Iš ko susideda alaus kaina

Alaus kainaTikriausiai įdomu sužinoti, už ką jūs mokate pirkdami butelį alaus ir kas iš to uždirba. Huffington Post pateikia infografiką, atspindinčią visus faktorius, lemiančius alaus kainą. Tyrimas atspindi alaus gamybos sąnaudas Amerikoje o taip pat palygina smulkiųjų – craft ir „alaus fabrikų“ kaštų palyginimą.

Vidutiniškai, sąnaudos craft alui yra tris kartus didesnės nei mainstryminiam. Tai susiję ir su ingredientais, kurių dauguma importuojama, be to mažosios daryklos neturi tokių gamybos apimčių ir logistikos kanalų, kas suteikia privalumą didžiosioms korporacijoms. Nekalbant apie nerealią mokesčių naštą, kuri tikrai neskatina smulkaus verslo.

Bet kuriuo atveju, nors kai kurie faktoriai lemia craft alaus brangumą, bet tą dažnai atperka geresnės skoninės savybės, išskirtinumas ir produkto kokybė. Tačiau ragaujant gerą alų malonumas gali kompensuoti kiek didesnę kainą.

Alaus kainaSalyklas. Mažosios daryklos JAV moka apie 40-50 dolerio centų už svarą (0.4536 kg), didžiosios salyklą gauną maždaug po 22 centus. Tuo pačiu, jei šviesaus lagero bareliui (120 ltr) išvirti prireiks 40 svarų salyklo, tai IPA ar stoutui gali reikėti 70-100 svarų. Tai reiškia, jog šešių buteliukų pakuotei craft darykla sunaudos 65 centus, o alaus gigantas – 16 centų.

Apyniai. Makrodaryklos apynių naudoja minimaliai ir dažniausiai pigiausias rūšis. Taigi, mikrodaryklai geri IPA alaus apyniai kainuos 7 USD už svarą, kai makrodaryklai tai atsieis 3 USD. Šešių butelių pakuotei craft darykla apyniams sunaudos 53 centus (jei tai stipriai apyniuota IPA, vertė gali viršyti 1 USD), alaus gigantas – 5 centus.

Mielės. Labai didelės daryklos ir kai kurie craft gamintojai kultivuoja savo mieles ir retai išleidžia pinigus joms. Galima sakyti, makrodaryklai mielės nekainuoja. Paparstai mielės gali kainuoti apie 800 USD 30-ties barelių virimui. Tačiau dauguma aludarių tas pačias mieles panaudoja kiek įmanoma daugiau kartų, todėl šešių butelių pakuotei tai atsieitų apie 13 centų. Jei mielės kaskart perkamos šviežios, kaina išauga iki 50 centų už alaus pakuotę.

Kiti ingredientai. Nors nedažnai, tačiau kai kurioms alaus rūšims yra naudojamos medžiagos, suteikiančios papildomų skonių. Tai gali būti kavos pupelės, pipirai, žolelės ir pan. Išsskirtinėms rūšims tai gali kainuoti iki kelių dolerių 6 butelių pakuotei.

Virimas, brandinimas ir pakavimas. Darbo sąnaudos alaus partijai išvirti yra apie 20 darbo valandų. Jei skaičiuosime atlyginimą po 12 USD už valandą, alaus partija kainuos 200 USD. Mažos daryklos 6 butelių craft alaus pakuotei tai atsieis 15 centų.

Pakavimas, ar tai būtų buteliai, ar skardinės, netikėtai yra labai brangus malonumas. Stiklo butelis su etikete kainuoja apie 20 USD, dar keli centai – kartono pakuotė. Tai pridės apie 1,5 USD prie jūsų 6 buteliukų pakuotės.

Jei alus bus brandinamas burbono statinėse, kurių kaina yra apie 100 USD, pakuotė pabrangs apie 1 USD.

Ir galiausiai, įranga bei patalpos kainuoja milžiniškus pinigus – komercinei alaus daryklai tai gali būti nuo keleto šimtų tūkstančių iki daugiau nei milijono dolerių. Pernelyg nesigilinant į investicijas, amortizacijas ir kitus dalykus, tai pridės apie 91 centą prie pakuotės kainos.

Logistika. Alaus išvežiojimas po šalį kainuoja apie 67 centus 6 butelių pakuotei.

Mokesčiai. JAV alkoholio mokesčiai yra federaliniai plius skiriasi priklausomai nuo valstijos, vidutiniškai tai pridės 23 centus prie pakuotės kainos. Tai iš tiesų nedideli mokesčiai, lyginant su Europa.

Distribucija. Beveik visas alus JAV yra platinamas per legalią distributorių monopoliją. Distributoriaus antkainis plius prarastas alus prideda apie 2,73 USD prie pakuotės kainos.

Mažmenininkas. Tipinis mažmenininkas gauna alų iš distributoriaus maždaug už 7,48 USD už 6 buteliukų pakuotę ir pridėjęs 50% antkainį (3,75 USD), jį pardavinėja. Jei priskaičiuosime dar 7% pridėtinės vertės mokestį, gausime galutinę 6 butelių pakuotės kainą – 12 USD.

Lietuvoje įprasta slėpti bet kokius rezultatus, įskaitant gamybos apimtis ar kainos struktūrą. Ar pas mus alaus kainos sandara būtų panaši?

Pagal Huffington Post

 

Kategorijos: Įvairenybės | Įrašo nuoroda.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.