Alaus naujienos

IPASveiki visi, seniai matyti! Nepastebimai atėjo vasara, pats pelningiausias sezonas ne tik ledų pardavėjams, bet ir aludariams. Gal todėl ir naujienų daug ir įvairių, ir gerų, ir nekokių.

4,5 SelectKalnapilis. 4,5 Select
Silpnasis alus. Session beer
Alk. 4,5%

„Tai unikalus session tipo alus. Session alus pasaulyje vertinamas dėl išraiškingo aromato ir lengvo, bet tuo pačiu sodraus skonio.“ Na, ko tik nepadarysi dėl marketingo. Sesijinis alus patampa „unikalaus tipo“ ir „išraiškingo aromato“, nors dažniausiai tai tiesiog reiškia mažesnio alkoholio alų, kurį galima gurkšnoti visą naktį (ar dieną, kaip kam labiau patinka). Sesijinio alaus pavadinimas kildinamas iš pirmojo pasaulinio karo laikų Anglijoje, kai įstatymu buvo leidžiamos „sesijos“ nuo 11 iki 15 valandos ir nuo 19 iki 23 valandos. Darbininkai turėdavo rasti alų, kurį buvo galima smagiai gerti per šias vyriausybės nustatytas 4 valandų sesijas ir tuo pačiu grįžti į darbą tinkamos kondicijos.

Nepaisant visų šių įmantrybių, skelbiame šį alų 2016 vasaros alumi Nr.1. Tai lengvas, kvapnus, padoriai apynuotas alus, puikiai tinkamas vasarai. Jei tik darykla nesuoptimizuos recepto.

DepozitasO po vakaro „sesijos“ galėsite „patogiai“ grąžinti skardines į priėmimo punktus. Va taip, pasiimat kokius 10 šitų lauknešėlių ir patogiai keliaujat į artimiausią taromatą.

TaromatasO taromatas sako, užknisot čia su savo skarbonkėm vaikščiot, užeik kitą kartą.


Flandrijos pintaVolfas Engelman. Flandrijos pinta
Alk. 6%
Sudėtyje apynių ekstraktas, prieskonių ir žolelių ekstraktai.

Jei spręsti iš pavadinimo, tai turėjo būti koks tai belgiško stiliaus alus. Suprask, pridėjom prieskonių, bus „belgiškas“. Fuuu… Įkyriai saldus, sintetinis, sunkus alus. Įvertinimas du su minusu. Nerekomenduojam net nedraugams.

Apynio apyniuotasisVolfas Engelman. Apynio apyniuotasis
Alk. 6,5%. „Su padidintu apynių kiekiu“

Volfgango IPA testas? Net po Meister vardu nepakištas alus išsigalvojus kažkokią „Alaus respubliką“. Jei vertinsim kaip papigintą alų „praktiškų“ pirkėjų tinklui, gal visai neblogas alus. Bent jau nepretenduoja nuleidžiamas į klozetą kaip kokia Flandrijos pinta.

BlondVolfas Engelman. Blond
Alk. 4,5%. IBU 14. EBC 8. Plato 11,6
Belgian style wheat ale. Aromatizuotas kvietinis alus
Sudėtyje cukraus sirupas, kvapiosios medžiagos

Įdomi „Pasaulio skonių“ serija, siūlanti nenustoti keliauti. Būtų smagu, jei neapsiribotų  tomis dviem „saikingos pasiūlos“ rūšimis. Pirma, apie kliurkas, kai kartumas ant skardinės įvardintas „EBC“ (European Brewing Convention) vienetais, kurie nusako alaus spalvą. Tuo tarpu kartumas turėtų būti vertinamas IBU/EBU (International/European Bitterness Units) skalėje. Na, tiek to, nukaposim rankas dizaineriams, ir tiems, kas tą dizainą suderino. Bet kauniečiams marketoidams, pavadinusiems belgišką, tipo witbier, alų kito stiliaus blond (blonde) alumi, teks nupirkt ekskursiją į Utenos alaus muziejų, Blondgal ten paaiškins 😉

Beje, Volfgango estiškas brolis A. Le Coq tokio pat pavadinimo Blond verda visai kito stiliaus. Kaip čia taip, su suomiais nesusikalbėjo?

