Alaus naujienos

Sakišlių alusSidras – fermentuotų obuolių sulčių aklohlinis gėrimas. Rašytiniuose šaltiniuose sidras minimas nuo 55 metų prieš mūsų erą, kai romėnai įsiveržė į Britaniją. Teigiama, jog Julijus Cezaris su entuziazmu įvertino šį gėrimą. Taip jau gavosi, jog pasirodžius lietuviškam amatininkiškam sidrui Obela paragavome ir kitų lietuviškų sidrų rūšių. Deja, nelikome tokie entuziastingi kaip Julijus Cezaris.

Iš tiesų šie komerciniai sidrai neturi nieko bendra su tikrais sidrais, nebent tik tiek, kad tam tikras obuolių produktų kiekis dalyvauja vieno ar kito gamybos proceso metu. Jie nei kiek nėra gaivinantys, ir turi tokį cukraus kiekį, kad visokiems mūsų sveikatos sergėtojams reikėtų susirūpinti juo, o ne alkoholio kiekiu. Tokiems sidro produktams yra siūlomi alternatyvūs pavadinimai: industrinis sidras, gliukozės vynas ar alko-pop‘as. Bendžaminas Franklinas tikrai nebūtų pasakęs žinomos frazės „Tai iš tiesų blogai valgyti obuolius, geriau juos visus paversti sidru“, jei būtų ragavęs tokį gėrimą.

Happy JoeKalnapilis. Happy Joe
Alk. 4,5%
Obuolių ir Kriaušių

Sudėtyje: vanduo, fermentuotos obuolių sultys, gliukozės-fruktozės ir cukraus sirupas, angliarūgštė, citrinų rūgštis, kvapioji medžiaga, dažiklis, konservantai. Kriaušių sidre papildomai koncentruotos obuolių ir kriaušių sultys.

„Pagaminta iš rankomis rinktų vaisių“. Tiesa, kur gaminami „lietuviški“ sidrai lieka komercine paslaptimi, beveik visi gamintojai nurodo tik platintoją, nekalbant apie tai, kur buvo „rankomis“ rinkti tie obuoliai. Prekinis Happy Joe ženklas kilęs iš Hartwall daryklos Suomijoje, kuri priklauso tai pačiai Royal Unibrew grupei, kaip ir Kalnapilis.

Kamštelio antroje pusėje parašyta: „Obuoliai ir kriaušes yra kieti, sako fizikai. Jie yra skysti, sako Happy Joe.“ Tai, ko gero, vienintelis malonus dalykas, nes šio nenatūralaus skonio sidro ragavimas virto kančia. Geriau palikit limonadus vaikams, o sidrą darykite normalų.


la'Colvert CidreItaliana. la‘Colvert Cidre
Alk. 5,5%
Obuolių ir Kriaušių

Sudėtyje: vanduo, fermentuotos obuolių sultys, cukrus, angliarūgštė, citrinų rūgštis, konservantai.

„Sukurtas pasitelkiant tradicijas ir patirtį.“ Na taip taip, žinome, kad jūs turite puikią patirtį gaminant a la šampanus, tai ir limonadinis sidras puikiai tinka prie tokių „tradicijų“. Colvert, beje, yra antis. Kodėl antis?? Gal tiesiog todėl, kad gražiai skambėjo?

„Klasikinio skonio sidras, gaminamas iš išskirtinai sidrui gaminti skirtų sultingų obuolių ir tyro vandens.“ Ponai, kam klasikiniam ar, kaip rašoma etiketėje, „naturel“ sidrui reikalingas vanduo ar tuo labiau cukrus ar citrinų rūgštis? Nebent norite pagaminti limonadinį sidrą. Vienintelis privalumas – nėra dažiklių ir skoniklių bei gražus butelis pastatyti ant stalo.


SomersbyUtena. Somersby
Alk. 4,5%
Obuolių, Kriaušių ir Gervuogių

Sudėtyje: vanduo, fermentuotos obuolių sultys su cukrum, cukraus sirupas, koncentruotos obuolių sultys, angliarūgštė, citrinų rūgštis, kvapioji medžiaga, dažiklis, konservantas.

Carlsbelg kompanijos prekinis ženklas. Sidras gaminamas Saku darykloje (obuolių, gervuogių sidro gamintojas nenurodytas). Beje, gervuogių sidro sudėtyje jokių gervuogių nerasta… Kiek geriau už Happy Joe, bet nedaug.

