Alaus naujienos

Dubults IPABlogai, kai durniai kuria įstatymus. Dar blogiau, kai kiti durniai juos ima taikyti. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas neapsiribojo vaikiškomis knygelėmis apie ežiukus. Nors teismas tuomet nusprendė, jog frazės „kalvadosas šildo“, „sidras skanu“, „kalvadosas gydo“ negali būti vertinamos kaip ikimokyklinio ar jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikų skatinimas įsigyti ir vartoti alkoholinius gėrimus, uolūs tautos moralės sergėtojai nerimsta. Dabar jie ėmėsi drausti alaus etiketes. Juk tam, kad gauti kalėdines premijas, reikia imituoti intensyvų darbą, tiesa?

Departamento klerkams užkliuvo Lietuvoje parduodamas alus AC/DC ir Trooper. Mat žymūs žmonės ar grupės negali reklamuoti alkoholio. Įdomu, Antano alų turbūt irgi uždraus, kadangi Seime yra toks žymus žmogus, tinkantis i kompaniją NTAKD darbuotojams, Matulo pavardę nešiojantis. Tiek to su tuo roko alum, vis tiek nekažkoks jis buvo. Tačiau toliau dar linksmiau: 13 gunsalaus „Big Ben“ etiketėje pateikta frazė „Toks didelis ir toks pilnas, kaip 16 tonų varpo iš Wesminister laikrodžio bokšto skambesys“ pasirodė galimai pažeidžianti alkoholio kontrolės įstatymą, t.y. pateikianti neteisingą ir (ar) klaidinančią informaciją apie alkoholinius gėrimus. Tai gal reikėtų alų išvirti tame varpe, tuomet informacija pasirodytų teisinga?

O štai alaus „13 Guns“ etiketėje pavaizduota 18 amžiaus patranka susilaukė tokio komentaro „vadovaujantis Reklamos įstatymo 16 str. Ginklų ir šaudmenų reklama leidžiama tik jų prekybos vietose, ginklų, šaudmenų parodose ir specialistams skirtuose leidiniuose, visur kitur ši reklama draudžiama, todėl tokios informacijos pateikimas alaus etiketėje draudžiamas“. Protiniais gebėjimais „specialistai“ tikrai nepasižymi, kad to paties Reklamos įstatymo 2 straipsnio, apibrėžiančio reklamos sąvoką, perskaityti nesugebėjo.

Šiaip ruduo jokių įdomesnių naujienų neatnešė, visi skaičiavo vasaros pelną, o ypatingai džiaugėsi Švyturys, kurio akcijinio Ekstra alaus per vasarą buvo parduota dvigubai daugiau, nei buvo planuota. Nenuostabu, kad ir žadėtų taurių užteko ne visiems.

Naujienų trūkumas lėmė ir tai, kad nors ir ragavome, bet nepristatėme keleto mažųjų aludarių naujienų. Naujas rūšys gimsta tokiomis mažomis partijomis, kad kartais net paragauti nespėjame.

Herkus Kantas. Auksinis elis.Tikras alus. Herkaus Kanto Auksinis elis.
Alk. 4%. IBU 30.

Herkus Kantas tai aludė Klaipėdoje, ir šis alus buvo išvirtas specialiai jai. Technologinė įranga Panevėžio alaus (ex Taura). Nors lengvas, bet nevandeningas ir ganėtinai sodrus vasariškas alus. Kas neparagavot, laukit kitos vasaros, gal vėl išvirs…


KvietkisDundulis. Kvietkis
Alk. 5,5%. IBU 18.

Dar vienas eksperimentinis alus, išvirtas kartu su Panevėžio alumi. Stilius: Saison. Nors sudėtyje yra šiek tiek speltos kviečių, pavadintas jis kvietkiu tikriausiai todėl, kad kvepia žole, gėlelėm ir citrusais. Netgi labai neblogas.


