Angliška klasika – Adnams

AdnamsAnglai mėgsta bet kokias senienas: bažnyčias, pilis, šiaudais dengtus namus, tradicijas… Laimei, jiems tai patinka, kadangi senienų jie turi apsčiai. (Vėl nusičiaudėjai, Pelėda…– liūdnai tarė Pūkuotukas.) Štai nedideliame Anglijos miestelyje prie Šiaurės jūros, Sautvolde, alus verdamas jau nuo 1345 metų. Išlikęs teismo įrašas skelbia, jog tais metais 18 aludarių moterų Sautvolde buvo apkaltintos pažeidusios alaus įstatymą, reguliavusį alaus kainas.

Adnams breweryŠiame miestelyje 1872 metais Jurgis (George) ir Ernestas Adnamsai, padedami tėvo, įsigijo viešbučio The Swan, pastatyto po Sautvoldo gaisro, daryklą Sole Bay. Tiesa, vėliau Jurgis pareiškė, jog jis nesutvertas gyvenimui kaime ir išvyko į Pietų Afriką, kur buvo suvalgytas krokodilo. Ernestas Adnamsas netrukus susikooperavo su Thomasu Sergeantu didindamas daryklos apimtis ir kurdamas barų tinklą apylinkėse. Ankstyvaisiais 1900-aisiais prie jų prisijungė naujas partneris, Pierse Loftus. Jam padedant verslas dar labiau išaugo.

Adnams brewery

Adnams Draymen prie daryklos ankstyvais 1960-aisiais

Dabar Adnams darykla valdoma jau ketvirtos kartos Adnamso, Džonatano. Įmonė turi daugiau nei 50 barų, porą viešbučių, kokybiško vyno ir virtuvės priedų parduotuvių tinklą bei distribucijos centrą. 2010 metais Adnams atidarė savo distileriją, kur varo spiritą ir visokius kitokius viskius. Dalis šios distilerijos įrangos pagaminta Alytuje, mašinų gamykloje „Astra“.

Adnams breweryAlui Adnams dažniausiai naudoja miežius, augintus Norfolke ir Safolke bei klasikinius angliškus apynius (Fuggle, First Gold) ir barams alų pristato alų tikrose statinėse (ne slėginėse), tačiau paklausa priverčia laužyti konservatyvias tradicijas. 2013 metais Adnams pradėjo leisti Jack Brand alaus seriją kaip daugiametės, tradicinės patirties ir modernių metodų kombinaciją. Iš esmės tai yra Adnams bandymas būti labiau craftiškais. Kas yra šiek tiek keista, nes Adnams garsėja kaip vieni kūrybingiausių aludarių šalyje.

O štai, ką mums siūlo lietuviški tiekėjai:

Tally-hoTally-Ho
Alk. 7,2%
Stilius: miežių vynas

Tally-ho yra britiškas šūksnis, naudotas lapių medžioklėje. Jis reiškia „matau taikinį“.

Sezoninis kalėdinis alus, Adnams verdamas nuo 1880 metų. Partijos kiekvienais metais truputėlį skirtingos, išleidimo metus galite rasti etiketėje. Kiek karameliškas su džiovintų vaisių aromatu ir maloniai subalansuotu apynių kartumu. Alkoholis beveik nejuntamas. Lengvai geriamas rimtas alus. Antrinis fermentavimas butelyje.

Wild hopWild Hop Amber Beer
Alk. 4,8%

Šviežių laukinių ir sodo apynių alus, tame tarpe Fuggles, Goldings, Bramling Cross, Sovereign ir kt. fermentuotas su saison stiliaus mielėmis.

2014 m. rugsėjo mėnesį darykla paprašė alaus mėgėjų informuoti apie visas vietas, kur galima būtų pririnkti laukinių ar sodo apynių. Netrukus apyniai ėmė plaukti daryklon. Tam, kad būtų galima išvirti „jauno derliaus“ alų, ką tik surinkti apyniai buvo užšaldomi iki virimo dienos. Šiais metais taip pat planuojamas panašus alus.

Maloniai geriamas šviesus alus, nedaug apyniuotas, kiek salykliškas su lengvai žolišku, citrusiniu skoniu. Tvarkingas, bet ne pats geriausias.

MosaicJack Brand Mosaic Pale Ale
Alk. 4,1%
Stilius: American Pale Ale

Kaip jau minėjome, Jack Brand serija yra labiau „craftinė“, verdama mažesnėmis partijomis, kartais tik vieną kartą. Sautvoldo Džekas – viduramžių kario su kardu figūra, pasiruošusi suduoti į varpą – daryklos ženklas, kurio originalas, varpo džekas, yra miesto šv. Edmundo bažnyčioje. Varpo džeko darbas 1400-aisiais metais, Rožių karų laikotarpiu, buvo skambinti varpu kiekvieną valandą, suduodant savo koviniu kirviu.

Vieno apynio alus leis jums susipažinti su Moasaic – Simcoe ir Nugget apynių hibridu, pasirodžiusiu 2012 metais JAV.

Gana malonaus greipfrutų skonio, gal net šiek tiek persikų, gerai subalansuotas, bet neįsimenantis APA.

Dry hopped lagerJack Brand Dry Hopped Lager
Alk. 4,2%

Pirmasis lageras, kada nors išvirtas Adnams darykloje. Sausam apyniavimui naudoti Galaxy apyniai. Kaip aiškina patys aludariai, lageras neturėtų būti sutapatinamas tik su fermentavimu vėsioje temperatūroje, lageravimu ir vokiškais ar čekiškais apyniais. Tikslas yra pagaminti alų, kuris leidžia suspindėti panaudotiems javams ir apyniams, sumažinant mielių įtaką iki absoliutaus minimumo.

Nieko išskirtinio, nors prie šašlyko ar picų tikrai neblogas.

1659 smoked rubby beerJack Brand 1659 Smoked Ruby Beer
Alk. 4,7%

„1659“ primena didįjį Sautvoldo gaisrą, paskelbtą to meto nacionaline nelaime, kurio metu sudegė beveik visas miestas. Po šio gaisro buvo sukurti miestelio „žalynai“ – pievelės, kurios manomai turėjo apsaugoti nuo gaisro plitimo.

Alui naudotas vyšnios mediena rūkytas salyklas. Vidutinio kūno, kiek karameliškas ir su rūkyų lašinių aromatu. Patiko.

Crystal rye IPACrystal Rye I.P.A.
Alk. 5%

Columbus, Centennial, Cascade, Amarillo ir Citra apyniais pagardintas alus, kurio receptą sukūrė daryklos aludarė ir sertifikuota apynių fanatikė Belinda. Smagiai geriamas, tačiau nuobodokas.

 

Kategorijos: Degustacijos | Įrašo nuoroda.

3 komentarai

  1. Maegnar:

    O kur tie lietuviški tiekėjai mums tai siūlo?

  2. Mėgstu Adnams iš senų laikų, kai jo būdavo galima rasti tik apmusijusiuose UK pubuose..:) Gal tas pirmas įspūdis toks geras buvo, kad dabar tie naujos bangos craftiniai alūs man įspūdžio visai nebepadarė. Bet klasikinių paimčiau bet kada! Nu gerai, Wild Hops ir Tally Ho dar neragavau, paieškosiu;)

    Įdomus faktas apie Alytaus įrangą distilerijoj. Dar teko bendraut su tam bravorui dirbančiu tūlu lietuvaičiu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.