Pagaliau! Pagaliau sulaukėme pačio tikriausio craftinio lietuviško alaus. Išvirto ne bet kur, o didžiausiame Pabaltijo alaus fabrike Utenoje. Tikrai įspūdinga diena, kuri aukso raidėmis bus įrašyta tautinio alaus istorijoje. Na ir kas, kad chaltūra, ir kad produktas neatitinka jokio žinomo craft alaus apibrėžimo. Turėjome Gyvo alaus madą, dabar visi ims virti Kraftą. Vėliava jums į rankas.
Utena. Mr. Hops Hoppy Lager
Stilius Munich Helles
Alk. 5,2%
Apyniai Aurora ir Polaris, sausas apyniavimas.
Ant skardinės apynbarzdžio barzdoje puikuojasi užrašas: „Craft beer by Utenos. Limited edition.“ Net myžtelėjau iš to džiaugsmo. Ir dar kažkas apie tai, jog pagaminta eilinei dienai. Gerai, kad eilinei. Nes iš tiesų skonis kaip eilinio Utenos alaus. Taip, paapyniuotas kiek daugiau, kvepia skaniai. Jei daugmaž toks būtų visas jūsų „eilinis“, o ne koks tai ribotų leidimų alus, būtų gal visai ir neblogai. Nors.. vis tiek antrą kartą nepirktume.
Svetainė: http://www.mrhops.lt
Utena. Mr. Hops Brown Ale
Alk. 3,5%
Sudėtyje: džiovinti kaštainiai, skrudinta cikorija.
Čia pliusą užsidėjot už neįprastus ingredientus, kurie aluje sudaro visai įdomų derinį. Keistas cikorijos kartumas, juntami skrudinti salyklai. Kokį skonį duoda kaštainiai, atspėti nesugebėjome. Ko gero įdomiausias alus iš visos serijos. Tačiau vandeningas ir skystas kaip…
Utena. Mr. Hops Sparkling Wheat
Alk. 5,8%
Sudėtyje: maltozės sirupas, gliukozės-fruktozės sirupas
Alui panaudotos putojančio vyno mielės Reims Champagne. Kūrybiškumas gerai, na ir kas, kad nesigavo 🙂 Nesigavo šiuo atveju netgi pernelyg švelnus žodis. Atrodytų, kaip taip galima sugebėti sugadinti kvietinį alų. Pasirodo, galima. Įspūdis lyg gertum patį pigiausią „šampaną“. Šleikščiai salstelėjęs, mielių skonis nederantis prie apynių ir kviečių.
19 a. pradžioje į Butautų dvarą atvyko toks Jonas Kraftas, Latvijos vokietis, kuris kartu su broliu Krisiumi valdė didžiulį restoraną Sankt Peterburge. Butautuose jis užsiėmė dvaro alaus daryklos plėtra. Rašoma, jog vėliau aludarystę dvare plėtojo ir Jono sūnus Leonas Kraftas, labiau garsinęs Biržus lietuviška kava iš cikorijos.
Tiek istorijos tam, kad naujoji Butautų alaus serija neatrodytų kaip pigus apsimetimas craft alumi. Nors sutapimas visai linksmas ir labai atitinkantis nūdienos aktualijas.
Krafto alus išpilstytas ypatinguose 0,375 ltr talpos buteliukuose su dažytomis (ne priklijuotomis) etiketėmis. Alaus rūšys pristatomos susapnuojant Jono Krafto nuotykius dvaro apylinkėse. „Kontekstui pasitelkiami istoriniai ir kultūriniai laikmečio kodai. Vartotojas apgyvendinamas fantasmagorinių pasakojimų struktūroje.“ Krafto buteliai vizualizuoti bendradarbiaujant su žymiu Lietuvos dailininku grafiku Rolandu Rimkūnu ir agentūra Black Florence. Jei tingite šifruoti, kas parašyta, o taip pat sužinoti alaus „konceptą“, galite užeiti į paskubomis sumestą svetainę.