Vasariškas limonadas. Jei norisi limonado, o ne alaus. Nieko gero.

IPAVolfas Engelman. IPA
Alk. 6%. IBU 38. EBC 27. Plato 14,4
India(n) Pale Ale
Apyniai Equinox, Chinook, Cascade, Magnum

Ir dar vienas Pasaulio skonių alus. Ir vėl kliurkos. Šiaip IPA yra India Pale Ale trumpinys. Kam ten susišvietė parašyti Indian? Rankas dizaineriams jau nukapojom, ką dar nupjaut?

Šiek tiek geriau. Bet tik truputį. Ir grįžtant prie tų IBU, kurie pavadinti EBC… Na, kaip IPA, kokia ten India ar Indian bebūtų, 38 yra nedaug. Labai nedaug, tokia lietuviška IPA. Gal dėl to, kad „kai kurių apynių pavyko įsigyti ribotą kiekį, dėl didelės paklausos ir stygiaus pasaulinėje rinkoje“. Tiek to, pusėtinas, bet geriamas.

RūšinisMeister. Rūšinis
Specialios technologijos alus
Alk. 5,2%

Oba, čia naujiena ar tiesiog nepastebėjom šito šedevro anksčiau? Ir kame čia spec. technologija? Na, lietuviškas alaus reglamentas truputėlį daužtas, ir kad tas „specialios technologijos“ žymėjimas vartotojui nieko nesako senai žinome.

Žodžiu belekoks alus su skrudinto miežių salyklo ekstraktu. Išgėrei ir pamiršai.

Radler Braškių skonioMeister. Radler Braškių skonio
Gazuotas alaus kokteilis
Alk. 2,5%
Sudėtyje: alus 51%, vanduo, cukraus sirupas, angliarūgštė, citrinų sultys iš koncentrato, kvapiosios medžiagos, citrinų rūgštis, pieno rūgštis, dažiklis iš saldžiųjų bulvių, obuolių, vyšnių ir ridikėlių koncentrato, natrio benzoatas.

Reikėtų rašyti „sintetinių braškių skonio“, nes aromatizatoriai braškių nei kiek nepriminė.


Belgiškas dubbelVilkmergės. Belgiškas dubbel
Alk. 6,6%. IBU 15. EBC 50. Pradinis tankis 15,15%

„Vilkmergės meistrai, nuolat ieškodami išskirtinių skonių, pasisėmė patirties iš Belgijos vienuolių.“
Taip taip, Vilkmergės. Taip taip, iš vienuolių. Iš neegzistuojančios Vilkmergės (kas realiai yra Kalnapilis), iš hipotetinių vienuolių.

Pradėkim nuo to, jog dubbel stiliaus aprašyme nurodoma „didelė, tanki, ilgai liekanti kreminė balkšva puta“. Emm.. kur visa tai? Puta ne tai kad maža, jos iš viso nėra net užuominų. Lieka tik blyškokas alus su salykliniu saldumu ir karamelės skoniu. Daugiau ar mažiau geriamas.

IPAVilkmergės. IPA
American IPA
Alk. 5,5%. IBU 60. EBC 20. Plato 14,1%
Ayniai: Cascade, Citra, Simcoe

Kalnapilio aludariams būtų gerai suprasti, jog nepakanka į bet kokį alų pridėti gausiai apynių ir girtis išvirus IPA. Kvepia skaniai, bet geriama tik iš bėdos. Na nieko, tuoj „pasaulinėj rinkoj“ pritrūks apynių, ir baigsis tie IPA eksperimentai.


