Dažnokai pasitaiko pamatyti kažkokio stebuklingo įrenginio, pavadinto Alaus mašina, reklamas. „Alaus mašina galite patys sukurti pasaulinio lygio ir aukščiausios kokybės bei puikaus skonio savo alų – geriausią alų pasaulyje“, – skelbia Alaus mašinos tinklapis. Šį „alaus fabriką“ galima įsigyti už 400-600 Lt.
Galbūt tai tikras perversmas aludarystėje, juk „seniau, norint gaminti savo alų reikėjo būti pažangiu chemiku, turėti daug specialios įrangos, vamzdynų, manometrų ir pan.“? Viskas gražu, tačiau pabandykime įsigilinti, kas tai per aparatas.
Nors gyvai veikiančios mašinos niekas iš pažįstamų neturėjo, turimomis žiniomis nesunkiai galima įsivaizduoti jos principą. Techniniai aparato duomenys: Dydis 26x35x30 cm – posakis „lengvai tilpsiantis ir į Jūsų šaldytuvą“ kiek perdėtas – ne kiekvienas šaldytuvas pakankamai didelis tokiai bandūrai. Deklaruojamas alaus pagaminimo laikas 7-10 dienų. Alaus kiekis 10 l. Komplekte yra alaus mišinys ir keli angliarūgštės balionėliai.
Iš esmės šis stebuklas – tai 10 litrų plastmasinis bambalys su daugybe smulkių, įvairių formų nelabai reikalingų detalių, kurios tik apsunkina išplovimą ir didina tikimybę pasigauti kokią bakteriją ir užkrėsti alų. „Dabar galėsite įsipilti šviežio, angliarūgštės prisotinto alaus su puta tiesiai iš statinės, kurioje jis pagamintas“ – alus laikomas kol suvartojamas toje pačioje plastmasinėje talpoje, kur vyksta pirminė fermentacija. Karbonizacija taip pat vyksta ten pat. Reiškia visos mielės lieka makaluotis iki viso proceso pabaigos, kas neabejotinai yra minusas.
Beer Machine sandara:
1. Dvi korpuso dalys
2. Sąvaržos
3. Pagrindinė tarpinė
4. Čiaupas su veržle
5. Vamzdelis su plūde
6. Viršutinis dangtelis ir vožtuvas su tarpine ir putų filtru
7. Sifoninis balionėlis su angliarūgšte
Gamybos technologija aprašyta gana paprastai: pripilame vandens, supilame ekstraktą ir mieles, laukiame 5 ar 10 dienų ir geriame alų. Labai primena, tarkim, namo statybos instrukciją: imame plytas, maišome cementą, statome namą – po 2 mėnesių namas baigtas. Kai kuriais atvejais po 1-2 tokio „namo statybos“ bandymų visas agregatas gali nukeliauti dulkėti ant sandėliuko lentynos. Nors alaus gamyba iš apyniuotų salyklo koncentratų iš tiesų ir yra tokia paprasta, visgi būtų verta turėti keletą matavimo priemonių ir jomis naudotis.
Įvertinus visus privalumus konstatuojame – šis 400 Lt vertės plastiko stebuklas yra paprasčiausia pagražintos išvaizdos 10 l talpa su kraneliu ir angliarūgštės sifonu. Jei tai dovana alų mėgstančiam viršininkui ar gerbiamam partneriui (kurie ten to alaus vis viena negamins), viskas OK. (O už 600 Lt komplekte dar gausite Aludario kepuraitę! ir alaus išpilstymo į bambaliukus laikiklį).
Per brangu, bet vis dar norisi gražios plastmasinės statinaitės? Tuomet rinkitės MrBeer.
MrBeer – gerokai skurdesnis Beer Machine pusbrolis. Čia nėra jokių nesąmoningų angliarūgštės aparatų, sąvaržų, vožtuvų, tarpinių ir plūdžių – tiesiog plastmasinė talpa su kraneliu (lietuviškai tą technikos šedevrą turbūt reikėtų vadinti čiaupu). Net jei atimsime tikėtiną komplektuojamo koncentrato kainą, 200 Lt vien tik už plastikinį indą – per daug.