Krafto alus. Ne 8
Dortmunder klasės lageris
Alk. 5,3%. Energetinė vertė 43 kcal/100 gr.
Gamintojas: Butautų dvaro bravoras
Aštuoni „ne“: Nepersistenk. Nepataikauk. Nesiskųsk. Nepasikliauk. Nemeluok. Netylėk. Nepasiduok. Nepamiršk.
Yra tvirtinančių, jog jiems visai neįdomu, kaip alus įpakuotas, svarbiausia – skonis. Yra tvirtinančių, jog svarbiausia – laipsniai ir kaina. O štai mums atrodo, jog alaus etiketė ir bendrai pakuotė sudaro dalį pasimėgavimo produktu. Parsinešęs bambalį iš snarglinės, netenki dalies istorijos, kaip aludaris norėjo pristatyti savo produktą (jei, žinoma, išvis norėjo). Tiesa, kai pakuotė skiriasi nuo turinio arba kai ji kokybiškesnė už produktą, irgi nieko gero. Panašu, kad Butautai nuėjo paprastu keliu: užsisakė kūrybišką dizainą, na o alų išpilstė koks pasitaikė.
Paprastas tradicinis „kaimiškas“ alus. Kurio gali rasti visokiuose kaziukuose. Nieko įdomaus.
Krafto alus. Double Kaputt
Miuncheno dunkel
Alk. 5,7%. Energetinė vertė 53 kcal/100 gr.
„Damoms Kraftas meluos apie neatidėliotinus darbus alaus bravore. Kompaniją palaikys sekretorius Helmutas.“ Ak tas šelmis Helmutas… 🙂
Štai šis alus visai jau „maistingas“. Beveik kaip suvalgius tokį pat kiekį petražolių ar išgėrus vidutinio riebumo kefyro. Gal geriau kefyrą ir gerkime. Pagal pavadinimą ir papiktintą etiketę tikėtumės galbūt kokio dubbel alaus.. Deja, čia tik tamsus lageriukas. Gal visai pusėtinai geriasi, bet kai iš „Art Noir“ etikečių tikiesi kažko įdomaus ir išskirtinio, gaunasi kaip visada… Geriau tada pilstykit į eilinius butelius.
Krafto alus. Yankees in Cuba
Kvietinis
Alk. 4,7%. Energetinė vertė 44 kcal/100 gr.
„Mėgaukitės atsakingai.“ Hmm… prisimenu, kaip Gero alaus parduotuvė visaip tepliojo ir klijavo užrašą ant angliško alaus etikečių „enjoy responsibly“, nes, pasak NKVD, alumi mėgautis negalima. Nei atsakingai, nei neatsakingai. Taip, kad nesimėgavom ir mes. Kvietinukas kaip kvietinukas. Paprastas kaip trys kapeikos.Krafto alus. Bishop of Uganda
Gintarinis lageris
Alk. 6,3%. Energetinė vertė 55 kcal/100 gr.
Na, nebent jūs pasakysite, kad tas vyskupas iš Ugandos atvežė kokios nors karambolos vaisų, o Kraftas su jais išvirė alų. Kitu atveju manytume, jog alus tiesiog prarūgo. Šiaip ne taip suradome galiojimo datą – dar du mėnesiai. Į klozetą.
Apynių virtuvė. Avižinis stautas
Alk. 5,5%
Gamintojas „Butautų dvaro bravoras“
Dar viena Butautų ar ne Butautų, kas ten tuos „Aukštaitijos bravorus“ supras, serija. Pagaliau veikia ir svetainė, primenanti europinius projektus: pinigai įsisavinti, naudos minimumas. Užtai galima sužinoti, jog profesionali fotosesija alaus virimo metu kainuoja 60 eurų.
Taigi, atkemšame alų, kurio sudėtyje 554 valandos „aludario kūrybos“. Mmmm.. žuvies kvapo alus? Įdomu… Tradiciškai visai apynių virtuvei užgazavimo jokio. Nors.. nors.. O žinot ką, mums patiko. Kai nusigaravo žuvies kvapas. Patiko labiau nei tris kartus brangesnis Sakiškių stautas. Galime rekomenduoti paragaut ir patvirtinti, jog mes teisūs!