Crimson CherryŠvyturys. Crimson Cherry
Fruit beer. Aromatizuotas alus.
Alk. 5,5%
Sudėtyje džiovintos vyšnios, natūrali vyšnių kvapioji medžiaga

„Brandintas su tikromis vyšniomis.“ Pagaliau ne koks tai „kriekas“. Užskaitom šį produktą už natūralumą ir už skonį. Tokios ir būna lietuviškos vyšnios, šiek tiek vyšniškai karstelėjusios ir nesaldžios. Tik rūgštumo trūksta. Tiem, kam nepatiko, turime porą pasiūlymų žemiau.


Lietuviškas vyšniųSelita / Sileda / Kauen craft. Lietuviškas vyšnių
Alk. 5%
Sudėtyje 7,7% vyšnių sulčių iš koncentrato

Tai štai, tas nežinia kas galiausiai turi vardą! Kauen craft. Iš vokiečių kalbos verčiant – apgraužtas kraftas. Na gerai, vokiečių kronikose Kaunas buvo vadinamas Kauen. Nežinau, ar vilniečiai labai didžiuojasi vadinami Wilna? Ir ką tas Kauen kraft mums siūlo? Neatspėsit! 🙂 Lietuvišką vyšnių! Ir ne krieką! Tai kas, kad vyšnios limonadinės, bet turi bent šiek tiek rūgštelės. Ne stebuklas, žinoma, bet ne blogiau už kitas “kriek” nesąmones.


KriekUtenos. Kriek
Gazuotas alaus kokteilis
Alk. 4,6%
Sudėtyje: alus 59%, gliukozės-fruktozės sirupas, angliarūgštė, kvapioji medžiaga, šeivamedžio uogų sultys iš koncentrato 1,29%, citrinų rūgštis, vyšnių sultys 0,3%, natrio benzoatas.

„Vyšnių skonio“. Krieko virusas keliauja per Lietuvą. Čia vienas iš labiau apsikrėtusių variantų. Alaus stilius: chemija.

Kriek twistUtenos Dlight. Kriek Twist
Gazuotas alaus kokteilis
Alk. 2,9%
Sudėtyje: alus 50%, vanduo, gliukozės-fruktozės sirupas, angliarūgštė, kvapioji medžiaga, citrinų rūgštis, dažantis morkų koncentratas, trinatrio citratas, natrio benzoatas.

Ta pati chemija, tik praskiesta.


English bitterSakiškių alus. English bitter
Šviesusis anglijos elis
Alk. 5%. IBU 32. EBC 16.

„Švelniai kvepiantis šlapia žeme, citrusais ir juodaisiais serbentais“.
Panašu, jog Sakiškių aludariai po truputi bando susitvarkyti ir su perisgazavimu, ir su drumstumu. Gaivus, žoliškas ir visai maloniai geriamas elis. Labai lengvas kartumas. Viskas gal visai neblogai.

Corn lagerSakiškių alus. Corn lager
Kukurūzinis lageras
Alk. 4,5%. IBU 35. EBC 8.
Sudėtyje: kukurūzų dribsniai, baltieji kukurūzai

„Žemutinės fermentacijos alus su kukurūzais ir Naujojo pasaulio apyniais.“ Jei kam kilo klausimų dėl tų naujų pasaulių, tai aluje naudoti apyniai Green Bullet atkeliavę iš Naujosios Zelandijos. Tai alus iš Pancho serijos, skurtos bendradarbiaujant su Sofa de Pancho restoranu. Įdomu ir tai, jog Šakiškės išvirė lagerą, sausą, maloniai apyniuotą ir gaivinantį. Lengvas kukurūzinis saldumas nei kiek nepablogina skonio, o jį papildo.

Chipotle porterSakiškių alus. Chipotle Porter
Porteris su čipotle
Alk. 6,5%. IBU 53. EBC 192.
Sudėtyje rūkytas jelapenas

Dar vienas Pancho serijos alus

„Skrudintomis natomis turtingas porteris su rūkyto jelapeno dingtelėjimu.“ Čipotle – tai rūkyto jelapeno pavadinimas. Mes paprastai žinome jelapneną (nors reikėtų vadinti ar tai chalapenjo, ar tai chalapos) kaip žalią ir nelabai aitrų pipirą. Kuomet savo brendimo pabaigoje jelapenas sunoksta, paraudonuoja ir praranda didesnę dalį drėgnumo, jis nuskinamas ir išrūkomas. O po to dedamas į Sakiškių alų ar dar kur nors.

