Girtuoklio apsiaustas

Drunkard cloakKadaise visuomenė bandė visus sulyginti socialiniu spaudimu ir, jei tai nepadėdavo, taikydavo visuomeninį pažeminimą. Gėdos stulpas buvo paplitusi bausmė, ir jūs, tikriausiai, žinote kaip jis atrodė: medinis įrenginys su dvejomis surakinamomis lygiagrečiomis medžio lentomis, kuriose buvo paliktos skylės galvai ir rankoms. Prasikaltėlis buvo surakinamas šiuo įrenginiu ir turėjo išbūti viešoje aikštėje tam tikrą laiką, priklausomai nuo nusikaltimo. Buvo ir kitų panašių įrenginių, tokių kaip gėdos kaukė ar geležinis antkaklis su grandine prie sienos. Tačiau buvo ir specializuotas „gėdos stulpas“ girtuokliams. Anglijoje jis buvo žinomas kaip girtuoklio apsiaustas.

Pasak šaltinių, girtuokliavimas Anglijoje pirmą kartą buvo pripažintas civiliniu tvarkos pažeidimu 1551 metų Alaus namų įstatymu, ir girtuoklio apsiaustas tapo paplitusiu recidyvistų bausmės būdu, ypač Anglijos respublikos metais. Nuo 1655 metų Oliveris Kromvelis uždarė daugumą Anglijos aludžių, ypač rojalistų rajonuose, ir girtuoklio apsiaustas buvo naudojamas reguliariai.

Girtuoklio apsiaustas apibūdinamas taip: „Vyrai keliavo gatvėmis aukštyn ar žemyn su didelėmis tūtomis ar statinėmis atvirais galais, su skyle galvai viename gale ir dengiančiomis pečius ir kūnus iki kojų galų, vadinamomis naujais madingais apsiaustais, kurie judėjimą darė lėtu ir matomu visiems aplinkiniams, ir tai buvo bausmė girtuokliams.“

Toks bausmės būdas buvo naudojamas ir kitose Europos šalyse, tačiau turėjo skirtingus pavadinimus, kaip kad ispaniškas apsiaustas arba statinės pajuoka, Vokietijoje tai vadinosi Schandmantel arba gėdos apsiautalu.

Štai vienas eksponatas iš kankinimų muziejaus Breisgau Freiburge, Vokietija.

Teigiama, jog ispaniškas apsiaustas galėjo būti ne tik pažeminimo priemone, bet ir kankinimo įnagiu.

Ši bausmė neapsiribojo Europa. Amerikos pilietinio karo metu pasakojama mačius tokius įvykius: „Jo galva kyšojo pro vieną skylę, o rankos pro mažesnes skyles statinės su užrašu „Aš vagis“ šonuose. Kapralo saugomas ir skatinamas būgno maršo jis žygiavo visomis jo pulko brigados gatvėmis.“ Kitas prasikaltėlis tokiu būdu buvo nubaustas už tai, jog vogė alkoholinius gėrimus. Jo statinė buvo išpiešta buteliais kaip antpečiais o užrašas skelbė „Aš vogiau viskį“. Paprastai tai buvo ne oficialios karinės nuobaudos, tokios bausmės buvo naudojamos už smulkius prasižengimus, kurie nebuvo verti visų teisinių formalumų.

Kitas liudytojas nupasakojo tokią sceną 1862 metais: „Vienas apgailėtinas nusikaltėlis buvo įrėmintas ąžuolu, jo galva buvo iškišta pro vieną išpjautą statinės dugną, kitas dugnas buvo pašalintas; ir vargšas slankiojo aplinkui labai nelaimingas, žvelgdamas į supantį pasaulį kaip pusiau išsiritęs viščiukas.“


Pakankamai nesenas girtuoklio apsiausto naudojimo pavyzdžių yra iš 1932 metų, kai jis vis dar buvo naudojamas amerikiečių kalėjimuose, tokiuose kaip Sunbeam Prison Camp Floridoje, kur ir buvo padaryta ši nuotrauka.

Pagal Brookston Beer Bulletin

 

Kategorijos: Įvairenybės | Įrašo nuoroda.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.