Štai ir sulaukėm žiemos saulėgrįžos, kai diena po truputį ims ilgėti. Jos simbolis lietuvių pagonių tikėjime – elnias devyniaragis. Nuo priešpilnio mėnulio iki pilnaties – 9 paros, todėl jis vadinamas devyniaragiu. Švęsti, pradžiuginti vienas kitą pasitinkant grįžtančią Saulę ir atlikti asmenines apeigas kviečia ir Lietuvos aludariai.
Dundulis. Devyniaragio
Midaus alus (Braggot)
Alk. 7,7%
Alus tekintas per viržių žiedynus bei skanintas medumi. Siekiant išsaugoti trapų viržių aromatą bei medaus skonį fermentuotas trejomis pakopomis.
Saldus, kvapnus, rodos laižytum medaus korį. Jei rasite, ragaukite!
Puikios etiketės, autorius Grafas Mordila.
Dundulis. Juodaragio
Gruit elis su kadagiais ir kraujažole
Alk. 6,6%
Virė Panevėžio alus
Juodaragio alus, nors išverdamas kasmet, o gal net dažniau, su kiekviena partija vis kitoks. Šį kartą alų aromatizuoja ne tik kadagiai, bet dar ir kraujažolės. Kūnas, kaip ir ankstesnių Juodaragių, kiek skystokas. Labai norėtųsi kiek daugiau tirštumo. Skonis savotiškas, kiek primenantis vaistus, ir 0,33 l buteliuko pasimėgavimui kaip tik pakanka (o kas sakė, kad reikia gert kibirais?). Bet tikriem pagonim būtina paragauti. O ir šiaip, ar dažnai tenka gerti alų su kraujažolėm? Be to, kraujažolė veikia baktericidiškai, slopina uždegimus, mažina alergiją. Ji padeda žaizdoms, kepenų ir tulžies latakams. Prieš vartojant pasitarkite su gydytoju ar vaistininku 🙂
Vilniaus alus. Kristupo
Tamsusis aromatizuotas
Alk. 7,5%
Nors ir neįvardinta, tai tikras žiemos švenčių alus. Natūralūs apelsinų, gvazdikėlių, cinamono ir kitų prieskonių ekstraktai bei aliejai suteikia alui originalų aromatą. Gamintojas siūlo išbandyti šį alų pakaitinus ir pagardinus griežinėliu citrinos. Nors dažniausiai taip tyčiotis iš alaus nerekomenduojama, bet jei norite pasigaminti karštą alaus gėrimą, šis alus puikiai tiks. Skoniu primena kalėdinį vyną su cinamonais, kardamonais ir apelsinų žievelėmis.
Na, o tiems, kas švenčia krikščioniškas šventes, pasiūlymai ne tokie įdomūs ir šiemet visai negausūs.
Alyno šventinis alus
Alk. 5,6%
Gamintojas – Dundulis, alaus tipas – elis. Neįkyriai salstelėjęs, karamelė, nors ir juntama, bet nedominuoja, kaip įprasta kai kurių kaimo aludarių „šedevruose“. Ir, kaip linksmai įvardino biksvitinį salyklo skonį alyniečiai, „juntami kalėdiniai sausainiai“. Labai geriamas alus, užsukit paragauti.
O štai kaip atrodė Alyno šventinio fermentacija:
Priminimas Alynui: turite ne tik facebukus, bet ir internetinį puslapį, kuriame informacija apie alų jau kiek apipelijo.
Salyklas PaleAle, apyniai aromatiniai ir naminiai. Bendrai kalbant, Su puta produkcija man patinka. Tačiau Kalėdoms tikiesi kažko sezoninio, žiemiško. Dabar gi, nors ir neblogas, bet alus, kuris sėkmingai gali būti išvirtas ir Velykoms, ir Spalio revoliucijos metinėms. Žodžiu – nekalėdinis, bet geriamas. Putos nerasta.
Panašu, jog Dundulis susitvarkė su nurūgštėjimais: bent kol kas parūgusio alaus nepasitaikė. Todėl ragaujame visą eilę kitų Dundulio naujienų ir nelabai.
Dundulis. Kovarnių
Alk. 6,2%. IBU 26.
Virė Panevėžio alus.
Kaip sako rusai, Коварный. Alus virtas su durpėmis rūkytu viskio salyklu ir pristatytas kovarnių sugrįžimo proga, t.y. pavasarį. Bet niekas nedraudžia juo pasimėgauti žiemą, tiesa? Jei jums patinka rūkytas alus, būtinai paragaukite. Jei nežinote, kas tas yra, taip pat paragaukite. Jei nepatinka, paragaukite vis tiek 🙂
Skonyje ryškiai atsisklidžia rūkytas viskis, gal kiek primenantis Schlenkerla, bet jis nėra ekstremalus, juntamas salykliškumas, lengvas saldumas. Puikus eksperimentas, paįvairinantis vietinio alaus rinką.
Dundulis. Bismako
Marzen / oktober lager
Alk. 5,8%. Nepasterizuotas. Nefiltruotas.
Virė Širvėnos bravoras.
