Priduodame "kailiukus"

Taros supirkimo automatai jau seniai nÄ—ra joks stebuklas užsienyje. Netgi gretimi estai juos gana plačiai naudoja: patogu ir parduotuvei, ir klientui – kai superkama visa tara, įskaitant plastmasinius PET butelius ir skardines, automatas procesÄ… žymiai pagreitina. Kadangi pas mus superkama tik ribotas kiekis taros, tai tokie automatai yra didelÄ— investicija ir didelÄ— egzotika.
Trumpai apie tai, kaip sekasi kaimynams estams. Užstato dydis pas juos – plastikiniams buteliams 0,11 Lt (iki 0,5l), 0,22 Lt (virÅ¡ 0,5 l);
skardinÄ—ms – 0,11 Lt,
stikliniams buteliams – 0,22 Lt.
Sugrąžinama apie 55 % metalo (daug skardinių išsiveža suomiai), 90% plastiko ir virš 80% stiklo užstatinių vienkartinio naudojimo pakuočių. 90 % taros sugrąžinama naudojantis supirkimo aparatais (75 proc. – automatais su presais). Tačiau priimama tik nesulamdyta pakuotė.

Lietuvoje nustatytas 0,25 Lt užstatas. Užstato sistema taikoma toms pakuotėms, apie kurias paskelbia Aplinkos ministerija. Pardavėjai turi priimti grąžinamas tuščias pakuotes prekybos vietose arba arti, o jų gamintojai ir importuotojai turi kompensuoti pardavėjams šių pakuočių surinkimo ir tvarkymo išlaidas. Nustatyta išimtis priimti užstatinę pakuotę pardavėjams, prekiaujantiems smulkiose parduotuvėse, kurių bendrasis plotas neviršija 90 kv. m (neskaitant kaimo parduotuvių), bei prekyvietėse, kioskuose, degalinėse, viešojo maitinimo įstaigose.

Kai kurie centrai, pvz. "Rimi", nesivargina steigti savų supirktuvių, o naudojasi trečių šalių paslaugomis. Deja, dažniausiai tų punktų darbo laikas nesutampa su prekybos centro darbo laiku ir tuo sukelia nemažai nepatogumų pirkėjams. Tiesa, tie punktai (UAB "Ekstara") superka ir kitus stiklo butelius ar duženas: už balto stiklo kilogramą mokama 14 ct, spalvoto – 11 ct, už 1 PET butelį – 3 ct., o už 1 gėrimų skardinę – 2 ct.

Lietuvoje surenkama 88- 90% stiklinių pakartotinio naudojimo pakuočių, už kurias privaloma imti užstatÄ…. Užstato sistemÄ… administruoja vieÅ¡oji įmonÄ— "Desa", kurios pajamos – gamintojų ir importuotojų mokamas tvarkymo mokestis o jos steigÄ—jai – penkios didžiosios alaus daryklos (Å vyturys-Utenos alus, Kalnapilio-Tauro grupÄ—, Ragutis, Kauno alus ir RinkuÅ¡kiai).

Kol Lietuvoje svarstoma, ar verta užstato sistemą įvesti ir vienkartinio naudojimo pakuotei, kai kurios Europos šalys pastebi, jog tokia sistema yra viena brangiausių „šiukšliadėžių“. Vieno taros supirkimo automato įsigijimo kaina – 70-130 tūkst. Lt, taip pat didžiulės administravimo išlaidos gali būti naudingos nebent tik automatus gaminančioms, diegiančioms ir prižiūrinčioms įmonėms ar stambiesiems prekybininkams. Žinoma, galutinis mokėtojas už visą sistemą bus vartotojas.

Visgi išbandyti ir įvertinti taros supirkimo aparato veikimą galime Prisma parduotuvėje Ozo prekybos centre Vilniuje. Du čia esantys Tomra supirkimo aparatai sugeba detektuoti pakuotės tipą ir išmuša čekį, kurį galima išgryninti kasose.

Automate esanti kamera registruoja objekto siluetÄ… ir pagal jį nustato butelio tipÄ…. Prizmoje priimama tik depozitinÄ— tara – jokie "sloikai", plastikiniai buteliai ar skardinÄ—s nesuperkami.


[size=10]1. Šviesos šaltinis ir kamera yra išdėstyti toje pačioje vietoje.
2. Šviesa kerta Frenelio linzę, kuri sukuria lygiagrečių spindulių srautą.
3. Spinduliai kerta atpažinimo platformą.
4. Kirtę platformą spinduliai atsispindi priešingoje sienelėje esančiame veidrodyje ir sugrįžta į atgal į Frenelio linzę.
5. Šviesos spinduliai, kurie nesugrįžta į linzę statmenu kampu, negali patekti į kameros objektyvą.
6. Patekę į kameros objektyvą spinduliai formuoja tikslų objekto siluetą be perspektyvinio iškraipymo ir nepriklausomai nuo jo padėties platformoje.[/size]

Taigi, surinkę įvairiausių butelių krepšelį keliaujame juos priduoti.

Testo rezultatas: iÅ¡ 10 butelių (5 depozitiniai, 5 ne depozitiniai) buvo "priduoti" 6 buteliai. NepraÄ—jo KruÅ¡ovice, A Le Coq Maize, Eku 28, Vilniaus alaus 0,5 l. SÄ—kmingai nuvažiavo į aparato vidurius tradicinis BBH, Å vyturio reljefinis, Forto, Engelmano ir Kalnapilio buteliai. SÄ—kmÄ— nusiÅ¡ypsojo ir nedepozitiniam Lidskoje Premium buteliui – nors butelis yra Ragučio gamyklos ir identiÅ¡kas užsukamam Engelmano buteliui, tačiau jis yra iÅ¡ tamsaus stiklo; tokiame butelyje lietuviÅ¡ko alaus neteko matyti.

"Pavogti" butelio po atpažinimo nebandėme: gamintojas užtikrina, jog butelio judėjimas sekamas iki pat galo ir bet koks jo susigrąžinimas ranka, kabliu ar kitais būdais bus neįskaičiuotas kaip taros grąžinimas.

Deja, automatas su mumis bendravo ne valstybine kalba o angliÅ¡kai…

Išvada: grąžinti butelius į supirkimo automatą patogu ir greita: nereikia rūšiuoti, žiūrėti į niūrų pardavėjos veidą ar laukti, kol ji laksto po salę ieškodama dėžių. Tačiau įvertinus tragiškai komplikuotą patekimą į Prismos parduotuvę ar Ozo centro košmarišką parkingą, visgi patogiau butelius vežti į tradicines vietas.

 

Kategorijos: Įvairenybės | Įrašo nuoroda.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.