Ragavimo užrašai: Jei patinka saldumynai, geriau valgykit obuolių pyragą…


Leidžiamės į kitą šamurliakų kategoriją: alaus kokteilius. Nors visi labai akcentuoja istoriją apie vargšą baro savininką, pritrūkusį alaus ir dėl to jį praskiedusį kuo papuola, iš esmės tai gėrimas nemėgstantiems alaus. Pirmą pasitaikiusį alų tiesiog praskieskite spraitu, gausite nei kiek ne blogesnį kokteilį.

Radler kvietinis + kriaušėUtenos. Radler Kvietinis + kriaušė
Alk. 2,5%
Sudėtyje: kvietinis alus 50%, vanduo, gliukozės-fruktozės sirupas, citrinų ir kriaušių sulčių koncentratas, dar kart vanduo, dar citrinų sulčių koncentratas, kvapioji medžiaga, stabilizatorius, angliarūgštė, dar kvapiųjų medžiagų, citrinų rūgštis, dažantis dygmių ir citrinų sulčių koncentratas.

EtiketėGėrimas vadinasi: supylėm visą chemiją, kurią turėjom ir dar pridėjom. „Prieš ragaujant patariama kelis kart lengvai pavartyti rankoje – kad alaus kokteilyje esančios vaisių dalelės susimaišytų.“ – na, nežinau ką marketoidai vartoja, bet žolė, turbūt, per silpna tokiems perliukams išgimdyti. Galinė etiketė įskaitoma tik LABAI pasistengus, dizaineriai, tikriausiai, tūsinosi kartu su marketoidais… Kas tie dygmiai? Yra tokie dygminai, liaudies medicinoje naudojami kaip vidurių laisvinamoji, šlapimo ir tulžies išsiskyrimą skatinanti priemonė… Dar skonyje turėtų jaustis „kvapiojo lipiko natos“… Gal jau supratot, kad mes nesame alaus miksų fanai, tačiau kvietinis su sultimis dar labiau nedera. Kvietinių mielių skonis įkyriai konkuruoja su kvapikliais, nesukurdamas pasimėgavimo.


Kalnapilis LiteKalnapilis. Lite Citrina, žalioji citrina ir mėta
Alk. 4%
Alus 80%, glukozės-fruktozės ir cukraus sirupas, citrinų sulčių koncentratas, kvapiosios medžiagos, konservantas, dažikliai.

Kiek geriau… Jei dar nebūtų laimų, mėtų ir citrinų kvapiklių, būtų visai gerai 🙂


Meister radler

Meister radler

Meister. Radler su apelsinų sultimis
Meister. Radler su spanguolių sultimis
Meister. Radler su citrinų sultimis
Alk. 2,5%

Sudėtyje: alus 51%, cukraus sirupas, angliarūgštė, atitinkamos sultys, citrinų ir pieno rūgštys, kvapiosios medžiagos, stabilizatoriai, antioksidantai, dažiklis, konservantas.

Volfas Engelman nutarė šokti į nuvažiuojantį radlerių traukinį, tačiau neturint patirties sunku. Vieni iš nykiausių radlerių, vandeningi ir neįdomūs.


DlightUtenos. Dlight Spanguolių ir apelsinų
Alk. 2,9%
Sudėtyje: specialios technologijos alus 50%, gliukozės-fruktozės sirupas, angliarūgštė, kvapiosios medžiagos, citrinų rūgštis, dažantis morkų koncentratas, trinatrio cirtatas, konservantas

Lyg ir naujiena, nors šių miksų nespėjame fiksuoti.. Pavadinimas pasako viską: rasite spanguolių ir apelsinų skonio kvapiąsias medžiagas. Utena labai mėgsta sudėtį rašyti neįskaitomose etiketėse. Dilema: ką parašyti apie patį kokteilį?  Na, limonadas ir tiek.


Prieš pereinant prie kitų katastrofų, siūlome pažiūrėti naują Švyturio klipų seriją „Už tai, kas veda mus pirmyn!“. Pirmas klipas kaip klipas, pastatyminis, kiti kiek nuobodoki, tačiau apie realius Klaipėdos krašto žmones.

„Remontuojam jachtą“. Dainuoja Vaidas Baumila

Meilė žuviai

Vėjagalvis

Metalas yra metalas

Nematomas žmogus

Kelionė į pasaulį


Lietuviškas alusN/A. Lietuviškas alus
Alk. 5%
Pardavėjas Sileda.

Smagu, kai viskas, kas nurodyta apie alų, tėra jo pardavėjas. Nors, sprendžiant pagal specifinį burokėlių skonį, čia Gubernijos kažkurios „Bandomosios partijos“ klonas. Katastrofa.


