Pirmasis craft alaus milijardierius

Samuel AdamsSeniai, dar 1984-ais metais, Džimas Kochas (Jim Koch) pradėjo virti alų savo virtuvėje pagal seną šeimos receptą ir keliavo iš baro į barą, siūlydamas savininkams paragauti jo gėrimo. Dabar Kocho turtas, Bloomberg duomenimis, viršija milijardą dolerių o darykla Boston Beer Co. – viena stambiausių craft alaus gamintojų, nešanti nemažą pelną.

Kas tas craft alus, ir kodėl šis terminas retai verčiamas į lietuvių kalbą? Nors pažodžiui tai būtų amatininkų alus, visgi kaip craft brewery dažniausiai apibūdinama maža (žiūrint, su kuo lyginsime), nepriklausoma ir verdanti tradicinį kokybišką alų darykla. O gal tai tiesiog reiškia, jog alus išvirtas o ne pagamintas. Lietuviškai labai tiktų terminas „tikras alus“.

Penkios Džimo Kocho protėvių kartos virė alų, tačiau tėvui teko mesti šį amatą dėl sausojo įstatymo 1920-1933 metais. Po Antrojo pasaulinio karo šeima nebeatnaujino alaus gamybos dėl nepalankių sąlygų smulkiesiems gamintojams – jie nepajėgė konkuruoti su didelėmis korporacijomis, galinčioms išleisti milžiniškus pinigus reklamai.

1984 metais Kochas nusprendė atkurti šeimos verslą. Tuo metu Amerikoje tebuvo apie dešimt craft alaus daryklų. „Visi manė, jog aš išprotėjau, lyg aš būčiau palikęs konsultavimo verslą dėl smėlio pilių lipdymo“,- prisimena jis. Pradinės Kocho santaupos buvo 100 tūkst. dolerių, dar 140 tūkst. jis pasiskolino iš draugų ir giminaičių.

Įmonės nuotrauka

Kai tėvas suprato, jog sūnus tikrai rimtai užsiims alaus verslu, jis atidavė seną šeimos receptą, tapusį populiarios Samuel Adams alaus linijos pagrindu. Samuel Adams – vardas, skirtas pagerbti žymų kovų dėl nepriklausomybės herojų o tuo pačiu ir aludarį. Dėl gamybos sąlygų ir recepto alus kainavo palyginus brangiai. Kai kada Kochui tekdavo 15 kartų aplankyti baro savininką, kad įtikintų pardavinėti savo alų. Jau 1985 metais Boston Beer alus nacionaliniame festivalyje buvo pripažintas „Geriausiu Amerikos alumi“.

Žinomiausia Boston Beer daryklos linija – alus Samuel Adams – užima apie 1,3% visos JAV alaus rinkos. Šiandien Boston Beer verda 293 milijonų litrų alaus per metus keturiose daryklose JAV. Kochas tapo craft alaus verslo guru. Jo įmonė nuolat skatina naujokus ar mažesnes įmones, verda kolaboracinį alų kartu su mažosiomis daryklomis.

Įdomu ir tai, jog šiais metais JAV kritus alaus pardavimams apie 2%, craft alaus segmentas išaugo 15%, o Boston Beer pardavimai – 17%. Kokia sėkmės paslaptis? Kochas atsako: „Kai jūs pradedate verslą, tikimybė praturtėti yra labai maža, tačiau galimybė gauti malonumą pakankamai didelė. Todėl, pradėdami verslą, pasirinkite tai, kas neštų jums malonumą.“

Samuel Adams Boston Lager

Foto: jameshartle.blogspot.com

Dideliam džiaugsmui, Samuel Adams Boston Lager alaus galime nusipirkti ir Lietuvoje. Importuoja Servaali, pardavinėja Gero alaus parduotuvė ir kai kurie kiti. Tikrai verta paragauti! Bent jau tam, kad patikėtumėte, jog amerikietiškas alus gali turėti skonį.

Pagal Bloomberg

 

Kategorijos: Įvairenybės | Įrašo nuoroda.

1 komentaras

  1. Ciobiskis:

    Na, čia briedas Gabriel Seldmayer arba Heinrich Beck arba Anton Dreher arba Jacob Christian Jacobsen (ir jų palikuonys) kuo realiai skirasi… Čia greičiau ne pirmasis, o paskutinysis milijardierius – kitų vardus rašysim kinų heroglifais. Kontroversiška? Lygiai taip, kaip dabartinio Samuel Adams garbinimas kaip neva „craft“. Pradėjau eksperimentais, baigiau daugiausiai lageriu, štai ir viskas….

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.