daryklos butelių. Atsirado naujos rūšys, pavadintos paslaptingais anglų mitų ir legendų personažų vardais.

2002 metais darykla tapo Marston’s padalinio Refresh UK nuosavybe. Daryklos alubariai, dar ir dabar tebeturintys Hobgoblin vardą, buvo parduoti. Tais pačiais metais, atnaujinus Wychwood daryklos pajėgumus ir perkėlus kai kuriuos įrengimus iš uždaromos Brakspear daryklos Henley-on-Thames mieste, čia pradėtas gaminti ir Brakspear alus.

Beveik visą Wychwood daryklos pastovųjį asortimentą galite rasti Beer barrel parduotuvėse. Kaina – po 6 Lt už 0,5l butelį.

http://www.wychwood.co.uk/

Goliath.  Žudantis stiprų troškulį alus
Alk. 4,2%
Kaštonų spalvos alus iš šviesaus ir kristalinio salyklo su gera porcija apynių English Fuggles ir Styrian Goldings. Galingo charakterio alus tiems, kas stiprūs dvasia.

Galijotas – biblinis personažas, beveik 3 metrų ūgio milžinas filistinų karys, prieš kurį į dvikovą išėjo berniukas Dovydas ir nukovė jį svaidykle. Toks jis ir buvo alaus etiketėse, kol Selina Fenech nenupiešė storą milžiną, laužantį Vyčvudo medžius.

Nestiprus aromatingas varinio atspalvio alus, skonis ir kvapas ryškūs ir subalansuoti, labai lengvai geriasi. Labai užskaitome. Patiko.

Scarecrow. Organic Golden Pale Ale
Alk. 4,7%

Kaliausė prižiūri, kad daryklos laukuose augtų patys geriausi grūdai. Elis Scarecrow pagamintas iš šviesaus ekologiško miežių salyklo ir ekologiškų apynių ir atgaivina tingių miglotų vasaros dienų su aukso pievomis ir prinokusių miežių laukais pojūtį.

Nors ir nesitikėjome skonių stebuklo iš pale ale, bet kaliausė išgąsdintų tik vieną kitą savo giminės atstovą. Neįdomu, nepatiko.

Kas yra, lagero mėgėjau, bijai pajusti skonį?

Hobgoblin. Tradiciškai išvirtas legendinis rubininis alus
Alk. 5,2%

Iš šviesaus, šokoladinio ir kristalinio salyklo bei Styrian, Goldings ir Fuggles apynių.

Pirmasis originalus Ed Org Hobgoblino piešinys etiketėje patyrė keletą pasikeitimų. Pirmiausia nuo hobgoblino kirvio dingo kraujas. Sakoma, kad jį teko pašalinti tam, kad netraumuotų jautrių JAV vaikų sąmonės. Kadangi alų eksportavo ne tik į JAV, bet ir i Rusiją bei Kiniją, ant abiejų etiketės pusių pripiešė po raudoną žvaigždę. Retkarčiais hobgoblinas nusitveria ilgą peilį ir užsiima visokiomis provokacijomis.

Na, ką pasakyti apie patį alų. Tamsus. Nestiprus karamelės ir apynių kartumo skonis su deginto salyklo užuomina. Nesunkus. Viskas gražiai subalansuota, bet kažko trūksta. Gal tikėjomės per daug? Vertinam vidutiniškai.

Šis stebuklingas viralas pavers ją gražuole

King Goblin. Neeilinis išskirtinės kokybės alus
Alk. 6,6%

Alus daromas iš deginto šokoladinio ir kristalinio salyklo ir Fuggles, Sovereign, Styrian, Cascade apynių.

Šis elis verdamas tik per pilnatį. Kai šalti pilno mėnulio spinduliai apšviečia senosios daryklos kiemą, magiškas gėrimas ima virti, burbuliuoti ir lietis iš statinių. Eliui energijos įkvepia Visata, kai dangaus kūnai darniai išsirikiuoja viena linija.

Norintiems šiek tiek stipresnio alaus aludariai išvirė Hobgoblino Karališką versiją. Kaip ir jo brolis, toks pat neblogas, bet neišskirtinis. Visgi iš užrašo etiketėje „Special Reserve“ būtų galima tikėtis šiek tiek daugiau.  Ir nebandykite atšaldyti, nepajusite ir tų menkų niuansų.

Wychcraft. Blonde beer
Alk 4,5%
Šviesusis iš trijų salyklų ir trijų apynių rūšių, trigubai apyniuotas aromatingas alus.

Raganavimas, aludarių supratimu, tai apyniai, apyniai ir dar kartą apyniai. Tas jaučiasi ir magiško gėrimo skonyje – apynių nepagailėjo. Bet.. neužkabino. Bet.. gal blondinėms raganoms patiks.


Pabaigai, šiek tiek apie kitas Wychwood daryklos alaus rūšis su Brakespear vardu.

http://www.brakspear-beers.co.uk/

Henley-on-Thames miestelyje, Brakspear darykloje buvo verdamas žinomiausias ir, be abejonės, geriausias Anglijoje Bitter alus. Darykla buvo įkurta 1779 metais, tačiau 2002-aisiais buvo parduota ir uždaryta o jos vietoje atsidarė viešbutis. Laimei, unikalus Double-Dropped Brakspear Bitter nemirė, jo gamyba buvo perkelta į Marstons priklausančią Wychwood brewery daryklą. Kartu su vardu buvo atgabenta ir unikali įranga, tame tarpe 1744 metų virimo katilas, šešios Viktorijos epochos medinės fermentacijos statinės autentiškam skoniui išsaugoti.

Brakspear Bitter. Double dropped.
Alk. 3,4%

„Bitter“ sąvoka Anglijoje šimtmečius buvo naudojama bendrinėje kalboje apibūdinti pale ale (pažodžiui – blyškiajam eliui). Žinoma, jame turėtų būti ir kartumo, juk šis alus buvo gaminamas su apyniais.

Brakspear Bitter gaminamas dviejų etapų senovinio stiliaus fermentavimo procesu, naudojant talpyklas esančias viena virš kitos. Alus pradedamas fermentuoti apvalioje viršutinėje talpykloje ir po 16 valandų nuleidžiamas į apatinę kvadratinę, paliekant viršuje visas nuosėdas ir natūraliai aeruojant perpylimo metu. Apatinėje talpykloje alus fermentuojamas 24-48 valandas. Brandinimas trunka dar 3-4 dienas.

Lengvas elis, kai norisi ko nors nestipraus. Neblogas.

Brakspear Oxford Gold. Organic beer
Alk 4,6 %

Alus visokiem veganam, kuriem žodis „ekologinis“ skamba kaip dieviškas garsas.
Lengvo skonio ir kvapo. Irgi neblogas.

Brakspear Triple
Alk. 7,2%

Fermentuotas Double Drop sistema ir trečią kartą butelyje, tris kartus apyniuotas alus. Stiprus ir aromatingas.

Daryklos svetainėje pagal unikalų butelio numerį jūs netgi galite pasižiūrėti, kada butelis buvo išpilstytas. Tiesa, mūsų numerio 1445538 ten nebuvo…Gal padirbtas? 😉

Puikus.

 

Kategorijos: Degustacijos | Įrašo nuoroda.

2 komentarai

  1. Aidas:

    Puikus įrašas. Būtų įdomu paskaityti ir apie kitus Beer Barrel parduodamus elius iš Marston, Fuller’s.
    Ačiū

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.