Nors Šv. Mikalojus yra geriausiai žinomas kaip dėvėtis raudonos ir baltos spalvos rūbą bei kiekvienų metų gruodžio 25 d. dalinantis dovanas vaikams, jis iš tiesų yra daugelio profesijų bei vietų globėjas. Tačiau jo diena minima ne per Kalėdas, o beveik trimis savaitėmis anksčiau, gruodžio 6 d.
Yra išlikę labai nedaug patikimų istorinių duomenų apie Mikalojaus gyvenimą. Tikėtina, jog jis gimė pietvakarinėje Mažosios Azijos dalyje, dabartinės Turkijos teritorijoje, tarp 260 – 280 metų. Pasak vieno iš žinomiausių pasakojimų apie šventąjį, Mikalojus naktį per langą įmetė po pinigų kapšą kiekvienai iš trijų vieno vargingo žmogaus dukrų, kad jos ištekėtų, ir netaptų prostitutėmis. Pinigai buvo rasti kojinėse ar batuose, paliktuose prie židinio išdžiūti.
Manoma jog dėl to šventasis Mikalojus, kuris iš pradžių buvo žinomas (ir vis dar kai kur vadinamas) kaip vyskupas Mykolas iš Miros, tapo dovanų dalintojo Kalėdų Senelio prototipu. Kalėdų Senelis turi daugybę vardų visame pasaulyje, pavyzdžiui, Baba Chaghaloo, Joulupukki, Kanakaloka, Kris Kringle, Pere Noel, Papa Noël, Santa Klausas ir Weihnachtsmann – tai tik keletas iš jų.
Mikalojus yra aludarių, statindarių, kubilių globėjas. Taip pat jis saugo nuo laisvės atėmimo, nuo apiplėšimų, nuo plėšikų. Mykolas taip pat vaistininkų, kepėjų, valtininkų, berniukų, nuotakų, belaisvių, vaikų, dokų darbininkų, žvejų, graikų katalikų bažnyčios Amerikoje, graikų katalikų sąjungos, jaunųjų, teisėjų, atgailaujančių žudikų, jūreivių, pirklių, jaunavedžių, parapijos tarnautojų, vargetų, lombardininkų, kosmetikos ir kvepalų gamintojų, vaistininkų, piligrimų, neturtingų žmonių, kalinių, jūrininkų, mokslininkų, moksleivių, keliautojų, Paryžiaus universiteto, netekėjusių merginų globėjas. Jis dar globoja Apulia, Bari, Bardolino, Cardinale, Duronia, Fossalto, Gagliato, Mira, Salemi, Neapolį Italijoje; Siciliją; Alicante Ispanijoje; Graikiją; Limerick Airijoje; Kvebeką Kanadoje; Liptovský Mikuláš Slovakijoje; Miklavž na Dravskem polju Slovėnijoje; Portsmouth, Liverpulį Anglijoje; Maskvą, Toljatį Rusijoje; Siciliją, galybę kitų vietų, na ir Kauną Lietuvoje.
Amerikietiškasis Kalėdų Senelio raudonai baltas įvaizdis labiausiai susijęs su rinkodara, nei kas nors kitas. Bet iki 20 amžiaus ir kitose pasaulio dalyse Kalėdų Senelis buvo ir vis dar vaizduojamas įvairiais būdais ir įvairių spalvų. Father Christmas dažnai buvo pastebėtas dėvintis žalią skraistę, britų salose jis daugiau susijęs su gamtos ir senųjų keltų religijomis. Kalėdų eglutė, blukas (kelmas, rąstas), vainikai, amalas ir daug kitų dalykų, kuriuos mes priimame kaip šventinius, neturi tiesioginių krikščioniškų šaknų, bet buvo pasiskolinta iš pagoniškų religijų, kad mases būtų lengviau atvesti į krikščionybę. Žalias Kalėdų Senelis primena apynius, tiesa?
Bet grįžkime prie alaus. Kiekvienais metais būtent gruodžio 6 dieną Austrijoje verdamas alus Samichlaus (Santa Klausas), 14% alk lageras, kuris vėliau brandinamas ne mažiau kaip 10 mėnesių.
Nors šv. Mikalojus yra aludarių globėjas, kalėdinio alaus etiketėse jis vaizduojamas pakankamai retai. Štai Santa’s Private Reserve etiketė iš Rogue daryklos JAV.
Kai kurie aludariai tiesiog demonstruoja netradicinį požiūrį į šį reikalą – Santa’s Butt (Kalėdų senelio subinė) iš Ridgeway Brewing Anglijoje ar Pickled Santa (marinuotas kalėdų senelis) iš Hop Back Brewery.
O štai Honkonge milžiniškas Kalėdų Senelis demonstruoja alaus bokalą aikštės viduryje.
Lietuviškos Kalėdos negali pasigirti šventinio alaus gausa. Bet šiokie tokie nedideli džiaugsmai visgi nutinka. Švyturys antri metai iš eilės mases pradžiugina stipriu bet lengvu Adler Bock su prieskoniais. Alaus išvirta 80 000 litrų, tad turėtų užtekti visiems.
Na o gurmanams darykla Miežiškių bravoras siūlo Kalėdinį tamsųjį alų. Šį kartą jis labiau nudžiugino nei pernai su ta pačia etikete išleistas Taruškų Kalėdinis. Ir ką gi mes matom? Ar tik ne Kalėdų Senelis rogutėmis atšliuožia su alaus bačka!
Gero ir ramaus pasiruošimo šventėms!
Daugiau informacijos apie tikrąjį Santa Klausą galite rasti Saint Nicholas centro portale.
papildymas: Samichlaus – jį verda Schloss Eggenberg darykla Austrijoj