Neblogas šokolado ir kavos aromatas, ir išvaizda nebloga. Skonyje juntamas dūmelis ir paprikos aitrumas. Viskas būtų gerai, jei tik alus nebūtų skystokas. Su tokiu kvapų ir skonių balansu norėjosi kiek tirštesnio, sunkesnio alaus, bet visumoj viskas neblogai, galime rekomenduoti.


Premium PilsŠvyturys. Premium Pils
Alk. 3,9%
Sudėtyje ryžiai

Gerokai primištas Švyturio alus, virtas dar 2007 metais. Paprastas, neįpareigojantis sesijinis alus.

O vietoje reklamų Švyturys supažindina su įdomiais žmonėmis: Dešimt istorijų, pasakojančių apie ekstra mylią žengiančius žmones. Kam įdomu, pažiūrėkite Youtube.


LightBiržų alus. Light
European Pale Lager
Alk. 4,8%

Pastebėjot, Biržų alus pradėjo pilstyti į skardines? Daugiau nieko įdomesnio apie šį „kunigaikščių Radvilų palikimą“ pasakyti negalim. Salykliškai salstelėjęs, apynių praktiškai nerasta.


Aludarių taurė

Aludarių taurėGegužės pradžioje tradiciškai įvyko namų aludarių varžytuvės Aludarių taurei laimėti. Tai jau penktasis kasmetinis renginys. Visiems susidomėjusiems taip pat buvo surengta vieša alaus degustacija, kas nedalyvavot, nusigraužkit nagus.

Aludarių taurėNa, o geriausiais iš 116 alaus rūšių, pateiktų konkursui, buvo pripažinti šie alūs (ir aludariai):
1 vieta – Modestas Gelžinis, saldusis stautas
2 vieta – Sigitas Rupeikis, miežių vynas
3 vieta – Gytis Gurklys, belgiškas Blonde

Aludarių taurėTaurės laimėtojas Modestas iš Šiaulių saldųjį stautą išvirė savo mylimai draugei.


Žaidimai

Tauro alus pirmas pradėjo akcijų sezoną, kuris baigėsi vasarai neįpusėjus. Jau galit nebepirkt. 10 laimingų liežuvėlių = taurė.

KalnapilisKalnapilis. 10 laimingų kamštelių ar liežuvėlių = marškinėliai
Ir dar riboto leidimo skardinė (ir kamštelis) kolekcininkams.

Meister alus. Šešiaženklis kodas po kamšteliu/liežuvėliu = euras iš Perlo terminalo

Utenos alusUtenos alus. 12 laimingų kamštelių ar liežuvėlių = taurė, matuojanti alaus šaltumą
Utenos akcija – puikus šlubo dizaino pavyzdys. Akcijos taisyklės po atsilupančia etikete, ant kurios yra barkodas. Atlupsi, neteksi 10 centukų depozito.


AlkoholisAlkoholis tik su asmens dokumentu

Cirkas išvažiavo, klounai liko. Prasiblaivę po Joninių didieji prekybos centrai nusprendė: nuo rugsėjo alkoholis bus parduodamas tik su asmens dokumentu. Nesvarbu, kad jau geras dešimtmetis nebeatrodai nepilnamečiu. Negana to, gimimo data bus suvedama į kasos aparatą. Ką gi, mes taip pat skelbiame memorandumą. Neparduosit, paliksim visas prekes (rekomenduotina sveriamas) prie kasos ir nepirksim nieko. Patarimas: alkoholį palikite prekių gale, kad parduotuvė turėtų malonumą anuliuoti paskaičiuotas prekes.

 

Kategorijos: Degustacijos | Įrašo nuoroda.

1 komentaras

  1. Tomas:

    Ziauriai gerai, kad esate. Aciu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.