Sakiškių. Pale Ale
Šviesus alus
Alk. 5,2%. IBU 33. EBC 8
Sausai apyniuotas
Berniukai iš Sakiškių tęsia publikos supažindinimą su alaus stiliais. Tik šiek tiek trikdo aprašymai svetainėje: mūsų ragautas alus su Cascade ir Summit apyniais jau kažkur dingęs, ultrašiuolaikiškoje smaukalynėje, kur į konkretų alų net nuorodos įdėti negalim, anonsuojamas Pale Ale apyniuotas su Summit ir Waimea. Vėl reiks ragaut? 🙂 Saisonas jau taip pat pamirštas, deja.
O varge, kam taip užgazavot? Kadangi pirma taurė smarkiai užputojo, likutį pylėme į kitą. Vaizdelis nekoks. Nors pagal instrukciją stengėmės palikti nuosėdas dugne, gavome drumstai nepermatomą „gyvą“ vitaminų B kokteilį. Ar reiktų palikti pusę butelio?
O šiaip, gražus amerikietikško šviesiojo elio pavyzdys. Su citrusų aromatu… mmm..
Sakiškių. India Pale Ale
Šviesusis Indijos elis
Alk. 7,2%. IBU 65. EBC 13
Putoja taip pat nešpėtnai. Taip pat tvarkingas alus, be jokių siurprizų, išskyrus tą pačią nuo dugno sukylančių mielių problemą, sugadinančią visą estetiką. Visgi rezultatas nevertas alaus paieškoms sugaišto laiko.
Sakiškių. Milk Stout
Saldusis stautas
Alk. 4,7%. IBU 19. EBC 150
Sudėtyje: miežių avižos (kpš???)
Neblogas saldžiojo (pieniško) statuto pavyzdys. Tinkamas edukacijai. Malonus kavos ir degintų salyklų skonis su lengvu laktozės saldumu. Geriasi minkštai, tikriausiai tų miežiškai avižinių dribsnių 🙂 dėka.
Ne į šio alaus temą: Dėl alaus su pienu stebėtis nereiktų, dar visai nesenai alus dažnai būdavo maišomas su grietine: ir sotu, ir skanu. Pikantiškumo mėgėjai dar žalią kiaušinį įmušdavo. Pabandykit, pasitaikius progai. Puslitriui – apie porą šaukštų grietinės.
Apynys. Vasaros griausmas
Alk. 4,7%. IBU 27
Bendras Apynio daryklos Tikro Alaus eksperimentinis auksinis elis. Sukurtas karštai vasarai, todėl, galbūt, ieškoti jo jau bus kiek per vėlu. O verta… Atrodytų, ką ten iš tokio šviesaus alaus tikėtis, o visgi skonis užburia, ypač švelnus lyg medaus poskonis. Labai gerai.
Dundulis (LT), Tanker (EE), Malduguns (LV). The Baltic Way
Smoked amber ale
Alk. 5,6%. IBU 30.
Tiems, kas primiršo: 1989 m. rugpjūčio 23 d. Pabaltijo šalių žmonės susikibo į apie 600 km grandinę, parodydami ryžtą taikiai atkurti savo valstybes. Šios akcijos metinėms pažymėti, trijų daryklų atstovai susitiko Estijoje, kad išvirtų bendrą alų. Simboliškai, kiekvienas aludaris sumetė katilan iš savo krašto atsivežtas kadagio šakas, užliejo jas Baltijos jūros vandens šlaku ir subėrė saujelę gintaro. Alus virtas su kadagio šakelėmis ir uogomis, ruginiu ir rūkytu salyklu ir Chinook apyniais. Aitrokas, galbūt dėl rugių, alus, su labai lengvu rūkytu poskoniu. Buvo įdomu paragauti, bet ne daugiau. O ir 3 Eur už 0,3 l buteliuką kaina neadekvati.
