Didysis mažųjų ragavimas

Aukštaitijos bravorų grupė, vienijanti penkias smulkiąsias alaus daryklas, pasiūlė iš karto net šešias naujas alaus rūšis. Kuo grindžiama tokia stebuklinga gausa, atspėti sunku. Galbūt kažkas pasistatė modernią alaus pilstymo įrangą ir dabar dažniau pamatysime įvairesnio alučio ne tik iš čiaupo niekam nežinomuose baruose, bet ir buteliuose?

Angliškai yra toks terminas „craft beer“. Craft – amatininkų. Pagal prasmę, craft darykla – maža, nepriklausoma, tradicinė. Ta, kuri darydama alų stengiasi įnešti savitumo, sukurti savo stilių, improvizuoti ir eksperimentuoti. Tai kaip mama, praleidžianti valandas prie viryklės, bandydama kažką pagaminti iš turimų produktų, kol galų gale pakviečia mus prie stalo. Kas gausis, prėska ir nepavykusi kiaušinienė? O gal puikus omletas?

Prisikrovę pilną krepšį craft alaus, skubame ragauti šį derlių. Stebimės, kad alaus laikymo sąlygos nurodytos nuo +2 iki +12, tačiau jis laikomas Gyvo alaus krautuvėlės lentynoje o ne šaldytuve. Laimei, ne vasara.

Pirmiausiai čiumpame „Taruškų alaus bravoro“ alų. Kas čia per negirdėta skylė, domimės… Paaiškėja, jog čia tas pats „Habilitas“, tik kažkodėl pakeitęs pavadinimą iš trumpo ir paprasto į pretenzingą ir neįsimenamą. Prieš dešimtmetį savo veiklą pradėjusi įmonė jau pagarsėjo savo alumi „Kanapinis“. Gal dėl jo populiarumo, kad nesudarytu sau konkurencijos, „Didžioji“ Vilniaus alaus pilstūškė šiuo alum nebeprekiauja? Beje, apie tą Vilniaus alaus krautuvę – paklausus, kam laikyti alaus kainininkus, jei tokio alaus nebėra, pardavėjas į mus pasižiūrėjo maždaug taip: „ne jūsų sušiktas reikalas, imat savo alų ir pyzdinat iš čia.“

Taruškų alaus bravoro (šviesus)
Alk. 5,5%
Sudėtis: vanduo, miežių salyklas, apyniai, mielės. Nefiltruotas
Kaina: 0,5l – 2,59 Lt su depozitiniu buteliu

Pirmas ragautas alus nudžiugino savo kvapu ir apynių skoniu ir užkėlė kartelę tiek, jog visi kiti pretendentai jos įveikti nesugebėjo. Labai aromatingas ir gerokai karstelėjęs, gaivinantis, su maloniu poskoniu. Puiku.

Taruškų alaus bravoro (tamsus)
Alk. 6%
Sudėtis: vanduo, miežių salyklas, apyniai, mielės. Nefiltruotas
Kaina: 0,5l – 2,59 Lt su depozitiniu buteliu

Deja, tamsesnis brolis, vos atkimšus, padvelkė rūgštele. Toks pat buvo ir skonis – be rūgštumo daugiau jokio kvapo ir skonio. Jei kam norėsis, paragaukite, gal patiks, bet mes nusprendėm, kad šis alus visiškai nepavykęs. Blogai.

Beje, jei turite aludario patirties, Taruškai ieško alaus virėjo – technologo ir alaus išpilstymo linijos šaltkalvio remontininko 🙂

„Kupiškio alus“ vėl stebina nors ir ne drastiškais, bet įdomiais eksperimentais. Visai neseniai pristatęs Keptinį, dabar siūlo dūminį alų.

Etiketė irgi su fantazija: imama XIX a. graviūra, jai nusukama galva, viskas perpiešiama ir prilipdomas kažkoks amerikoniškas snukis iš clipart’o 🙂 Žodžiu, dizainas nekoks, o kaip alus?

Dūmo alus
Alk. 5,4%
Sudėtis: vanduo, Kupiškio miežių salyklas, karamelinis salyklas, apyniai, mielės. Nefiltruotas. Nepasterizuotas.
Kaina: 0,5l – 3,19 Lt užkemšamas butelis

Jei kažkada rašėme jog Rauchbier primena rūkytus lašinius, tai šis alus primena rūkytus batus. Na, maždaug, jei parūkytume odinius kerzus, skonis ir kvapas turėtų būti panašūs. Iš tiesų, skonis nėra toks blogas, kaip atrodytų iš tokio apibūdinimo. Be to, džiugu, jog bandoma eksperimentuoti. Užskaitom.

Kermošiauk, alutį ragauk, siūlo „Miežiškių bravoras“. Kermošius (kiermasz), pasak Lietuvių kalbos žodyno, – prekymetis. Gal ir taip, bet kad perskaitytume alaus pavadinimą etiketėje, kur jis užrašytas kokiu tai gruzinišku nelabai įskaitomu šriftu (šriftas Thalia, jei būsim visai tikslūs), reikia pasistengti.

Kermošiaus
Alk. 5,5%
Sudėtis: vanduo, Kupiškio miežių salyklas, apyniai, mielės. Nefiltruotas. Nepasterizuotas.
Kaina: 0,5l – 2,59 Lt su depozitiniu buteliu

Nieko ypatingo. Nieko blogo. Vidutinybė.

Ir pabaigai, Habilito-Taruškų 2 litrai alaus ir pusantro kilogramo stiklo. Didžiulis „nelietuviškos stikladirbystės meno kūrinys“ talpina savyje „lietuviškos aludarystės meno kūrinį“. Džiugu, kad lietuviškas alus lenda iš pogrindžio, bet, atleiskit, jau pabodot. Pabodot su savo archaiškumo propagavimu, savo „proproprotėvių“ receptais, savo nelietuvišku lietuviškumu ir kitu provincialumu. Po velnių, gal nebūtina daryt alaus tokiais skambiais pavadinimais kaip „Arklio myžalas„, bet gal parodykit bent šiek tiek fantazijos, nes tie nesibaigiantys „subtilūs ir originalūs“ apvytę rūtų darželiai jau nebeįdomūs.

Aukštaitijos bravorų alus
Alk. 5,5%
Sudėtis: vanduo, Kupiškio miežių salyklas, lietuviški apyniai, alaus mielės. Nefiltruotas. Nepasterizuotas.
Kaina: 2l – 19,99 Lt

Galų gale kažkas nurodė lietuvišką salyklą ir lietuviškus apynius! Ir koks gi tas lietuviškas alus? Jei reikėtų daug negalvojus kokiam užjūrio pažįstamam pristatyti, kokio skonio yra lietuviškas alus – šis variantas visai sueitų. Toks švelnaus tipiško lietuviškų mazgočių skonio, lengvai karstelėjęs. Viskas labai lengva, niekas nedominuoja. Geriasi lengvai. Neblogas, bet ne stebuklas.

 

Kategorijos: Degustacijos | Įrašo nuoroda.

1 komentaras

  1. GiN:

    Noriu paantrinti dėl Didžiosios krautuvės aptarnavimo lygį. Jei alus geras, tai aptarnavimas – baisus. Paklausus ko nors taip dėbtelį, kad pasijauti kaip sovietiniais laikais, kai kiekviena pardavėja visus ūdydavo. Žodžiu sugadina pusę malonumo. Reiktų rimtai užsiimti tuo savininkams, nes ne tik man taip atrodo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.