Tai 22 pagal produkcijos apimtis amerikietiška craft darykla iš San Fransisko, sujungianti klasikinio alaus darymo meną su kruopščiai pritaikytais šiuolaikiniais metodais. Jei nenorite jokių madingų išsidirbinėjimų, o tiesiog paprasto, bet gero alaus, pasirinkite klasikinius Anchor gaminius. Neliksite nuvilti.
Aukso karštinės metais, 1800-ųjų viduryje, vokiečių kilmės emigrantas Gottlieb Breckle San Fransiske įsigijo alaus ir biliardo salūną ir pavertė jį alaus darykla pavadinimu Golden City Brauerei. Kiek vėliau ksenofobijos JAV banga naujus daryklos savininkus, taip pat vokiečius pagal kilmę, privertė daryklą pervadinti į Anchor, kuris turėjo daug mažiau „nevietinio“ skambesio. Manoma, jog „Inkaras“ buvo pasirinktas todėl, kad San Fransiskas yra netoli vandenyno.
Po sausojo įstatymo atšaukimo 1933 metais daryklai ėjosi ne kažin kaip ir 1965 m. ji buvo ant bankroto ribos. Pasenusi ir susidėvėjusi įranga neleido išlaikyti kokybės, o tai, savo ruožtu, lėmė paklausos mažėjimą. Kol vieną dieną Frederickas „Fritz“ Maytagas trečiasis (Maytag Dairy Farm įkūrėjo Maytago anūkas ir Maytag Corporation įkūrėjo Maytago proanūkis 🙂 ) nusipirko įmonės akcijas. 1971 metais, iki tol parduodamas tik iš statinių, Anchor Steam alus buvo pradėtas pilstyti į butelius. Kiek vėliau buvo išleisti Anchor Porter, Liberty Ale (pirmasis sausai apyniuotas alus), Old Foghorn Barleywine Ale (pirmasis miežių vynas Amerikoje). Nors tuomet termino craft niekas nenaudojo, Anchor Brewing Company tapo vieni iš aludarystės revoliucijos lyderių San Franciske ir JAV.
Klasikinio stiliaus Anchor etiketes nuo 1970-ųjų ranka piešia dailininkas Jim Stitt, kuriam dabar beveik 90 metų. „Aš stengiuosi vengti piešinių, atrodančių lyg darytų kompiuteriu“,– sako Sitt. „Tai rankų darbo alus, todėl etiketės taip pat turi būti rankų darbo“.
Šiek tiek apie tokios savotiškos formos Anchor butelius. Istorija banali: iš pradžių jie buvo pagaminti visai kitai įmonei, kuri pasitraukė iš verslo. Kadangi stiklapūčiai neturėjo kur dėti jau pagamintų butelių, juos už skatikus įsigijo Anchor. Tiesiog todėl, kad jie buvo pigūs. Na, o ant kamštelio bukiems amerikiečiams parašyta, jog atkimšti reikia atidarytuvu o ne dantimis ar replėmis..
2013 metais Anchor pradėjo įgyvendinti ambicingą naujos daryklos projektą, kuris leis keturgubai padidinti gamybos apimtis. Kartu tai bus ir restoranas, muziejus bei mokomasis centras.
Anchor Steam Beer
Alk. 4,9%. IBU 37
Garų alus (Kalifornijos paprastasis) – unikalus, šimtu procentų amerikietiškas alaus stilius. Anchor darykloje šis alus verdamas nuo 1896 metų. Kadangi tais laikais šaldymo sistemų nebuvo o ir ledo Kalifornijos klimate rasti buvo neįmanoma, aludariai naudodavo ant stogo įrengtas talpas verdančiai misai atšaldyti iki temperatūros, tinkamos mielėms užduoti. Karšto garo kamuoliai nuolat virsdavo nuo daryklos stogo, iš čia ir atsirado „garų alaus“ pavadinimas. Steam beer fermentuojamas lagero mielėmis, tačiau kiek aukštesnėje nei įprastam lagerui temperatūroje.
Istorinėje nuotraukoje Anchor darykla atviru stogu savo ankstesnėje vietoje Pacific aveniu.
Anchor Steam alaus karbonizacijai naudojamas procesas, vadinamas kräusening, kai į fermentuotą misą pridedamas tam tikras misos, esančios aktyviausioje fermentavimo stadijoje, kiekis.
Kaip ir priklauso nors ir netikram lagerui, skoniai ir kvapai čia neverčia iš koto. Lengvai geriamas, nekartus, paprastas, santykinai sausas su nedidele karamelinio salyklo užuomina alus. Geras, tinkamas sesijoms, jei ne kaina. Gal kiek pervertintas visokiose apžvalgose.
Buteliukyje – 158 kilokalorijos. Čia tiems durniams iš Seimo ir EP, kurie nori priimti įstatymą, reikalaujantį nurodyti kalorijų kiekį alkoholiniuose gėrimuose.