Dubults IPADundulis. Dubults IPA
Alk. 7,2%. IBU 72.
Išvirta Panevėžio aluje. Dundulis, prieš kiek laiko pradžiuginęs Humulupu IPA alumi, dabar pabandė išvirti dvigubą IPA. Įspūdinga etiketė pasipuošusi mistiniu A. Rožkovo pieštu personažu.
Naudoti apyniai Columbus, Cascade, Summit ir Simcoe žada gardų kvapą. Alus nors ir nenustebino, tačiau nenuvylė – tvarkingas, kvapnus ir maloniai kartus. Tiesa, kalbant apie IPA, saikingumą dedant apynius galima ir pamiršti, bet tame ir visas ragavimo malonumas.

Deja, kaip ir visi aukščiau minėti alūs, šį galima rasti tik vienoje kitoje vietoje ir tik tol, kol nepasibaigia. Na, bet bent jau užsirašyti iš anksto nereikia, kad gautum nusipirkti trejetą butelių. Jei paskubėsite, Dubults alaus dar rasite.


BraliukaiKauno alus. Braliukai.
Alk. 5%. Pradinis tankis 11%.

Tampa madinga reklamose naudoti visokius neigiamus personažus. Vieni kviečiasi filmuoti prievartautojus, kiti – alų pavadina chuliganų vardu. Įdomu, ką pasakytų NTAKD? Banditai ir chuliganai priskiriami „žymių žmonių“ grupei, ar ne? Tiesa, etiketėje nerasime net užuominos, kas tie braliukai ir kokia proga toks alus išvirtas. Pasirodo, pirkdami ši alų prisidedate prie labdaros fondo „Braliukai“ http://www.braliukai.org/ veiklos. Fondas, tikriausiai, rengs girtus snukių daužymo čempionatus.
Pats alus niekuo nesiskiria nuo kitos Kauno alaus produkcijos, stilius: šviesusis alus 🙂


Kauno alusKauno alaus bačkutė

Kadangi kvailais įstatymais buvo apribotas į PET tarą pilstomo alaus kiekis, kauniečiai pasiūlė 5 ltr alaus nusipirkti metalinėje bačkoje. Viskas būtų gerai, jei ne keli „bet“: toks alus nėra pigus ir jis siaubingai putoja pilstomas. Tiesa, yra ir išskirtinių privalumų: EasyKeg bačkutė turi specialią angliarūgštės kapsulę, sudarančią slėgį talpos viduje. Kadangi vidun nepatenka oras, atkimštą alų galima ramiai gurkšnoti iki 30 dienų.


Kvietinis tamsusisKauno alus. Kvietinis tamsusis
Alk 5%. Pradinis tankis 11%. Filtruotas.

Nors ir retai, bet Kauno alus nudžiugina viena kita naujiena. Kaip teigia gamintojas, tai „išskirtinio skonio alus“. Visgi neapleidžia jausmas, kad šis alus jau kažkur ragautas. Kauno alaus stilius gal ir nėra pats blogiausias o jei lyginsime santykį kaina/kokybė, tai ir visai neblogas. Tiesa, ilgokai teko pagalvoti, ką apie šį alų pasakyti. Nors ir santykinai neblogas, neužkabina jis kokia nors įdomesne detale. Gal kiek nudžiugino juntamas apynių kartumas, bet tik tiek.


Savas KaunasSavas Kaunas

Jei jau pradėjom apie kauniečius – Senas Kaunas etiketėse kažkodėl virto Savu Kaunu. Būna, pasitaiko.


KeltųŠvyturys. Keltų.
Alk. 5%. IBU 27.

Stilius: English Pale Ale. Apyniai dedami brandinant – todėl, vadovaujantis priplėkusiu kaip koks Reinheitsgebot‘as lietuviško alaus reglamentu, etiketėje teko nurodyti jog alus „specialiosios technologijos“.

