Piebalgas alus

Latviškas alus, kaip bebūtų keista, gana retas svečias Lietuvoje. Gal dėl ganėtinai aukštų kainų, gal kad nėra ypatingai kuo girtis, o gal tiekėjai mano, kad norintys patys gali pavažiuoti iki artimiausio latviško Rimi supermarketo. Todėl gana smagu buvo rasti beveik visą Piebalga alaus daryklos asortimentą Vilniaus alaus pilstūškėje.

Piebalga alaus cechas buvo įkurtas 1989 m. to paties pavadinimo kolūkyje. Pirmuoju aludariu tapo Gunārs Barviķis. 1993 m. darykla privatizuojama. Tuo metu gamybai buvo naudojamas savas salyklas ir net apyniai, bet vėliau tai pasirodė per brangu. Piebalga buvo pirmoji darykla Latvijoje be pasterizacijos prailginusi alaus galiojimo trukmę – tam darykloje 1995 metais buvo sumontuoti Schenk filtrai. Per paskutinį dešimtmetį darykloje buvo atlikta nemaža modernizacija, dabar ji užima beveik 2% rinkos. Darykla pelnė populiarumą kaip gero ir kokybiško alaus gamintoja.

Didžiausi Piebalgas akcininkai yra rusai SD Invest (49%) ir buvęs Latvijos žemės ūkio ministras Jānis Dūklavs (38%). Sako, kad pastarasis ministru patapo todėl, kad gerai vadovavo daryklai (ir kelioms kitoms įmonėms). Nepaisant to, paskutiniu metu Piebalgos, kaip tradicinio geros kokybės alaus, įvaizdis palaipsniui mažėja.

Susigundėme ir mes originaliomis etiketėmis. Taigi, traukiame iš šaldytuvo alų ir ragaujame. Ragaujam vieną, ragaujam kitą… Palaukiam kol šiek tiek atšils, vėl ragaujam… Na, gerai, nedidukas skirtumas jaučiasi. Bet tik nedidukas. Lengvas, beveik bekvapis, paprastas, kultūringas alutis. Pernelyg vienodas. Niekuo ypatingai neišsiskiriantis. Taigi, ir apibūdinimai bus tik iš įmonės svetainės. Kurie irgi labai jau savotiški..

Senču
Alk. 4%
Pagal tarybinę receptūrą, 1971 m. sukurta Karlio Zaličio, Protėvių (Senču) alų Latvijoje verda gal penkios daryklos. Galima manyti, jog tik Tervetes ir Bauskas, kuriose dirbo Karlis, verda tikrą Senču alų pagal autentišką tarybinį receptą, bet, kaip sakoma, tai buvo seniai ir neteisybė.
„Ekonomiškiausia“ iš visų Piebalgas alaus rūšių. Idealus gerti karštu oru, ir jei norite gerti alų bet nejusti pasekmių. Paklausus masiniuose renginiuose.
Padorus alus malšinti troškuliui Baltijos pajūryje.

Mednieku
Alk. 4,7%
Neieškokit šiame aluje medaus skonio. Mednieku reiškia Medžiotojų. Galbūt šį alų išrinktume geriausiu iš viso asortimento.
Idealus kompromisas tarp „ekonomiško“ ir premium klasės alaus.

Jubilejas
Alk. 5,2%
Išvirtas įmonės 15 metų jubiliejaus garbei ištikimiems ir atsidavusiems draugams. Paklausus masiniuose renginiuose.
Kaip jubiliejiniam alui galėjo kažką rimtesnio išvirti.

Lux
Alk. 5,8%
Tamsusis alus, žinoma, buvo kiek kitoks nei šviesiosios rūšys. Jis netgi laikomas vienu geresnių Latvijoje. Sako, tai silpnesnė anksčiau virto alaus „Satans“ (alk. 6,3%) versija, kurio buvo atsisakyta dėl didelės?? alkoholio koncentracijos ir šventvagiškos kilmės. Kažkokie nerimti argumentai. Gal kad vasara, o gal kokios kitos priežastys, nuostabiu jis šįkart nepasirodė.
Tankus, tamsus su ypatingu alaus salyklo aromatu ir skoniu, įkvėptu sudėtingo alaus gamybos proceso.

Visas alutis nepasterizuotas ir, be jokios abejonės, geresnis už Aldarius ar kalnapiliškus Līvu. Vertas ragauti jei nesinori įmantrybių.

web: piebalgasalus.lv

 

Kategorijos: Degustacijos | Įrašo nuoroda.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.