Linux kompiuteris padeda virti alų

Nors alaus istorija siekia tūkstantmečius, šiuolaikiniai aludariai technologinio proceso kontrolei mielai naudojasi inovacijomis. Įvairiose alaus gamybos proceso stadijose svarbų vaidmenį vaidina temperatūra. Olandų inžinierius sukūrė temperatūros kontrolės sistemą BrewPi 35 dolerius kainuojančio Linux kompiuterio Raspberry Pi pagrindu.

Sistemos kūrėjas teigia, kad alaus gamyba – tai tik viena iš sričių, kur įmanoma sėkmingai taikyti ultrapigius kompiuterius. Raspberry Pi ir kitos pigios atviro kodo platformos, pvz. mikrovaldikliai Arduino, gali būti prijungtos prie beveik visų šiuolaikinių sistemų, pagerindamos jų veikimą.

BrewPi sukūrė inžinierius-studentas o tuo pačiu namų aludaris iš Olandijos Elco Jacobs, kuris ketina gaminti pigius alaus šaldytuvus Raspberry Pi pagrindu. Jacobs internete paskelbė įrangos gamybos instrukciją bei pačią programinę įrangą, kontroliuojančią temperatūros režimus. Inžinierius teigia, kad jo sistemos ypatumas yra tas, kad ji gali būti naudojama tiek buitiniuose alaus šaldytuvuose, tiek didelėse gamybinėse sistemose, leidžiančiose išvirti tūkstančius litrų gėrimo

Šioje sistemoje Raspberry Pi tarnauja kaip sisteminė plokštė ir programinės įrangos centras, o mikrovaldiklių sistema Arduino gali kontroliuoti dešimtis, šimtus ar net tūkstančius jutiklių ir valdiklių. Raspberry Pi web sąsaja taip pat pateikia informaciją, leidžiančią stebėti esamą temperatūrą kiekviename iš sistemos mazgų. Pagrindinė informacija atvaizduojama ir OLED ekranėlyje.

„Bazinė sistemos versija su Raspberry Pi kainuoja apie 110 $, neskaitant šaldytuvo. Ši suma yra pakankama, kad išlaikytumėte norimą temperatūrą dabar pat. Tolesnis sistemos plėtimas nebus toks brangus. Alaus temperatūra yra labai svarbi – per daug ar per mažai šilumos gali sugadinti alų“, – sako Jacobs.

Inžinieriaus mėgstamiausias alus – kvietinis Hefeweizen. Ši rūšis yra labai jautri temperatūros pokyčiams. Pradžioje Jacobs suprato, kad nuo fermentavimo temperatūros priklauso daug kas – temperatūrą jis bandė reguliuoti atitraukdamas ar pristumdamas fermentorių prie radiatoriaus. Komercinės temperatūros valdymo sistemos ar dedikuotas kompiuteris pasirodė per brangu. Tuomet jam šovė į galvą mintis kurti savo termoreguliavimo sistemą.

Iš pradžių buvo sukurta sistema UberFridge, kuri tapo BrewPi pirmtaku. Joje buvo naudojami Arduino vadikliai ir Asus maršrutizatorius (!) su atviro kodo dd-wrt. Pateikęs sukurtą kodą internete, jis netikėtai sulaukė daug paramos, todėl nusprendė pereiti prie Raspberry Pi, dėl didesnių šios sistemos galimybių ir atminties.

„Visos sistemos kodai yra laisvai prieinami. Nemanau, kad tai gali pakenkti mano verslui. Ateityje ketinu parduoti pilną įrangos komplektą, kadangi dabar su sistema reikia atlikti tram tikrus veiksmus prieš pradedant ja naudotis.“ – sako Jacobs.

web: http://brewpi.com/
http://www.raspberrypi.org/

Pagal wired.com

 

Kategorijos: Įvairenybės | Įrašo nuoroda.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.