Danai jau švenčia Kalėdas

Praėjusį savaitgalį Danijoje jau karaliavo Naujųjų metų nuotaika. Penktadienį oficialiai pradėtas pardavinėti tradicija tapęs kalėdinis alus Tuborg.

Kasmet kiekvieną pirmą lapkričio penktadienį 20:59 visuose Danijos baruose ir kavinėse atkemšami pirmieji kalėdinio alaus buteliai. Prasideda J-diena (Jule – daniškai Kalėdos). Jaunimas katrais šį ritualą pavadina Judgment Day – paskutinio teismo diena. Pasak laikraščio Politiken Kalėdų alaus pristatymas šalyje švenčiamas kaip „antrasis Kristaus atėjimas.“

Kalėdų alus paprastai yra šiek tiek stipresnis ir saldaus skonio, ir ant etiketės, žinoma, – apsnigtas Kalėdų Senelis. Sezoninį alų verda beveik kiekviena vietinė darykla – su karamelės, anyžių, šokolado, abrikosų, medaus ir kardamono aromatais. Bet visų žinomiausias yra kalėdinis Tuborg, nes jie pirmieji surengė alaus festivalį, Danijoje tapusį visuotine švente.

Pradžioje šventė vykdavo antrąjį lapkričio trečiadienį 23:59, tačiau dėl visuotinai mokyklose praleidžiamų kitos dienos pamokų buvo nutarta J-dag perkelti į pirmąjį penktadienį.

Kalėdų Senelio pagalbininkės

Iš tiesų, Tuborg marketingistams pavyko įrodyti, kad alus – neatskiriamas tradicinis danų, kuriems nėra nieko maloniau už užstalę su dainomis ir juokais draugų būryje, gyvenimo būdo elementas. Neveltui nacionalinė televizija virš 30 metų Kalėdų naktį  rodo komercinę reklamą su Kalėdų Seneliu, kuris malšina troškulį Tuborg alumi. Ši „Laimingų Kalėdų ir gero Tuborg“ reklama pasirodė 1980-aisiais, kai kalėdinis Tuborg alus dar neegzistavo. Danijos reklamos asociacija pripažino ją kaip „vertą apsaugos kultūrinę vertybę“.

Tradicinis J-dag sunkvežimiukas (Photo by Martin Rosenauer)

Šventės išvakarėse firminis Tuborg sunkvežimiukas atveža kalėdinį alų į išskirtinius barus pagrindiniuose miestuose, kur j-dieną „snieguolės“ mėlynomis Tuborg kepuraitėmis vaišina nemokamu putojančiu gėrimu. Ir šiais metais linksmybės veržėsi per kraštus visoje Danijoje – Kalėdoms puoštuose restoranuose skambėjo muzika, o gatvėse automobiliai signalizavo solidarumo su alaus mėgėjais ženklan.

J-dag turi ir savo intrigą. Iš tiesų nerasite dano, kuris mėgtų bjaurų kalėdinį Tuborg alų. Niekas jo nemėgsta. Bet visi jį švenčia. Ar jūs galite tai suprasti?

Natūralu, audringa naktis prideda darbo viešosios tvarkos sergėtojams. Pasak rytinių policijos suvestinių, įvairių nedidelių incidentų skaičius išauga, todėl kai kuriems kalėdinio alaus mėgėjams „Teismo dienos“ pasekmės bus bendravimas su teisėsaugos organais.

 

Kategorijos: Įvairenybės | Įrašo nuoroda.

4 komentarai

  1. turbūt danams svarbiau kalėdų dvasia nei alus

  2. vaidas:

    Teko studijuoti Danijoj ir gerti tą Kalėdinį alų. Išties, tokio neskanaus ir stipraus alaus daug ir dažnai neišgersi, bet kai jis nemokamas – why not, o ir papildoma proga į miestą išeiti 🙂

  3. vaidas:

    Dar prisiminiau: per vienas kalėdas atėjome į barą išgerti šio alaus, o Danijoje kaip tik vyko rinkimai, tad ant scenos pamatėme kelis politikus. Jie dalino šį Kalėdinį alų, tik ant etikečių dar buvo užklijavę lipdukus su savo veidais. Paėmiau vieną butelį ir vienas politikų kažką man pasakė, aš jam atsakiau, kad nesuprantu daniškai 🙂 Politikas man paaiškino „this is not only christmas beer, it’s also a democratic beer“.

    Šiaip danai geria alaus daug ir visur – neretas dalykas, kai įmonės vadovas pavaldiniam keletą dėžių alaus parūpina pietų pertraukos metu ir pan.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.