Ir voilà (liet. – here it is)! 45 Lt vertės rinkinys tikram aludariui mėgėjui toli už nugaros paliekantis visokias Byrmašynas. Tai puikus indas su kraneliu, oro ventiliu, dangčiu, sugraduotas, tinkamas sąlyčiui su maisto produktais, atsparus temperatūrai iki 100 °C. Tinkamas ir kopūstams raugti, bet alui tuomet jo nenaudokite. Už likusią sumą dar nusipirkite porą labai reikalingų daiktų: hidrometrą (cukraus kiekiui misoje matuoti) ir termometrą. Šiuos prietaisus vertėtų įsigyti ir kitų alaus mašinų savininkams. Tokio „džentelmeno“ rinkinio užteks kvalifikuotam alaus gaminimui iš koncentratų, o taip pat jis puikiai pasitarnaus sudėtingesnių eksperimentų pagrindu.
Skanaus alaus!
puiki apžvalgėlė, nuo brangiausio pereinant prie efektyviausio
Laba. Noriu padovanoti tėčiui pilna rinkinį nuo-iki, kad jau galėtų imti ir gaminti. Kaip supratau reikėtų taros su kraneliu (50Lt), termometro(16Lt), hidrometro(24Lt), butelių uždaromų(30Lt), misos koncentrato (52Lt), mielių ir cukraus. Ar nieko nepraleidau? Kiek cukraus ir mielių maždaug? 😉
Viskas, ką išvardinai, yra pageidautina, bet neprivaloma, ypač jei darai iš apyniuoto koncentrato.
1. Brewferm koncentratams užtektų ir ~12-15 ltr indo (išdezinfekuoto ar išvirinto!) su dangčiu. Svarbu, kad fermentacijos metu ten niekas nekaišiotų nosies, nejudintų. Rūgimo metu putos pakyla 3-5 cm, reiktų kad jos nepradėtų lipt laukan. Savas alus indai gal kiek per dideli Brewferm kiekiui, bet galbūt kada kils noras pasidaryti didesnį kiekį, tuomet pravers :). Taip, uždaras indas su burbuliatoriumi visuomet geriau, kad nepatektų vidun kam nereikia :), bet neprivaloma. Rekomenduočiau „vamzdelį alui supilstyti į butelius“ (bet savas alus šiuo metu, atrodo, neturi). Prieš išpilstant reikėtų arba viską nusifonuoti į kitą indą (pridedant 80-100 gr cukraus), stengiantis kad nuo dugno sukiltų kuo mažiau mielių, arba į kiekvieną butelį to cukraus atitinkamai įpilti, ir tekinti iš fermentacijos indo, vėlgi stengiantis nepripilti mielių. Taigi, reiks arba antro indo, arba kažkaip išsisukti su vienu.
2. Termometras, darnt iš koncentrato, reikalingas tik tam, kad dedant mieles skysčio temperatūra nebūtų aukštesnė nei 25oC.
3. Hidrometras praktiškai nereikalingas, jis labiau naudingas darant pilno grūdo alų, apskaičiuoti efektyvumą/alkoholį/fermentacijos pabaigą. 10 dienų normaliom sąlygom fermentacijai paprastai užtenka, darant iš ekstrakto pradinis saldumas/alkoholis turėtų būti kaip ir numatyta…
4. Sausų mielių pakelis būna kartu su koncentratu, kai kas rekomenduoja paimti atskirai, bet nėra būtina. Dažniausiai prieš naudojimą jas reiktų 10-15 min rehidratuoti (o ne berti sausas ant paviršiaus). Instrukcija bus prie koncentrato.
5. Cukraus, priklausomai nuo koncentrato rūšies, 10 ltr gali reikėti apie 0,5-0,8kg.
6. Butelius prieš išpilstant svarbu gerai dezinfekuoti. Verdantis vanduo susprogdins butelius, geras variantas orkaitė (tik plastmasinius kamščius reikia nuimti) arba kokia nors dezinfekuojanti chemija.
Ačiū už išsamų atsakymą!