Koks tai Paliūniškis. Lyg ir Auksinio derliaus
Taip jau būna kartais, ateini į pilstomo alaus bariuką, o kolonėlės užpylėjas tau sako, ne, neužrašysim pavadinimo, neturim su kuo. Ačiū bent, kad pasakėt, jog alus iš Paliūniškio. Spėjam, jog daryklos „Su puta“. Kodėl „auksinis“? Gal dėl alaus kainos, kuri buvo ženkliai didesnė? Neblogas alus, bet niekuo ypatingu, ką galėtume akcentuoti, nepasižymintis.
Gubernija. Gubernatorius
Alaus rūšis: Mild ale
Alk. 5,3%. Nefltruotas.
„Sukurti ir ištobulinti šį alų padėjo tūkstančiai gurmanų.“ Na štai ir pasirodė kelių nevykusių eksperimentų rezultatas. Pradėkim nuo etikečių. Jų keturios – Imperatorius, Konspiratorius, Novatorius, Fundatorius. Kiekviena su nedidele istorija, apie tai, kaip Gubernijos dvaras su darykla priklausė karališkajam dvaro stalui, kaip spaudos draudimo metais knygnešiai kontrabandą slėpė daryklos rūsiuose, kaip 1890 m. buvo įrengta garo mašina ir kaip grafas Zubovas Šiauliuose įkūrė biblioteką. Nors tie antriniai vardai šiek tiek trikdo, lyg tikėtumeis skirtingų rūšių, o gauni vieną. Taip pat nurodoma ir alaus „rūšis“: Mild Ale. Aka švelnusis elis. Mild Ale stilius kilęs iš šviežio, nebrandinto alaus, vėliau išaugęs į mažai apyniuotą, lengvą, dažniausiai 3-3,6% alk. elį su dominuojančiu salyklu. Pati darykla tokį šio alaus stilių grindžia tuo, jog „alus patiekiamas jaunas ir jame yra likę salyklo cukrų, todėl nejaučiamas joks rūgštumas ar sausumas.“ Hmm.. O mes kažkaip manėme, jog fermentacija ir brandinimas tai skirtingos sąvokos…
Kaip ten bebūtų, ir kaip nemėgtume tų saldžių alaus rūšių, šį „nesufermentuotą“ alų galime pagirti. Geriasi palyginus maloniai, lengvai juntami apyniai, nors saldokas, bet ne šleikščiai. Burokėlių nerasta. Primygtinai nesiūlome, na, bet gal nusipirkit paragaut 🙂
Kauno alus. „Vyšninis“ tamsusis
Alk. 5%
Sudėtyje: cukrus, kvapiosios medžiagos
Konkurentas Vilkmergės kriekui, kuris ne kriekas? Nelabai. Nors smagu, kai yra su kuo palyginti. Vilkmergė pasinešė labiau į limonadinę/sintetinę pusę, alaus ten nelabai juntamas, tai daugiau vyšnių sulčių ir „kvapniųjų medžiagų“ kokteilis. Kauno alaus Vyšniniame dominuoja tamsiojo karamelinio alaus kvapas ir, o varge, cukrus. „Identiškų natūralioms“ vyšinių skonio kvapikliai disonuoja su alaus kartumu, o bjaurus cukraus poskonis lieka ilgam. Rūgštumo, ko tikėtumės iš vyšnių, jokio. Patiks tiems, kas mėgsta gadinti alų saaaaldžiais sirupais. Mums nepatiko.
Ir dar: nežinom iš kokių sąvartynų Kauno alus prisirinko tų „užsukamų“ butelių, bet jie tikrai kažkoks nesusipratimas. Tiek to, kad jų atsukti neįmanoma, tačiau kai visas kakliukas yra aprūdijęs, susidaro įspūdis, kad ne tik buteliai, bet ir pats alus iš ten pat, t.y. sąvartyno.
Rinkuškių alus pagaliau išgimdė savo naują svetainę, kurioje „vyriausioji aludarė“ pristato alaus rūšis. Džiaugiamės, kad jūs turite svetainę, ir turite aludarę, bet, po galais, kada daryklos įvardins tuos žmones, kurie turėtų būti jūsų įmonės pasididžiavimu ir veidu? Kodėl daryklas dažniausiai reprezentuoja tik „kolūkio direktoriai“ (išskyrus gal kokį Švyturį)?