Bohemijos tamsusisVolfas Engelman. Bohemijos tamsusis
Alk. 4,2%.
Sudėtyje cukraus sirupas.
Dark lager.
„Sodrumu stebinantis, turtinga spalva iš kitų išsiskiriantis. Individualiam skoniui meniškai sukurtas, įtiks išskirtinumo ieškantiems.“

Perfrazuojant marketoidus: tiks neieškantiems išskirtinumo. Daryklai, kurios alus „visa galva aukščiau“, tai paprastas tamsusis alus. Beveidis, beskonis ir skystas. Iš esmės nėra labai baisus ir negeriamas, tačiau tiktų varžytis tik Forto kategorijoje.

Volfas Engelman. Viena istorija daugiau.


Utenos tradicinisUtenos tradicinis
Alk. 6%. Sudėtyje gliukozės sirupas

„Kilęs iš ežerų krašto“. Kaip čia taip Tradicinio alaus šalyje Utena dar neturėjo savo Tradicinio? Užtai dabar turi. Turi jau visi, kas netingi, tačiau tikrasis Tradicinis vis tiek lieka Tauro vyrų alus 🙂  Tiesa, jei kankina pagirios, tai koks ten skirtumas, kokį gerti… Daryklos puslapyje toks alus iš viso neminimas.


Vėjų niekadėjųRaudonų plytų. Vėjų niekadėjų
Šviesusis elis
Alk. 4,9%. Pradinis tankis 12%. EBC 11. IBU 35. Pasterizuotas, nefiltruotas.

„Tas niekadėjas pakėlė Simcoe, Mosaic ir Citra apynius ir negailestingai sviedė juos tiesiai į katilą. Ir sušvilpė tropinių vaisių natos, ir pasklido pušų aromatas.“ Susidaro įspūdis, kad aludariai patys išsigando naujo alaus, todėl savo puslapyje niekaip apie jį nepraneša. Iš tiesų, kiek eklektiškai vėjo sumesti populiarūs apyniai, tačiau alus geriasi lengvai. Ne stebuklas, bet kaip vasariškam alui visai neblogai. Kvapo yra, kartumo taip pat, nors tikėjomės kažko įdomesnio. Verdiktas: už tokią kainą galima rasti geresnio.


Ir pabaigai apie smagius dalykus. Namų aludariai Linas ir Gedimimas nusprendė įkurti nuosavą alaus daryklėlę. Nuo nulio. Taigi, turime tikrą mkro-craftinę daryklą, pavadinimu Sakiškių alus, ir ragaujame pirmuosius bandymus, kurie, laužydami visas „lietuviško kaimo alaus“ tradicijas nėra šviesusis ir tamsusis. Alus nefiltruojamas ir nepasterizuojmas, karbonizacija natūrali iš butelyje likusių mielių.

Alaus pavadinimai be jokių istorijų, tiesiog nurodomas stilius, tačiau su pakuotės dizainu pasistengta. Beveik juodas 0,33 l butelis, graži ir informatyvi plastikinės plėvelės etiketė, firminis kamštelis. Paragauti galite daugumoje gero alaus barų Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, detaliau – daryklos svetainėje. Malonu tai, jog aludariai nesislepia po niekam nežinomu UAB Empl, tačiau atvirai ir vaizdžiai prisistato ir pristato savo produktą.

WitbierSakiškių Witbier
Belgiškas kvietinis elis
Alk. 4,9%. EBC 7. IBU 13.

Šviesusis Belgiškas kvietinis alus su kalendra ir apelsinų žievelėmis.

Beveik visai neputojantis kvietinukas. Drumstas, kiek saldus su gana ryškiu prieskonių aromatu. Maloniai gaivus. Ir, nors tikrai neblogas, didesnių och ir ach nesusilaukė. Jei kaina taip nesikandžiotų, galima būtų paimti ir dar kartą.

SaisonSakiškių. Saison
Šviesusis Belgijos kaimo elis
Alk. 5,2%, EBC 6. IBU 17. Nefiltruotas, nepasterizuotas. Natūrali karbonizacija.

Šviesusis Frankonijos elis, pasižymintis pipiriškumu bei vaisiniais esteriais

Juntamas minėtas pipiriškumas, žolės, bananai, prieskoniai. Alus maloniai sausas. Šį jau galime rekomenduot ir tiems, kas nežino, kas toks saizonas (gal koks Belgijos karalius?), ir gero alaus mėgėjams. Tiesa, su tom Frankonijom liko neaiškumas, daryklos svetainėje sakoma, jog saizono kilmė – Valonija, tai prie ko ten vokiečiai? Mieli aludariai, apšvieskite tautą, jei jau naudojate tokius stilių apibūdinimus. Vertas dėmesio alus.


