Alaus naujienos

Tattoo lagerNa ką, senokai mes čia nieko nerašėme, gal rašyti nebuvo apie ką, o gal tingėjome? Kadangi dažniausiai apžvelgiame tik ne pačios geriausios reputacijos gamintojų kūrinius, susidaro įspūdis, jog viskas blogai ir bus tik blogiau. Iš tiesų, naujienų yra, ir daug, ir įdomių. Ir šiandien pabandysime kai kurias iš jų paragauti.

Bet grįžkime prie klausimo, kur tą gerą lietuvišką alų galima įsigyti? Aš žinau, Mykolas laisvalaikiu namuose verda alų, neblogą alų, ir jei pas jį užeisiu į svečius, jis mane pavaišins. Pavaišins tuo, ką turės, o štai IPA su sepijų rašalu pas jį jau baigėsi. Nors, sako, buvo labai skani. Jei prigaudys kalmarų, gal kada dar išvirs. Arba neišvirs. O kas, jei Mykolo iš viso nerasiu namie? Panaši situacija ir su mūsų micro ir craft daryklėlėmis: yra nemažai, verda neblogą alų, paragauti – tik pas juos arba kažkur ten, turės, ką turės. Buteliai, etiketės, mažmeninė prekyba – vis dar kažkas iš fantastikos srities. Ir jei manęs paklausia, kur nusipirkti keletą buteliukų gero lietuviško alaus, aš nežinau ką atsakyti. Duoti 10 adresų: vienur rasite tą, kitur – aną, trečioje vietoje geriausiu atveju įpils į bliaubę išsinešimui, ketvirti bus kur nors senamiestyje, kur nei privažiuosi, nei prisiparkuosi? Nebent Sakiškių ar Genio kur nors rasit. Taigi, galim virtualiai pasidžiaugti Craft & Draft, Laukiniai, Pilialaukis, Apynys, Dundulis, Kuro aparatūra.. Kuriuos dar pamiršom? Smagu, kad jūs esate, kad jums gerai sekasi, kad nebijot Talibano draudimų, slėpkitės ir toliau savo irštvose.

Genys Brewing. Sukurta Lietuvoje. Tai kauniečiai bičiuliai Jonas ir Laurynas, namų aludariai, nusprendę neapsiriboti keliais puodais ir visiems parodyti, ką sugeba. Darykla, gyvuojanti jau beveik du metai, pradžioje alų virė čigoniškai, o 2017 pavasarį visiems paskelbė: taip, mes – tikra darykla, su moderniais įrenginiais.

Genys Brewing

Laurynas ir Jonas. Įmonės nuotr.

„Mes patys esame alaus gerbėjai, vertiname šį gėrimą ir norime, kad visi suprastų ką reiškia gėrimo kokybė. Savo veiklą pradedame švaria sąžine, neturėdami ką slėpti. Ketiname viešai dalintis savo gaminamo alaus receptais, o bravoro duris praversime visiems entuziastams. Norime, kad žmonės įsitikintų, jog tai, ką sakome yra ne reklaminės gudrybės, o tikrų tikriausia tiesa“, – sako L. Lisauskas.

Genys BrewingVaikinai jau spėjo susidurti ir su NKVD inkvizicija. 300 000 gražių kamštelių su užrašu „Alus yra menas“ nukeliavo į šiukšlių konteinerį, nes, cituojame: „Lietuvių kalbos žodyno duomenimis, menas – kūrybinis tikrovės atspindėjimas vaizdais, kuri nors kūrybinio tikrovės atspindėjimo vaizdais sritis. Tokiu būdu, teiginys – „Alus yra menas“ gali formuoti klaidingą nuomonę, kad alus yra priemonė atskleisti realybę, tikrą gyvenimą ir pan. Tai yra alkoholio reklama, pateikianti neteisingą ir klaidinantį informaciją apie alkoholinius gėrimus.“ Kai žmogus yra idiotas, tai blogai. Kai valdininkas – nelaimė.

