Kepame alaus duoną

DuonaTikriausiai dažnam namų aludariui kyla klausimas, kaip panaudoti didelį kiekį salyklo atliekų po alaus virimo. Salyklo likučiai gali būti panaudoti gyvuliams šerti, jus galite juos kompostuoti, o taip pat panaudoti kaip kepinių receptų ingredientą. Tai kodėl gi nepabandžius salyklo atiduoti supermamytėms, kad jos iškepų superduoną?

Duona su salyklu turi daug privalumų. Ji gerai virškinama – ideali tiems, ką kamuoja gastritas. Taip pat duonoje gausu natūralių skaidulų, ji ilgą laiką išlieka šviežia ir gali būti naudojama įvairiems užkandžiams bei sumuštiniams.

DuonaIngredientai:

120 gr panaudoto miežių salyklo
400 gr kvietinių miltų
1 šaukštas medaus
25 gr šviežių mielių arba pakelis sausų
0,5 šaukšto druskos
300 ml pieno
0,5 šaukšto margarino
1 kiaušinis

Kaip kepti

Pagrindinis recepto ingredientas yra likęs nuo alaus virimo miežių salyklas. Jei jūs namuose neverdate alaus, galite jo paprašyti pas draugą aludarį ar pasibelsti į kraftinės alaus daryklėlės duris. Iš namų aludarių taip pat galite gauti naudotų mielių arba naudoti paprastas kepimo mieles.

DuonaSalyklą reikėtų naudoti tą pačią dieną, kai jis bus nutekintas. Jei neturite tokios galimybės, kelias dienas salyklą galite laikyti šaldytuve arba išdžiovinti.

Recepte patiektas sauso salyklo kiekis. Jei naudojate ką tik nutekintą salyklą, jo svoris bus apie 70% didesnis; atitinkamai reikės mažiau pieno – atsižvelkite į tai, planuodami savo receptą.

Į salyklą supilame pieną ir viską sutriname blenderyje. Tokiu būdu miežių luobelės bus smulkiau sutrintos į vienalytę masę. Jei norite labiau „grynesnės“ duonos, šį žingsnį galite praleisti.

Į pieno ir salyklo mišinį sudėkite pusę miltų, druską, margariną ir mieles. Maišykite tešlą iki vienalytės masės. Sudėkite medų ir maišydami lėtai supilkite likusius miltus.

O dabar sudėtingiausia proceso dalis: suformuoti kepaliukus. Nusiplaukite rankas ir pirmyn! Tempkite, glamžykite, muškite. Visą savo pyktį galite išlieti šio proceso metu. Idealiu atveju tešla turi gautis minkšta, vienalytė ir nelipni. Jei paviršius vis tiek dar limpa, pridėkite šiek tiek miltų. Tikslas – gauti beveik gumos elastingumo tešlą, kurią įspaudus pirštu, ji atsitiestų.

Po maždaug 10 tešlos minkymo minučių ją sudėkite į dubenį, uždenkite švariu rankšluosčiu ir palikite 40 minučių iškilti 30-35oC temperatūroje. Jei laikysite kambario temperatūroje, kildinimo laiką padidinkite.

DuonaĮkaitinkite orkaitę iki 200 oC. Tuo tarpu galite sutepti formą, kurioje kepsite duoną. Tam panaudokite šiek tiek margarino ir pabarstykite miltais. Galite bandyti apsieti ir be formos, suformuodami duonos kepaliukus.

Per tą laiką pailsėjusią ir gerokai iškilusią tešlą sudedame į formą. Prisiminkite, kad mielės dar šiek tiek iškels duoną, todėl nepersistenkite su kiekiu. Prieš pašaudami į orkaitę, išplakite kiaušinį ir sutepkite duonos viršų, tai suteiks gražų blizgesį.

Po tokio „nudažymo“ kepkite duoną orkaitėje apie 60 minučių. Sekite duonos augimą ir spalvą, bet išvenkite orkaitės durelių darinėjimo. Jei turite duonkepę krosnį, bus dar geriau.

DuonaVos tik ištrauksite duoną iš orkaitės, neskubėkite jos pjaustyti. Laikykite kol atauš, uždengę drėgnu rankšluosčiu.

Ką galima pasakyti apie duoną iš atlikusio alaus salyklo? Tai užtrunka, reikalauja kantrybės ir yra labai specifinis darbas, jei kalbėsime apie tešlos minkymą. Tačiau galų gale turėsite mielą duonelę, šiek tiek saldžią, bet kupiną skaidulų ir maistinių medžiagų.

 

Kategorijos: Receptai | Įrašo nuoroda.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.