Medaliai

Vilkmergė pasidžiaugė jog jų „Vyšnių Kriek” buvo įvertintas Tarptautinio skonio ir kokybės instituto Belgijoje „Superior taste awards 2015“ ir pelnė dvi žvaigždes. Tai nėra konkurso tipo renginys, bet labiau primena „Metų gaminį“: susimoki už dalyvavimą, ir turi apdovanojimą. Panašu, jog Kalnapilis ten pateikė visas savo alaus rūšis, taigi, be Vilkmergės a la kriek apdovanojimus pelnė ir Grand Select (Crystal – 3 žvaigždės 3 metus paeiliui), Happy Joe Apple (3 žvaigždės), Happy Joe Pear (2), Original (3), Royal Select (2), White Select (2), o taip pat Švyrurio alūs: Baltas (3), Ekstra (2), Utenos Classic (3).

Septintasis Nacionalinis Giros ringo konkursas šiais metais įvyko ne, kaip įprasta, žiemą, tačiau, gamintojų pageidavimu, vasaros pradžioje. Finale dalyvavo 20 giros rūšių. Grand Prix (komisijos skiriamas prizas) laimėjo Tauro nefiltruota gira (Kalnapilis) o aukso medalį pelnė Smetoniška apynio gira (Volfas Engelman).


ŽaidimaiŽaidimai

Mėgstantiems prisirinkti krūvas bergždžių kamštelių Kalnapilis siūlo juos (10 vienetų su užrašu Marškinėliai) keisti į maikoną. Na, ir dar visokių niekniekų, kurių vis tiek nelaimėsite.


Detektyvai

Mūsų skaitytojai teiraujasi, kodėl kai kurio alaus skardinių dugnas būna pažymėtas spalvotais taškeliais. Sklando gandas, kad, pasibaigus alaus galiojimo laikui, jį perverda ir todėl pažymi, ar tai tiesa?

Tuščios skardinės

Tuščios skardinės

Atsako Nijolė Žemčiugova, Švyturio kokybės vadybininkė: Tokie gandai kyla tik iš nemokšiškų fantazijų. Visi alaus gamintojai, kurie pilsto alų į skardines, jas perka iš skardinių gamintojų. UAB Švyturys -Utenos alus perka iš Rexam arba Ball. Mes jau gauname tuščias skardines su tokiais spalvotais taškeliais, juos uždeda skardinių gamintojas, pagal juos jis atseka, kuriuo skardinės formavimo įrenginiu ji yra pagaminta.
Bet kokio produkto gamintojas, norėdamas valdyti savo produkto kokybę, turi turėti atsekamumą. Aludariai atseka, kada gaminta, iš kokios talpyklos alus pagal išpurkštą skaičių kodą ant skardinės dugno. Spalvoti taškeliai nieko bendro su pasibaigusiu vartojimo terminu neturi, tokio alaus mes neperdirbame.

 

Kategorijos: Degustacijos | Įrašo nuoroda.

8 komentarai

 1. Dėl Siledos. Tai dukterinė Selita ir Ko įmonė. Pasistatė savo bravorą. Pasistatė skardinių pilstymo liniją. Alų verda buvęs Gubernijos aludaris. Tiek vat sausos info.

 2. Indrė:

  Vienintelis geriamas lietuviškas sidras buvo Kiss dry – arčiausiai to, kas yra natūralus sidras. Gaila, kad jo nebėra. Matyt ne lietuviškam skoniui.
  Vėjų niekadėjų labai tiko šiltesnėm dienom. O Sakiškių reikia būtinai paragauti.

 3. Sileda, tai Selitos kompanija. Jie po truputį žada įeit į rinką. Ir patys gamina, ne Gubernijoj

 4. Sveiki. Dėl Frankonijos yra elementari klaida. Etiketės korektūros metu tiesiog iš inercijos sumaišiau Valoniją su Frankonija. Tik tiek. Laukėm, kol kas pastebės. Malonu, kad gilinatės. Kol kas tai pirmoji išsakyta pastaba dėl šios klaidos 🙂 Su ateinančiais saisonais etiketė bus pataisyta.

  Gediminas

 5. ponasniekas:

  Kiek pamenu Gedai pastaroji kelionė į Frankonija (Bamberg) buvo spalvinga. Gal tai ir lėmė klaidą 🙂

 6. Alaus kolonėlė:

  Happy Joe „sidras“ daromas Estijoje

 7. evaldas_s:

  Utena pateike naujienu. MR. HOPS, , lager ir ale. Aisku su uzrasu craft beer :-D:-D

 8. evaldas_s:

  Dar kvietinis buvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.