Alpių elnių alus

Kaip ir žadėjęs, Vilniaus alus atsivežė į savo „Didžiąją krautuvę“ vokiško alaus. Tiesa, buvo žadėta ir latviško. Palauksim. Vokiečius gi atstovauja viena seniausių privačių daryklų Bavarijoje – Der Hirschbräu. Tiem, kam nostaligija Kalėdoms, gali paragauti sezoninio alaus, kas ruošiasi karštai vasarai – lengvo lagero.

Pradžiai šiek tiek istorijos. Nuo 1657 metų, pačiame piečiausiame Vokietijos miestelyje Zonthofene (Sonthofen), prie šiaurinės Algau Alpių ribos, 750 m virš jūros lygio (kai kurios miesto dalys iki 1100 m.), Griūnteno kalno (1738 m.) papėdėje veikė elnių ferma ir daryklėlė, aptarnavusi vietinius metalurgus ir kalnakasius. 1859 metais Jozefas Hiosas (Josef Höß) išpirko senąjį ūkį Zonthofene, o 1861 m. Hermanas Hiosas (Hermann Höß) alaus daryklą perstatė nuo pamatų bei pavadino „Elnio darykla“ (Hirschbrauerei). Nuo to laiko ji priklauso Hiosų šeimai.

1945 metais Antrojo pasaulinio karo metu Hirschbrauerei daryklą sunaikino tarybinės aviacijos bombų smūgiai. Iš tiesų jie buvo skirti „Ordensburg“ – vaikų rengimo nacių organizacijoms centro tarnavimui, bet kliuvo šiek tiek pro šalį. Po karo darykla buvo atstatyta. 1972-ais greta daryklos iškilo didžiulis sandėlis alpių alui laikyti ir viešbutis su alaus restoranu Brauereigasthofes „Hirsch“, jis veikia ir šiandien.

Hiosų aludariai saugo šeimynines tradicijas ir savo alaus receptus. Jie įsitikinę, kad užsitarnauti simpatijas ir meilę galima tik gaminant kokybišką alų, nesvarbu kad ir nedideliais kiekiais. Paminėjusi 350 metų jubiliejų, darykla mus džiugina bavarišku alumi.

Weisser Hirsch. Allgäuer Weizen.
5,2% alk. Pradinis tankis 12,6%
Algau regiono kvietinis elnias 🙂 Drumstas, blyškiai geltonos spalvos. Viršutinės fermentacijos, su išreikštu mielių skoniu, smarkiai gazuotas. Dėl natūralios pieno rūgšties alus šiek tiek rūgštokas, o tai malšina troškulį. Ganėtinai stipriai išreikštas kviečių skonis.
Pasak etiketės, fermentuotas butelyje ir pagamintas pagal Reinheitsgebot’ą – vokiečių alaus grynumo įstatymą.

Dunkler Hirsch. Allgäuer Weizen.
5,2% alk. Pradinis tankis 12,6%
Tamsusis Algau kvietinis elnias, pagamintas naudojant kepintą miežių ir kepintą kviečių salyklą. Vizualiai alus šiek tiek primena smalą, bet iki stoutų netraukia. Rusva, tankesnė nei pas šviesųjį puta, skonyje sujungtas lengvas kepinto karamelinio salyklo saldumas su lengvai aštriu kvietinio salyklo rūgštumu. Smarkiai gazuotas, kaip ir šviesusis kolega taiko pabėgti iš butelio vos jį atkimšus. Fermentuota butelyje. Jei tikėsim etikete, pagaminta pagal Reinheitsgebot’ą.

Dėl specifinio kvietinio alaus skonio, balto ir tamsaus elnio rūšys labiau patiks mėgėjams.

Doppel-Hirsch. Allgäuer Doppelbock.
Šitie du stiprūs (7,2%) ir tvirti (pradinis tankis 18,5%) elniai taip surėmė ragus, jog pavyko parsigabenti tik butelio šukes ir saldžiai miežinį alaus kvapą automobilyje.
Iš etiketės sužinojome tik tiek, jog tai buvęs taurus alus ir vėlgi gamintas pagal Reinheitsgebot’ą. 75% tamsiojo salyklo.

Neuschwansteiner. Das Echte
4,7% Pradinis tankis 11,6%
Grynas (grynai Bavariškas). Iš Neuschwansteiner kolekcijos. Šviesus lageras, tikriausiai pagamintas pagal Bavarijos „pasakų“ karaliaus Liudviko II (arba Liui antrojo)  receptus. Karalius Liuvikas II į istoriją įėjo kaip pasakiškų pilių, viena iš žymiausių ir nuostabiausių yra Noišvanštainas (Nauja gulbių uola), statytojas. Kadangi Liudvikas II gyveno 1845–1886, o Hiršbrau darykla veikia nuo 1657 metų, tikėtina, jog karalius ragavo ir „elnių“ alaus. Neuschwanstein’as yra apie 50 km nuo Sonthofen’o, jei būsite, aplankykite.
Geras alus karščių metu 🙂 Šiek tiek kartumo poskonyje, o šiaip neblogas lageras ir tiek. Kad  šis alus išvirtas pagal Reinheitsgebot’ą, rašyti pabodo, todėl iš anksto įspėjame, jog visos likusios rūšys taip pat.

Neuschwansteiner. Weihnachts-Bier
5,2% alk. Pradinis tankis 12,6%
Kalėdinis. Tais prosenelių laikais, kai naktys buvo ilgesnės, o žiemos šaltesnės, Noišvanštaine buvo verdamas ypatingas kalėdinis alus. Verdamas iš daug tamsiojo salyklo ir ilgai brandinamas šaltuose rūsiuose. Tokį jį ir siūlo Hiršbrau aludariai. Skaidrus, tamsios vario spalvos sezoninis alus. Kaip kalėdiniam gal pernelyg lengvas alus. Jaučiasi kepintas salyklas, šiek tiek citrinos skonio, nekartus. Įspūdžio nepaliko..

Holzar-bier. Nach Urväterart.
5,2% alk. Pradinis tankis 12,6%
Medkirčių. Pagal protėvių meną. Hiršbrauerai darykla nuo senų laikų tiekė specialų alų vietiniams Algau gyventojams – ypač medkirčiams – tamsesnį ir tvirtesnio skonio, verdamo tik žiemą. Mėgstama jų laiko leidimo vieta buvo ne tik miškas, bet ir užeigos. Todėl netrukus ši „skysta duona“ gavo „Medkirčių alaus“ vardą. Taip pat tų dienų unikali ypatybė buvo ir flip-flop butelio kamštis – galima buvo nesunkiai pasiimti „energijos porciją“ su savimi, nebijant išlaistyti.
Kiek šviesesnis už kalėdinį. Tamsiojo salyklo aromatas, poskonyje nelieka kartumo. Abejotinas reklaminis teiginys apie „tvirtesnį skonį“, nėra jis labai intensyvus. Vertinimas: so-so.

Hirisch-Gold. Allgäuer Bierspezialität
5,2% alk. Pradinis tankis 12,6%
Skystas Algau auksas. Šviesusis apatinės fermentacijos alus „pagal senovinius receptus“.
Šviežio, miežinio aromato. Tipiškas vokiško šviesaus alaus pavyzdys. Labiau vasarai.

web: http://www.hirschbraeu.de/

Beje, dar kartą apie Vilniaus alaus „Didžiąją krautuvę“.. Ponai, neubagaukit, nepritaupysit ant alaus lašiukų, pilkit po pilną litrą. Foto – tiek Vilniaus alus nedapila į litrą.

 

Kategorijos: Degustacijos | Įrašo nuoroda.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.