Nors ir uždraustas, šūkis puikiai atitinka tai, ką daro Genys. Tvirtinome ir tvirtinsime, jog dalį malonumo mėgaujantis geru gėrimu sudaro ir tai, kaip jis pateiktas, ir tai, kaip jis atrodo. Kreiva, nuobodi etiketė, pavadinimas „šviesusis“ ar „tamsusis“ taip pat rodo aludario požiūrį ir į savo prekę, ir į vartotoją. O tai, jog dauguma aludarių laikosi principo „pirkėjas – kupranugaris, gali ir paklaidžioti mūsų ieškodamas, jei jam reikia“ reiškia tik susireikšminimą. Nežinau, kaip Geniui pavyko viso to išvengti, bet pavyko! Buteliukus malonu paimti į rankas, kiekvienas unikalus, pasakojantis savo istoriją, o prekybos vietų skaičius irgi maloniai stebina. Kai ką nors pirksite iš Barboros, paimkite ir Genio alaus.

kalifornikacijaGenys. Kalifornikacija
American Pale Ale
Alk. 5% IBU 30. EBC 21

„Ką reiškia, jei apžiūrinėji ką nors iš visų pusių, neatitraukdamas akių? Gal tai, kad likimas – nenuspėjamas? Amerikietiški apyniai švelniai pakandžios, o vaisių natos atliks intensyvų liežuvio masažą. Ir nieko daugiau.“

Pirmasis alus, su kurio startavo darykla. Aludaris Laurynas kurį laiką gyveno JAV, Kalifornijoje ir tai įprasmino būtent tokiu alumi. Gaivus, kiek žoliškas su citruso natomis, lengvai apyniuotas. Priekaištų neturėjome, neblogas, ragautume dar, bet kažko pritrūko iki gero įvertinimo.

Tamsus miškasGenys. Tamsus miškas
Chocolate Porter
Alk. 5,5%. IBU 37. EBC 104

„Visos pajamos, gautos iš šio produkto pardavimų, bus skirtos sidabrauodegių riestanosių voverių, gyvenančių tamsiame miške, populiacijos išsaugojimui. O šokolado ir skrudintų kavos pupelių natos dar ilgai audrins tavo skonio receptorius.“ Gamta gerai, bet šitomis medžių žiurkėmis gal nereiktų labai rūpintis 

Šokoladinė kava, džiovintos slyvos. Viskas savo vietose ir tiek, kiek reikia. Patiko, galim rekomenduot.

Baltas melasGenys. Baltas melas
Witbier
Alk. 4,2%. IBU 12. EBC 8

„Kai pažadi skrydį į mėnulį, kad dar vieną naktį pabūtum kartu. Kai ji supranta, kad meluoji, bet užsideda šalmą ir laukia tavęs tik sutemus. Toks tas baltas melas! Kvietinis alus, praturtintas karčiųjų apelsinų žievelėmis, visai kaip gyvenimas.“

Džiugu, kad nepersistengta su prieskoniais. Atrodytų, ar reikia džiaugtis savaime suprantamais dalykais? Papasakokit kitiems „meistrams“. Visai tiktų pavadinimas „Baltas, mielas“. Juntama įvairiausių skonių puokštė ir citrusai, nors paminėti, viso to nenustelbia, bet maloniai papildo. Gerai pavykęs kvietinukas.

Dvi laisvėsGenys. Dvi laisvės
American IPA
Alk. 6%. IBU 55. EBC 25

„Mes esame laisvi, kol turime laisvę rinktis. Tikras amerikietiškas skonis iš lietuviškos alaus daryklos. IPA su amerikietiškais apyniais tampa AIPA ir alsuoja citrusų bei tropinių vaisių aromatu. Kartu, bet kartu ir puiku!“

Etiketėje J. Zikaro Laisvė, atidengta Lietuvos nepriklausomybės dešimtmečio proga 1928 m. Kaune, greta amerikietiškos Laisvės. Interpretacijų galima sugalvoti įvairių. Bet AIPA gera. Mosaic, Simcoe, Equinox apynių derinys suteikia lengvai vaisinį ir citrusų aromatą. Pojūtis – sausas. Kas nesuprato – nesaldus  Kartumas – moderuotas. Kas nesuprato – be ekstremumų. Paragaukit.