Liberty Ale
Alk. 5,9 %. IBU 30
Pirmą kartą pristatytas 1975 metais, Laisvės elis buvo sukurtas pažymėti nacionalinio herojaus Polo Reviro žygio dviejų šimtų metų jubiliejui. 1775 metais, pirmųjų kovų už JAV nepriklausomybę metu, Reviras apjojo sukilėlius, kad perspėtų jos apie besiartinančią britų kariuomenę o taip pat perspėjo vietinius patriotų lyderius Semuelį Adamsą ir Džoną Henkoką apie gręsiantį suėmimą.
Liberty Ale tapo pirma modernia po sausojo įstatymo amerikietiška IPA, pirmu moderniu amerikietišku vieno apynio ir sausai apyniuotu eliu ir, tkriausiai, jį galima vadinti krafto revoliucijos pradininku. Kai tuo metu vietiniai aludariai naudojo sąlyginai mažai apynių, Anchor pristatė smarkiai apyniuotą alų. Palyginimui, tais pačiais metais išleistas Miller Lite mažiau kartus buvo maždaug keturgubai. Tiesa, šiandieną Liberty Ale mums visai neatrodo labai karčiu, tačiau tada, prieš 40 metų, Amerika nebuvo pasiruošusi tokiam alui, kad ir koks gaivus jis bebūtų, ir pardavimai buvo kuklūs.
Liberty Ale apyniavimui, taip pat ir sausam (kai apyniai dedami į brandinamą alų) naudojami Cascade apyniai. Karbonizacija sukuriama „uždarymo“ būdu, kai fermentavimo tankas sandariai uždaromas likus nedideliam nesufermentuotam cukraus kiekiui.
Liberty Ale – geras, gaivinantis, lengvas, kiek kartus alus su maloniu citrusų aromatu.
Brekle’s Brown
Alk. 6%. IBU 25
Gottlieb Brekle su žmona ir mažamečiu sūnumi emigravo į JAV neužilgo po to, kai Kalifornijoje buvo atrastas auksas. 1871 metais jis įsigijo seną salūną, kuris po 25 metų tapo žinomas kaip Anchor darykla. Brekle’s Brown alus, sukurtas 2011 metais, skirtas paminėti pirmajam Anchor aludariui, darykloje dirbusiam nuo 1871 iki 1888 m.
Tai vieno apynio rudasis elis. Salykliškas, Citra apyniai skrudintiems salyklams suteikia kompleksiškumo. Degintos karamelės, šokolado natos, lengvai saldus.
Anchor Porter
Alk. 5,6%. IBU 20
1972 metais, kai buvo pristatytas Anchor Porteris, ko gero 99,9% amerikiečių net nežinojo, jog yra daugiau nei vienas alaus stilius.
Tvarkingas, stebėtinai sausas, kiek kartus porteris. Kompleksiškas džiovintų vaisių ir karamelinių bei degintų salyklų derinys, be jokio įkyraus saldumo ir banalaus karameliškumo. Kaip porteriui gal kiek per lengvo kūno. Labai smagiai geriasi.
Etiketėje pavaizduotas dramblys primena 19 amžiaus metaforą „pamatyti dramblį“, reiškiančią viltingą, bet rizikingą laimės, nuotykių ir sėkmės siekimą. Pasakojama tokia istorija: „Kartą gyveno fermeris, kuris buvo girdėjęs apie dramblius, bet niekuomet jų nebuvo matęs. Kai cirkas atkeliavo į miestą, jis susikrovė vežimą ir iškeliavo į turgų. Pakeliui sutiko cirko koloną, kurios priešakyje ėjo milžiniškas dramblys. Fermeris buvo ekstazėje, tačiau jo arkliai išsigando. Jie pasibaidė, apversdami vežimą ir išbarstydami jo turinį ant kelio. „Man tai nerūpi!“,– sušuko fermeris. „Aš pamačiau dramblį!“
Dramblys tapo universaliu aukso karštinės simboliu. Dramblių „stebėjimas“ dažnai prasidėdavo nuo azarto ir aukštų idealų, tačiau baigdavosi nusivylimu ir apmaudu. Taigi, dramblys buvo tai, ką dauguma norėjo „pamatyti“, bet nedaugelis norėjo jį „pamatyti“ dar kartą… Ši pastraipa Anchor istorijoje nutylima 🙂
Nors vieno apynio Liberty Ale taip pat yra IPA, bet Anchor darykla 2014 metais nusprendė išleisti šiuolaikinę, daug stipriau apyniuotą IPA su 6 rūšių apyniais: Apollo, Bravo ir Cascade kartumui; Apollo, Cascade, eksperimentiniai Nr. 431, Nelson Sauvin ir Citra sausam apyniavimui.
Ganėtinai smarkiai salyklinė IPA. Skonyje karamelė su citrusiniais vaisiais kiek primena kramtomos gumos skonį. Įdomus bandymas.
Anchor alaus ieškokite Sanitexe.