Naujas mokestis jau čia

UžstatasPanašu, jog ateinančių mėnesių pardavimų topuose karaliaus gariūniški krepšiai tuščiai tarai. Nuo vasario 1-osios Lietuvoje pradėjo veikti nauja vienkartinės pakuotės užstato sistema. Alaus, giros, mineralinio vandens, sulčių ir kai kurių kitų gėrimų, kurių pakuotė nuo 0,1 iki 3 litrų ir yra stiklinė, plastikinė ar metalinė, tara bus apmokestinta papildomu 10 centų mokesčiu.

Atrodytų, viskas puiku. Visos paežerės ir pakelės akimirksniu taps švarios, susipratę piliečiai, kaip kokie norvegai, maišais temps pakuotes į taromatus. Padidės perdirbamų medžiagų surinkimas. Atsiras naujų darbo vietų taromatų aptarnaujančiam personalui ir Butelių skaičiavimo centro darbuotojams. Juk skamba taip solidžiai: dirbu skaičiavimo centre! Tėveliai galės nebeduoti vaikams kišenpinigių, užteks pasiųsti juos priduoti tarą. Sukurta net speciali svetainė su išsamia informacija apie užstato sistemą. Kuo ne Naujieji Vasiukai?

Užstatas

Foto: Švyturys

Kaip čia neprisiminti nuostabius tarybinius laikus, kai nusipirkę porą buteliukų kartais parūgusio Buratino limonado (kuris tuomet kainavo 7 kapeikas, o butelis – 12 kap), bėgdavome į supirktuvę ir, grąžinę tarą, nusipirkdavome dar vieną butelį limonado! O koks stebuklas buvo, kai tie buteliai pabrango iki 20 kapeikų! Tiesiog lobis, jei kieno tėvelis buvo prikaupęs pusę garažo butelių! Nors nusivylimų ir tuomet būdavo. Seno pavyzdžio butelių su ilgais kakliukais nesupirkdavo, o priekabios moteriškės supirktuvėje labai atidžiai apčiupinėdavo kiekvieną butelį ir dalį jų išbrokuodavo. Taip pat ant supirktuvės dažnai kabėdavo lentelė „išvykau į bazę“ arba „taros nėra“.

UžstatasTačiau už visus malonumus reikia mokėti, tiesa? Tiesa yra tai, jog užstato sistema yra daug kartų brangesnė nei kitos veiksmingos antrinio perdirbimo programos ir paliečia tik labai nedidelę dalį galimai perdirbamų šiukšlių. Visiškai mažą dalį, apie 6%. Tai reiškia, jog bendrai taršos mažinimui tai nedarys didesnės įtakos. O kaina įspūdinga. Ir ne tik tai, ką matome – visi tie taromatai, jų aptarnaujantis personalas, surinkimas, gabenimas, rūšiavimas, bet ir papildomos sąnaudos tiekėjams ir gamintojams, kurie taip pat norės padengti šios nuostolius.

Pažeisti buteliai ir skardinės nebus superkami. Jei buvote įpratę suglamžyti mineralinio vandens butelį, kad jis užimtų mažiau vietos, ir tada išmesti jį į antrinių žaliavų konteinerį šalia namų, pamirškite apie tai. Jei pažeidėte etiketę, galbūt barkodą galite atspausdinti namų spausdintuvu, tačiau sulamdyto butelio niekas nepriims. Įsivaizduojate pagėrusią kompaniją prie ežero, besistengiančią gražiai sukrauti išgertus alaus bambalius, kad galėtų juos parsivežti namo? O tuo pačiu vienkartines lėkšteles, pakelius nuo traškučių ir kitas šiukšles? Aš – ne. Jei jie anksčiau to nedarė, nedarys ir dabar.

Depozitą nepatogu atgauti. Jei į parduotuvę užsukate tik po darbo, jei ji toliau nuo namų, norėdami atsiimti pinigus, turite kaupti kalną šiukšlių, vėliau susikrauti jas ir specialiai važiuoti sugrąžinti. Ar degalų sąnaudos bus to vertos?

Užstatas

(Flickr/Jennifer Brandel)

Ar iš tiesų tai taip ekologiška? Juk egzistuojantys antrinių žaliavų konteineriai niekur nedings, jie bus išvežami kaip ir anksčiau. O sukurtas papildomas tinklas reikalaus papildomų automobilių, kurie bus toli gražu ne ekologiški. Taip kaip ten su šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimu? Be to, PET pakuotės yra vienos iš vertingiausių šiukšlių antrinių žaliavų konteineriuose, jei jų neliks, išaugs likusių šiukšlių tvarkymo sąnaudos.

UžstatasDeklaruojama, jog užstato sistema išsilaikys iš nesugrąžintos taros. Tai reiškia, jog suinteresuotumas supirkti kuo daugiau depozito bus minimalus. O kas, jei sugrąžinsime beveik visą tarą? Labai paprasta, monstrui išlaikyti bus prašoma subsidijų. O jei nesugrąžinsime, tuomet kam reikėjo viso šio reikalo?

Naują vienkartinės pakuotės depozito sistemą neteisinga būtų lyginti su dabar egzistuojančiu daugkartinio panaudojimo stiklinių butelių užstatu. Tiesą sakant, stiklo butelių supirkimas daug geriau veikė iki to kvailo užstato įstatymo, kai kiekvienas kioskas buvo suinteresuotas supirkti tuščią tarą, nes tai buvo ekonomiškai patrauklu.

O kaip bus su alaus pilstuškėmis? 😀 Klijuos barkodus su depozito ženkleliu?

Iš tiesų šis butelių užstato mokestis yra ekologiškais šūkiais užmaskuotas kažkieno verslas. Ir labai konkrečiai kažkieno – bet koks prašalietis čia negalės įsitvirtinti, viskas monopolizuota.

Tai tiek. O už kažkieno biznį, bet ne ekologiją, sumokėsime mes, vartotojai. Su kuo ir sveikiname.

 

Kategorijos: Įvairenybės | Įrašo nuoroda.

5 komentarai

 1. z:

  beje, ekotaškai, kurie supirkdavo skardines ir stiklo duženas, dabar uždaryti, moteriškė ten sako, kad sutartys nepratestos ir pan. tai kolkas galimybė gauti centų už seniai kauptą metalą lieka miglota.

 2. Alibaba:

  Gal palaukiam porą mėnesiukų ir bus matyt veikia ar ne. 🙂

 3. Anonimas:

  čia tik lietuviškai tarai galioja?
  Kadangi skardines išmetu kartą per mėnesį, tai dabar paėmiau patikrinti vokiško alaus keletą skarbų (jever, paderborner, dab, apostel brau, durlacher, bitburger) ir nei viena nėra supirkimo sąraše (tikrinau pagal barkodą jų svėtainėje). Kaip supratau, tai bus tas antkainis tik ant tų sąraše esančių?

 4. Jonas:

  Aha, ekotaškai uždaryti 🙁 tikimės, kad ne su visam

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.