Marzen / oktober alus istoriškai buvo verdamas pavasarį, dar orams neatšilus, ir vėsiai fermentuojamas bei brandinamas. Geriamas vasarą, o atėjus rudeniui „damušami“ likučiai. Iš čia toks dvigubas stiliaus pavadinimas.
Alus salykliškas ir tirštokas, kiek saldokas, juntama karamelė, nedaug apynuotas. Labai tinkamas darganotam ir lietingam laikui.
Dundulis. de JAVU
Kvietinis tamsus alus.
Alk. 5%. Nepasterizuotas. Nefiltruotas.
Virė Panevėžio alus.
Tamsus? Kad ne „baltas“ tai taip, bet iš tiesų to tamsumo čia nėra daug. Aromatas gėliškas, aštrokas pipiriškas mielių skonis, šiek tiek rūgštumo. Įdomus, bet ne išskirtinis.
Armeniukas. Ziedonis IPA
Alk. 5,3%
Alus, susilaukęs susidomėjimo ir geriausio tarp specialiosios technologijos alaus įvertinimo Pakruojo alaus festivalyje. Kadangi alaus autorius Andis Bērziņš iš Latvijos, kur šis alus pristatomas Lennewarden „daryklos“ vardu, tai jis kaip ir nelabai lietuviškas, nors verdamas Klausučiuose. Paragauti galite rasti kai kuriose Alaus kolonėlėse.
Alui panaudotas citrusinių apynių rinkinukas Citra, Simcoe, Cascade. Atitinkamai ir skonis citrusinis, greipfrutinis, gėliškas. Nors kvapas tai kiek dvelkia mazgotėmis ar šlapimu. Geriamas, bet geru nepavadintume.
Apdovanojimai
Kalnapilis Grand Select laimėjo European Beer Star 2014 auksą European-Style Export kategorijoje.
Švyturys Ekstra užsitarnavo Europe’s Best Dortmunder 2014 titulą o Švyturio Balija (čia ne mūsų klaida, tokį pavadinimą skelbia konkurso organizatoriai) Seasonal Lager sidabrą World Beer Awards 2014 konkurse.
Na, ir Lietuvos metų gaminys 2014 pažėrė eilinę krūvą aukso medalių:
Kalnapilis „White Select“, Volfas Engelman „Balta pinta“, Vilkmergės „Tamsusis“.
O štai Nacionaliniame giros ringe 2014 Grand prix įvertinimą pelnė Volfas Engelman Imperial Kvass Gira
Giros tikrasis gamintojas nenurodomas, Volfas Engelman skelbiasi tik pardavėju. Taiiiip… ir lyginant su tais laikais, kai girą pardavinėjo iš bačkos po 6 kapeikas už puslitrį, už rublį buvo galima nusipirkti penkiolika kartų daugiau giros nei už eurą. 2,50 Lt už 0,4 l buteliuką.
Gira tikrai nebloga, juntamas duonos skonis, rauginama alaus mielėmis, dedama apynių. Tik išmeskit tą citrinos rūgštį, negi taip nepavyksta apsieiti be jos?
O pabaigai lietuviškas alus, kuris visai ne alus, ir kuris visai ne lietuviškas.
Vytautas Ginger Beer
Imbierinis alus. Sudėtyje gazuotas vanduo, cukranendrių cukrus, imbierų šaknis, citrina, imbiero ekstraktas, alaus mielės, laimo ekstraktas, čili.
Imbierinis alus kildinamas iš 18 amžiaus vidurio Anglijos. Tuomet tai buvo fermentuotas alkoholinis gėrimas, gaminamas iš cukraus, imbiero, vandens ir „imbiero alaus augalo“, t.y. grybelinio darinio iš Saccharomyces florentinus mielių ir Lactobacillus hilgardii bakterijų – kažko panašaus į arbatos grybą. Šiandien imbieriniu alumi vadinamas gazuotas gėrimas, kuris dažniausiai neturi alkoholio. Imbierinį alų galima gerti vieną ar naudoti Dark ‘n’ Stormy, Moscow mule kokteiliams.
Birštono mineraliniai vandenys šį produktą laiko labiau eksperimentiniu. O kadangi visi gėrimo ingredientai, įskaitant mieles, užauginti ekologiškai, be to limonadas neturi jokių sintetinių dažiklių ar skonių, taigi jis tiks visokiems veganams ir vegetarams.
Pagaminta Danijoje.
Šiltų, gražių ir ramių švenčių!
Kristupo alus savo skoniu panašus į limonadą „Retro baikalas“ tik gerokai stipresnis…
Iš aprašymo ragausiu:
-Devyniaragio
-Juodaragio
-Kovarnių
Tikiuosi Alaus kolonėlė visus juos turi?
Nors Dundulis man nepatinka, nes ragavau tik LeDzūkas ir Humulupu IPA. Kažkokie nelietuviški 🙂
Dundulis nepatinka? Ne lietuviškas? IPA- ne? Sorry tada…
Nežinau, ar toks ir buvo ‘De javu’ pavadinimo sumanymas, bet su juo grįžo surūgęs alus 🙁 Galiojimas nepasibaigęs