Tattoo lagerGenys. Tattoo lager
Pale lager
Alk. 4%. IBU 15. EBC 5

„Tu jį įsiminsi, prisiminsi ir ilgai atsiminsi, lyg tatuiruotę ant savo kūno. Lengvas, aromatingas, tikras craft lageras.“

Jei neklystam, šis alus išėjo su 24 skirtingomis etiketėmis, nupieštomis Tattoo studijos Mėlyna lapė. Visų nenusipirkom, visgi 2 Eur, kaip bežiūrėsi, per brangu… Įdomus lageras. Žoliškas, salykliškas. Tik kažkaip 0,33 buteliukai gal labiau tiktų kokiam miežių vynui. Užskaitom.


Nuogas ruonisRaudonų plytų. Nuogas ruonis
Šviesusis elis
Alk. 5,8% IBU 9. EBC 6. Pradinis tankis 14%
Sudėtyje gliukozės ir fruktozės sirupas. Antrinei fermentacijai naudotos vyno mielės.

„Nuogas ruonis – visai ne begėdis. Gal tik šiek tiek. Nėrėmės iš kailio, kad išvirtume šį alų. Panašu, kad išsinėrėm.“

Eksperimentus visuomet sveikiname. Gal ne tiek svarbu, kad alus labiau primena kazeino klijų skonį. (Ką padarysi, sunki vaikystė tarybiniais laikais buvo, teko klijus valgyti.) Nors, ko tik nepabandai iš smalsumo, štai ir Nuogą ruonį pabandėm. Nepasigailėjom, bet antrą kartą nebandytume ir rekomenduoti galime tik norintiems tiesiog ne alaus, o pokšto.


Cucumber SaisonSakiškių. Cucumber saison
Belgijos kaimo elis su agurkais
Alk. 5,5% IBU 15. EBC 7

Degustacijos užrašai: „!!!+++“. Norit agurklėlio? Kiek parauginto su krapais. Prašom! Originalu ir, kaip bebūtų keista, skaniai geriasi. Tiesiog lietuviškai belgiškas kaimas. Mylim tokius Sakiškių aludarių eksperimentus. Kada bus su alus česnakais?

Wheat pilsnerSakiškių. Wheat pilsner
Kvietinis pilsneris
Alk. 3,5% IBU 9. EBC 24

Kiek keistas, smagiai apyniuotas, lengvai citrusinis ir vaisiškas. Tikras vasaros skonis. Labai gerai.

Hazelnut AltbierSakiškių. Hazelnut Altbier
Vokiškas rudasis elis su riešutais
Alk. 5,2% IBU 36. EBC 43

Kur tas alus susiruošė pabėgt? Vėl Sakiškės lipa ant to paties pergazuoto alaus grėblio. Ką gi ten vertinti, jei be mielių skonio kažką išskirti sunku? Riešutų nėra, pats alus kiek saldokas ir salykliškas. Bet vaizdas ir mielės nužudo viską. Tiks tiems, kam trūksta B grupės vitaminų. O šiaip, šūdo gero alaus kaina pardavinėt nereikėtų. Išdalinkit dykai prie stoties, jei virimas nepavyko.

Rhum RoomSakiškių. Rhum x Room
Miežių vynas, brandintas romo statinėse
Alk. 9,6% IBU 46. EBC 40

Iš miežių vyno tikėjomės kažko sodresnio. Pigaus praskiesto romo įspūdis. Gal tik kvapas vertas dėmesio. Išvirtas bendradarbiaujant su Vilniaus baru Rhum x Room. Neverta pirkt.


