Teisingas alaus taurės pasirinkimas beveik būtinas tiems, kas nori gauti maksimumą pojūčių ragaujant gerą alų. Be to, yra entuziastų, kuriems pats alaus bokalas svarbiau, nei skystis jame. Po keleto mėnesių kūrybos ir testavimo, amerikiečių aludariai iš Dogfish ir Sierra Nevada bei vokiečių stiklapūčiai Spiegelau pristatė rezultatą: idealią taurę IPA alui ragauti.
Skirtingai nuo pintos formos taurės, kuri visiškai neišsaugo jokio aromato, Spiegelau technologija skirta IPA aromatui ir skoniui sustiprinti. Taurės plonos sienelės leidžia išsaugoti temperatūrą, viršus atviras apynių aromatui, banguota bazė išsaugo paskutinį gurkšnį tokiu pat aromatingu kaip ir pirmas. Taurės viršutinis skersmuo ganėtinai didelis, kad degustatorius galėtų uosti nosimi, dugne lazeriu išgraviruotas logotipas sukelia alaus burbuliavimą.
Spiegelau viceprezidentas Matthew Rutkowski teigia, jog naujoji taurė turėtų tapti nauju visuotiniu standartu amerikietiškam IPA stiliui, taip kaip kad Pilzneris, Weizenas ar kiti alūs turi savo taures.
Naujoji taurė kainuoja 9 dolerius, galite įsigyti Dogfish bare Deleveryje ar daryklos svetainėje.
Pagal epicurious
Gal galima pora vietu detaliau?
„Taurės plonos sienelės leidžia išsaugoti temperatūrą“
„dugne lazeriu išgraviruotas logotipas sukelia alaus burbuliavimą“
Originalo citata: „Thin glass actually keeps the beer colder than the thicker pint glass, and the honeycomb bottom is designed to keep the beer bubbly.“ Dėl burbuliukų viskas parasta – kiekvienas lazeriuotas nelygumas padeda formuotis burbuliukui, taigi jie labai gražiai kyla nuo tų vietų (žiūr. video). O dėl plonumo.. oras yra blogesnis šilumos laidininkas tad alus iš esmės šaldo stiklą. Kadangi taurė dažniausiai būna šiltesnė nei alus, plona taurė mažiau atšildo skystį. Turbūt taip 🙂
honeycomb speciau yra si forma:
http://www.ekopasaulis.com/lt/?cid=612&new_id=627&page_nr=
o taures plonumas… nakamon
Na gerai, citata iš Dogfish press-relyzo:
* Thin, round walls to maintain proper temperature longer.
* Wave-like ridges to aerate beer on its way in and out of the glass.
* A laser-etched logo on the bottom of the bowl to sustain carbonation and head.
aha radau nuotrauka su graviura dugne 🙂 tik idomu kiek tai realiai galetu itakot angliarugstes issiskyrima. 🙂
Eilinis rinkodarinis triukas.
Galima teigti kad rusų mokslininkai 24 metus sugaišo kol sukūrė granioną stiklinę geriausiai tinkamą degtinei gerti. Ir po to vardinti visus privalumus- briaunų skaičius, viršutinis žiedas, dugne išlieta kaina, tam tikras kūgiškumas, galų gale -tūris, specialiai apskaičiuotas vidutinio ruso gerklės tūriui.
Vienžo – paistalai