Kaip alaus gurkšnis veikia smegenis

AlusJei jūs gurkštelėsite alaus, po keleto akimirkų, dar iki jums apgirstant ar gal net iki alui pasiekiant skrandį, patirsite juntamai malonų pojūtį salyklo, apynių ir mielių gėrimo dėka. Šis pasitenkinimas kyla dėl cheminių procesų, vykstančių smegenyse. Konkrečiai – dėl neuromediatoriaus dopamino.

Mokslininkai seniai žino, jog viena iš priežasčių, kodėl alkoholis suteikia malonumą, yra tai, jog apsvaigimas skatina dopamino, „apdovanojimo“ smegenims, išsiskyrimą. Šį procesą taip pat skatina miegas ar seksas. Nauji tyrimai rodo, kad apgirsti nėra būtina: vien alaus skonis gali paskatinti neuromediatorių išsiskyrimą per keletą minučių.

Indianos universiteto mokslininkai, apsiginklavę pozitronų emisijos tomografu, tyrė 49 suaugusius vyrus, duodami nedidelį kiekį alaus. Atrinkti dalyviai skirtingai vartojo alkoholį: grupė buvo sudaryta nuo beveik blaivininkų iki stipriai geriančių, ir netgi alus buvo pasirinktas tas, kurį jie gerdavo dažniausiai. Eksperimentų metu per 15 minučių trunkantį seansą vos 15 mililitrų alaus buvo išpurškiama ant kiekvieno iš dalyvių liežuvio, todėl bet kokie smegenų veiklos pasikeitimai negalėjo kilti dėl apgirtimo.

Efektas buvo ženklus. Kai tik vyrai paragaudavo alaus, jų smegenyse per keletą minučių dopamino kiekis smarkiai padidėdavo lyginant su lygiagrečiais bandymais ragaujant vandenį ar sportinį gėrimą. Konkretaus žmogaus dopamino kiekis nebuvo atsitiktinis. Dalyviai, kurių šeimoje buvo alkoholikų, gavo žymiai didesnį kieki dopamino lyginant su kitais. Tačiau stipriai geriančių, bet be šeimos alkoholizmo istorijos, dalyvių dopamino kiekis buvo vidutinis.

Ankstesni tyrinėjimai parodė, jog smegenyse dopaminas gali pasigaminti vien pagalvojus apie dalykus, susijusius su alkoholiu – kvapu, gėrimų ar baro vaizdu.

Pagal Smithsonian

 

Kategorijos: Įvairenybės | Įrašo nuoroda.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.