Rojus 2016Obela. Rojus 2016
Alk. 5,8%
Putojantis obuolių vynas

„Apie Adomą Hrebnickį, kuris kalvotą vietovę tarp pelkėtų įdubų pavadino Rojumi ir užveisė ten sodą, žinoma, kad „niekuomet su pavaldiniu kalbėdamas balso nebuvo pakėlęs“.“

Dūkštas 2016Obela. Dūkštas 2016
Alk. 4,9%
Putojantis obuolių vynas

„Dūkšto stotin atvykdavo Adomas Hrebnickis, sodininkystės Lietuvoje pradininkas. Netoliese jis užveisė pirmąjį Lietuvoje selekcinį sodą, kuriame pasodino ir ištyrė senąsias Lietuvoje augusių obuolių rūšis.“
Fermentuota laukinėmis mielėmis

Brutualus, laukinis, sausas, rūgštus, papuvęs (gerąja prasme). Nei sekundei nesuabejojom, kad šis sidras vertas savo kainos. Kaina, tiesa, kandžiojasi. Ir, galbūt, saldinto birzgalo mėgėjams nepatiks. Gal obuolių veislės ir nevisai lietuvškos kilmės, bet galim drąsiai sakyti, jog turime gerą tikrą lietuvišką sidrą, kuris dėl tautinių biurokratų pavadintas obuolių vynu. Rasit retai kur, bet, mums atrodo, verta paieškot.


CompassŠvyturys. Compass
Imperial stout
Alk. 8,8%

Jūs, kaip tikri lietuviai, šikit kiek norit, o mes pasakysim, Švyturys – viena geriausiai įvaizdžio prasme dirbančių didžiųjų daryklų Lietuvoje. Ko nepasakysi apie jų „brolį“ Utenos fabriką. Tą mes su malonumu išvadinsime „miltelinio“ alaus pilstytojais. Ir, ko gero, tokie eksperimentai Švyturiui nėra tiesiogiai finansiškai apsimokantys.

Compass alaus istorija prasideda prieš kelis dešimtmečius, kai JAV buvo pagamintos amerikietiško ąžuolo statinės, kurios brandino Kentukio viskį ir po kelių metų iškeliavo į Švediją, kur dar daug metų brandino Mackmyra single malt viskį. Statinės Klaipėdos uostą pasiekė 2015 m. Tuomet jos buvo pripildytos Švyturio stauto. Compass, kurį ragavome – pirmosios partijos alus, statinėse brandintas 12 mėnesių. Šiuo metu prekyboje jau pasirodė Compass II. Tas pats alus, brandintas 24 mėnesius.
Pirmoji partija: ~9 000 butelių alaus, antroji – apie 5800.

Solidi, puikiai įpakuota dovana švenčių proga. Ir, net jei mūsų pirmojo Kompaso įvertinimas nėra pats aukščiausias, niekas iki šiol tokiems eksperimentams, tuo labiau tokiais kiekiais, nesiryžo.

Vienaip ar kitaip, Džuljeta, jei ji prisidėjo prie šio alaus kūrimo, yra šaunuolė. Susidaro įspūdis, kad jos kredo – jokių ekstremumų ir jokio falšo. Ir mums Švyturys nesumokėjo, ir alaus neatsiuntė, jei ką 😀 Kompase jaučiama įvairi skonių paletė: vanilė, džiovinti vaisiai, ir, žinoma, viskis. Viskas gerai dera. Pasikartosim, bet tai svarbu – išvaizda yra didelis veiksnys vartotojo pasitenkinimui, tą įskaičiavome ir įskaičiuosime vertinimuose. Akla degustacija yra tik technologinis testas. Kita vertus, jei išvaizda neatitinka turinio, tai dar blogiau, tada jau verčiau pilstykit į bambalius… Compass I iki Imperial Stout, nežinia, mūsų manymu, netempia. Gal pernelyg skystas kūnas. Ar dar kas. Nepaisant to, viskas su juo gerai, nepagailėkit tų 9 Eur, nusipirkit antrą Kompasą, pasidėkit tinkamai progai, nesigailėsit. Deklaruojama Compass II geriausio vartojimo trukmė iki 2020 metų.

 

Kategorijos: Degustacijos | Įrašo nuoroda.

1 komentaras

  1. pagaliau, puikiai! šiaip pradžioje privelta faktinių klaidų su pirmu bravoru, bet neesmė. beje, gi visų Dundulių asortimento galima įsigyti visose Vilniaus Špunkose, kurių dabar jau net 4!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.