Keltai – tai Vidurio Europos ankstyvojo geležies amžiaus kultūrų grupė, o ne tie keltai, kur plukdo poilsiautojus i Nidą. O štai šie keltai, kur plukdo, tikriausiai ir parplukdė į Klaipėdą Galena, Cluster, Chinook ir Ahatanum apynius. Kuriuos Džuljeta, Švyturio aludarė, kaip burtininkė, primaišė į katilą ir dar saują sausam apyniavimui paliko. Ar tai tų apynių mažai parplukdė, ar alaus išvirė pernelyg daug, bet to, ko galėjome tikėtis, pamatę diiiidelę apynio spurgą reklamoje ar paskaitę jog buvo naudotas dry hopping, taip ir nesuradome. Gal pabijota nutolti nuo visiems įprastų paprastų „lietuviškų šviesiųjų“? Nėra tas alus toks prastas, ir apynius galima pajusti, tačiau kai kaina (3,24 Lt su tara) vejasi išraiškingesnes importines alaus rūšis, spėkit ką aš pasirinksiu? Dedam nedidelį pliusą už pastangas paįvairinti IKI parduotuvės lentynas. Beje, labai keistas marketingo (ar logistikos) žingsnis – kodėl tik IKI?.


Vilkmergės porterisVilkmergės alus. Porteris
Alk. 6%. Pradinis tankis 16,1%.

Ribotas kiekis, teigia etiketė. Po etikete šį kartą nieko, galit nelaupyti. Na ir gerai. Patiko lengvas deginto salyklo poskonis. Džiugina ir tai, jog nepersistengta su karamelėmis, nors kaip čia be jų Vilkmergė apsieitų darydama tamsų alų :). Beje, šis nepasirodė toks sprangus ir nesigeriantis kaip visi kiti Vilkmergės alūs. Jei vertinsim lietuviškų porterių kontekste, tai nenuvylė, nors kažkokių stebuklų ir nebuvo.


O dabar – reklama. Pastumk žmoną į šalį, nes tavęs laukia:

Va taip, kai jau nesugalvoji ką čia padarius, belieka liūtus logotipe pastatyt ant kojų.

Tauras


O štai Utena irgi pasidizainino.. Nieko išskirtinio, tiesiog džiaugsmas etikečių kolekcininkams.

Utenos ClassicUtenos Porteris


Raudonų plytųParelaksavote? O dabar: staigmena! Švyturys visa galva leidosi į eksperimentus. Įsigijęs 100 ltr alaus įrangą (tokios talpos įranga labiau tiktų namų aludariams ar nano-darykloms), atidarė alaus kūrybines dirbtuves. Nežinia, kokiam mėgėjų ratui ji bus skirta, bet užsimota gana plačiai, net sumontuota nedidelė pilstymo linija, sukurtas prekinis ženklas ir kita atributika.

Raudonų plytų“ taip vadinasi šis naujas projektas, ir jau netgi anonsuoja keletą alaus rūšių: lagerą Ungurio kojos, belgišką kvietinį su prieskoniais Bėganti kopa, dubbel‘į su ąžuolo drožlėm Nežinomas krantas. Naujienos rašomos blogo stiliumi pirmuoju asmeniu. Deja, visisškai neaišku kas tas „aš“. Na, jei ne Marius su Vaidu (kurių taip pat nepažįstame), tai gal „rinkodaros specialistas ir keliautojas“ (kaip jį tituluoja žurnalas „Žmonės“) Andrius?

Sprendžiant pagal žemėlapį, prekiaujama bus Vynotekose, Solo tinkle ir firminėse Švyturio parduotuvėse (nors jos save taip nevadina).

 

Kategorijos: Degustacijos | Įrašo nuoroda.

3 komentarai

  1. Dadis:

    Tas NTAKD marazmas smulkiau aprašytas čia:

    http://www.alutis.lt/f5ees7.php?fxxf=newsas&id=3835

  2. Ina:

    Ginklų reklama… Prisižvengiau.

    PS: ačiū Dadžiui už nuorodą, smagu matyti, kam skiriam mokestukus.

  3. Kodėl negali būti alus pavadintas,kiaunės vardu ar šeško? Būti dar geriau kiaulės vardu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.