Valmiermuiža alus iš Latvijos

ValmiermuižaNors Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, alus istoriškai nacionalinis gėrimas, tačiau jei ten važiuosite kepti šašlykų, alų geriau vežkitės iš namų. Latvijoje alus ir brangus, ir labai tikėtina, jog nusipirksite Kalnapilio ar Utenos produktą latvišku pavadinimu. Visgi ne viskas taip blogai… Jei turite laiko ir noro, aplankykite Valmiermuiža daryklą, jei laiko neturite, bent nusipirkite šio alaus paragauti.

Valmiermuiža

Foto: ozadov

Valmiermuiža darykla atsidarė 2009 metais už Europos ir privačius milijonus pastatytame tvarte. Galbūt tuomet buvo madinga „autentiški dvarai“ a la Lido, o gal buvo noras privilioti gurmanus „protėvių“ receptais ir alaus turizmu… Kaip ten bebūtų, savo nelabai informatyvioje svetainėje aludariai giriasi, jog Valmiermuiža vietovė istorinėse kronikose minima jau nuo 1624 metų. Jei jau taip, kodėl gi nepasigirt, jog daryklai beveik 400 metų?

Valmiermuiža

Foto: Imants

Snobams tai turėtų patikti, kaip ir istorijos apie čia svečiavusius Lietuvos didįjį kunigaikštį ir Lenkijos karalių Zigmantą Vazą, Švedijos karalių Karolį XII ir Rusijos imperatorę bei Lietuvos didžiąją kunigaikštienę Kotryną II. 1764 – tokia data rašoma ant butelio kamštelio. Tais metais buvo pastatytas pagrindinis dvaro pastatas, iš kurio telikęs daryklos logotipe vaizduojamas bokštas ir vartai, su pačia darykla neturintys nieko bendra.

Valmiermuiža

Valmiermuiža parko vartai

Naujoji darykla pradėjo nuo pareiškimo apie kilnų tikslą virti išskirtinį alų, būti „tikromis alaus dirbtuvėmis“ ir nesistengti konkuruoti didelėmis apimtimis, maža kaina bei plastmasiniais buteliais. Stipru. Reta darykla pasaulyje savo alų vadina išskirtiniu… Pirmasis išvirtas alus buvo nefiltruotas ir nepasterizuotas, „iš natūralių ingredientų“ – tiesiog šviesusis. Mieles aludariai veisia patys, o salyklą, apynius ir „alaus grynumo patirtį“ vežasi iš Vokietijos. Kaip latviškas Valmiermuiža alus net labai geras, europiniu masteliu – neblogas. Išskirtinis? Na, tikrai ne.

Valmiermuiža NepasterizētsValmiermuiža Nepasterizēts
Alk. 5,2%
Stilius: Vienna Lager

Valmiermuiža aludariai nuolat primena, jog savo alų brandina neskubėdami, „ypatingai ilgai“ – 30 dienų. Smagiai geriamas alus, subalansuoto salyklo ir apynių skonio, ne per saldus ir ne per kartus. Su nedideliais kaimiško alaus niuansais. Labai tvarkingas lageras, galite drąsiai pirkti. Net spalva maloniai sodri, gal tai kam nors bus papildomas privalumas.

Valmiermuiža TumšaisValmiermuiža Tumšais
Alk. 5,8%
Stilius: Munich Dunkel Lager

2010 metais pasirodė ir antroji daryklos rūšis: tamsusis alus. Jo receptas buvo atrinktas iš 4 pradinių variantų, kuriuos ragavo ir vertino vietiniai apylinkių gyventojai. Kadangi beveik visi bandymai surinko panašų balų skaičių, atrankos procesas tapo kiek komplikuotas. Nieko išskirtinio šiame aluje nerasite, tačiau ir vėl galima pasidžiaugti, jog viskas tvarkinga ir savo vietose. Ir jei sakome, kad juntama karamelė ir salyklo saldumas, tai nereiškia, jog alus panašus į nesveikus Lietuvos „kaimo“ aludarių nesusipratimus su šleikščia karamele ir bjauriai saldžiu medumi. Jei neturite tikslo ragauti būtinai latvišką tamsųjį alų, rasite geresnių vokiškų pasiūlymų.

Valmiermuiža ZiemasValmiermuiža Ziemas
Alk. 7%
Stilius: Dunkler Bock

Tęsdami geriausio alaus rinkimų tradicijas, 2011 metais alaus mėgėjams darykla pasiūlė ragauti 3 žiemos alaus receptus, iš kurių buvo atrinktas geriausias. Iš tiesų, šiam alui ragauti verta palaukti žiemos. Ganėtinai stiprus, karameliškai saldokas (saikingai), su skrudinto salyklo ir džiovintų vaisių užuominomis alus, nedaug juntamas imbieras ir alkoholis. Nors įspūdis neblogas, žiemai norėtųsi kiek išraiškingesnio skonio. Aludariai rekomenduoja šį alų gerti 14oC temperatūros.

Valmiermuiža KviešuValmiermuiža Kviešu
Alk. 5,5%

2014 metais kvietinio alaus atrankai aludariai buvo išvirę net 8 rūšis, laimėjo 7-oji. Šiek tiek mieliškų bananų ir citrusų skonio, vidutinio kūno, lengvai saldžiarūgštis kvietinukas. Geriamas ir tiek… Visai tiktų prie vištienos kepsnelių iš KFC.

Valmiermuiža Proves Porteris 3Valmiermuiža Proves Porteris 3
6,7%

Na, ir šių metų bandymai – tiesiog Porteris. Ragavome trečiąjį numerį iš keturių. Malonus kepinto salyklo kvapas, karameliškas kiek šokoladiškas, bet su degintais salyklais nepersistengta. Labai įdomūs, lyg pelenų, niuansai skonyje. Malonus ir stebėtinai minkštas geriant. Vienas įdomiausių iš viso rinkinio, labai patiko.

Ačiū Linui už lauktuves.

Priekā!

 

Kategorijos: Degustacijos | Įrašo nuoroda.

4 komentarai

  1. Robo:

    Matosi, kad pingvino rasyta apzvalga. Tipo neisskirtinis aluas…. Noretusi, kad ir Lietuvoje butu tokio lygio alaus. Valmiermuiza alus – puikus, isskirtinio skonio vienas geriausiu Europoje tai tikrai. Gaila, kad jo Lietuvoje nera prekyboje, kaip ir kito latvisko, turbut yra kazkokia baime ar nerasyti susitarimai neisileisti superini kaimynu alu i sava rinka…

  2. Alis:

    Pritariu dėl komentarų. Kiekvieną kartą būdamas Latvijoje ragauju šį alų. Tikrai lietuvoj tokio nėra..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.