Paragavę naujo Porterio, galime konstatuoti – Rinkuškių fronte nieko naujo. Neįkyrus, bet ir neišsiskiriantis. Geriamas ir tiek. Netyčia paimsit, nieko baisaus, bet jei neparagausit, taip pat nieko neprarasit.
Kalnapilis. Žaldoko
Pagal Rivona užsakymą
Pienas yra pienas. Alus yra alus. Tai kodėl tiesiog neužrašius „Alus“. 5, 6, 7 laipsnių, kaip kas pageidauja. Jei nesate alaus snobai, kaip mes, o ir graži etiketė pernelyg nedomina, paimkite šitą vietoj „medaliais apdovanotų“ kitų Kalnapilio rūšių. Sutaupysit. Būtų linksma, jei aludariai susidėtų visą šita savo šūdą „iš miltelių“ su high gravity, maltozės sirupu ir panašių į „portfolio“ savo svetainėje.
Sileda. Grifo šviesusis
Alk. 5%
Sileda. Meistrų tamsusis
Alk. 6%
Gamintojas nenurodytas. Gal ES, o gal ir ne. Nors kai kas sako, jog tai Selita. Nors labai panašu į Guberniją. Na ir kodėl mes nusipirkom šituos visokių žaibų, tornadų ar kablių brolius? Gal pasidarė įdomu, kas čia tokie dar vieni, negerbiantys nei savęs, nei savo pirkėjų… Auštaitijos bravorai / Vilniaus alus jau buvo pasižymėję kaip verdantys alų neegzistuojančiose daryklose. Dabar turim kauniečius, kurie visaip kaip slepia gamintoją po platinimo firmelės vardu.
O Meistrų tamsusis, beje, visai įdomus. Ar tik nebus koks Gubernijos Tamsiojo elio klonas, nors specialiai nelyginom.
Tai tiek šiam kartui. Po visų šių eklektiškų pastebėjimų jums liko neaiškumų, ką rekomenduojame ragauti? Ragaukit visus! Į sveikatą!
Alus su „žuvies kvapu“, kad nereiktų užkandos 🙂
Sileda iš tiesų Selitos prekybos padalinys
Bet ar iš tiesų Selita verda visą tą Siledos alų, ar jis atkeliauja iš kur papuolė?
Taio Selida=Selita. Jie ir norėjo užiimti tą segmentą
Ale pyktokai šįkart pavarėt :))))
Alus + grietinė + kiaušinis. Tėvas prie ruso su Žiguliniu kartais taip žaisdavo.
Po sėkmingo Tauro Tradicinio marketingo, pilte pasipylė Švyturio, Utenos, Wolfgango Meister, Rinkuškių ir kiti 6 voltų Tradiciniai. Dabar gi vos Kalnapilis spėjo pradžiuginti limonado mėgėjus savo Vyšnių kokteiliu iš paskos pasileido Kauno alus ir Wolfgangas. Čia neaprašyta, o ir parduotuvėse specialiai neieškojau, bet mačiau ir trečią Kryką, Wolfgango Meisterio, buvo pardavinėjamas Lituanika festivalyje Kalnų parke. Išfasavo Wolfas viską ne į kvortas, ne į mažus buteliukus, o į cielas pindas.
Spėju už nebaigtą Žaldoko paliktą prie konteinerio vietiniai benamiai jums padėkojo? xD pagalvojot apie „vietinius“ prieš mesdami?
Nesutapo visiskai, tas kas konkretus sudas cia buvo tipo puse velnio
Smagu, kad Vasaros griausmas patiko. Tik… kur jūs jį taip išniekintą, į plastikinį bambalį supiltą, gavot?
Sileda. Meistrų tamsusis
sito ir paragavau, nu gert galima, sugalvojau i untappd idej ir vabibi, nera tokio