Ar kas nors atsispirs pagundai paragauti alų, kuriuo etiketėje teigiama: „Šis šūdas yra tamsus, turtingas ir salykliškas šūdas. Geriausias šūdas, kurį kada nors bandėte, ir tai ne mėšlas.“ Doggie style, Pearl Necklace, Horn Dog, Raging Bitch – jei jūsų nenustebino tokie dviprasmiai alaus pavadinimai, reiškia neįsikirtote į jų reikšmę. Toks ciniškas sarkazmas – gonzo stiliaus daryklos iš JAV Merilendo valstijos Flying Dog Brewery išskirtinis bruožas.
Gonzo stilius, o tiksliau gonzo žurnalizmas kildinamas iš Hanterio S. Tompsono straipsnio „Derbis Kentukyje yra smukęs ir ydingas“ (1970 m.), kuriam tokį apibūdinimą davė The Boston Globe redaktorius. Pietų Bostono airių kalba gonzo reiškia paskutinį likusį pastovintį ant kojų dalyvį po visos nakties girtavimo maratono.
Nors mes čia apie alų o ne apie literatūrą, Hanteris Tompsonas visgi dar bus paminėtas.
Flying Dog pavadinimo idėja kilo keistoje ir netikėtoje vietoje dar 1983 metais. Džordžas Stranahanas (George Stranahan) – astrofizikas, fotografas, rašytojas, filantropas ir pedagogas – su draugais kopinėjo po Himalajus Pakistane. Didžiausia katastrofa per visą 35 dienų žygį buvo ne tai, kad, palaikęs keliautojus bepročiais, pabėgo asilas su vedliu šerpu. Neganda užklupo kai 17 kelionės dieną baigėsi alkoholio atsargos…
Pergalingi, tačiau kankinami troškulio, jie grįžo į savo viešbutį Ravalpindyje, kad šitoje musulmoniškoje šalyje galų gale rastų išgerti. Ant sienos viešbutyje kabėjo aliejumi tapytas paveikslas, kuris vaizdavo šunį medžioklėje. Gyvūnas atrodė pakilęs virš žemės, lyg būtų skraidantis šuo. Šis įvaizdis Džordžui įstrigo ilgam.
1990 metais Džordžas įkūrė daryklą-aludę Aspene, Kolorado valstijoje ir pavadino ją skraidančio šuns, Flying Dog, vardu. Vėliau su savo draugu Richard McIntyre atidarė pilnavertę 60hl daryklą Denveryje. 2008 metais pajėgumai buvo perkelti į Frederiką Merilando valstijoje.
Džordžas Stranahanas gyveno Woody Creek, Kolorade, kur turėjo rančą, taip pat pavadintą Flying Dog vardu. Gretimai buvo Pelėdos ferma (Owl Farm), kurioje apsigyveno Džordžo bendramintis sprogmenyse, galinguose ginkluose, politikoje, futbole, viskyje ir aluje, rašytojas ir žurnalistas Hanteris S. Tompsonas ir kuri tapo „Gonzo epicentru“.
Daugumą Hanterio kūrinių iliustravo britų dailininkas ir karikatūristas Ralfas Steadmanas (Ralph Steadman). Žinomiausias jų bendras darbas – „Baimė ir neapykanta Las Vegase“. Ralfas dažnai lankydavosi Pelėdos fermoje, kur buvo supažindintas su Džordžu.
1996 metais Ralfas ėmėsi piešti Flying Dog alaus etiketes, pirmoji iš kurių buvo Road Dog Porter. Hanteris ta proga prašė tostą: „Yra senovinė keltų aksioma, teigianti „Geri žmonės geria gerą alų“, kuri teisinga ir dabar. Tiesiog apsižvalgykite aplink bet kuriame bare ir netruksite pastebėti: blogi žmonės geria blogą alų. Pagalvokite apie tai.“
Etiketėje, be kita ko, buvo skelbiama: „Good Beer, No Shit“, tačiau ji nepraėjo valstybinių prievaizdų cenzūros. Tekstas etiketėje buvo pakeistas į „Good Beer, No Censorship“ Tik po penkių metų, padedant Amerikos piliečių laisvių sąjungai, pavyko susigrąžinti originalų užrašą. Panaši bekompromisinė kova dėl meninės išraiškos laisvės nutiko su alaus „Raging Bitch“ etiekte.
2014 metais Flying Dog darykla užėmė 37 vietą tarp craft alaus daryklų JAV (ir 44 vietą bendrame sąraše). 2015 metais Flying Dog planuoja atidaryti nedidelę eksperimentinę daryklą pavadinimu Farmworks Brewery apynių fermoje Virginijos valstijoje. Naujoji darykla bus orientuota į rūgščiojo, statinėse brandinto ir laukinės fermentacijos alaus stilius.
Lietuvoje keletą Flying Dog alaus rūšių siūlo tiekėjas Sanitex.
Daryklos flagmanas, šuniuko stiliaus šviesusis elis. Tiesa, „Doggie style“ įvardinimas jau kažkur nuo etiketės dingęs, sakoma, kad tai padaryta kai kurių platintojų prašymu. New York Times įvertino jį kaip Nr.1 Amerikietiško Pale Ale stiliaus alų šalyje. Amerikiečiai nebūtų amerikiečiais, jog pasitenkintų normaliu Pale Ale – jiems būtinai reikia viską be saiko apyniuoti. Kartais tokie eksperimentai gaunasi visai pavykę. Doggy style alus sausai apyniuojamas populiariais Cascade apyniais, žinomais savo gėliškai-citrininiu profiliu, taip pat naudoti Northern Brewer, Simcoe, Citra apyniai. Maloniai geriamas, nors apynių nepagailėta, salyklas gerai subalansuotas.
Šio alaus etiketėse būta ir kiek labiau išprotėjusių tekstų, dabar ten puikuojasi tokia įžvalga: „Mados gali ateiti ir praeiti, bet yra keletas dalykų, kurie niekad neišeina iš mados. Klasika peržengia laiko ir vietos ribas, išdegina savo ženklą smegenų dalyje, kuri nustato standartus, gerbia tradicijas ir šildo jus nostalgija. Jie yra galutiniai savo esme, formuojami ugdymu ir skonio įsikūnijimu.“
Easy IPA
American Session IPA
Alk. 4,7%. IBU 50.
„Jie sako, kad gyvenimas nėra lengvas. Jie taip pat sako, kad jūs visada turite apsimauti kelnes, prieš pasirodydami viešumoj, kad geriausias maistas nebūna pagamintas mikrobangų krosnelėje, kad kušetės nėra sutvertos turėti atramas taurėms, o padažas būna indeliuose, bet ne išspaudžiamose tūbelėse. Akivaizdu, jog jie ne visuomet teisūs.“
Silpnoka IPA, deklaruojama kaip sesijinis alus. Kadangi apyniuota gana gausiai, nežinia ar visas six pakas susigertų sesijos metu 🙂 . Citrusai, greipfrutai, sausas skonis, praktiškai nejuntamas salyklas. Rekomenduojama laikyti rankoje pjaunat veją žoliapjove.
Snake Dog IPA
Alk. 7,1%. IBU 60.
Kolorado stiliaus IPA. Koloradas čia turima omenyje valstija, o ne tie vabalai, kurie valgo mūsų bulves. Apynių monstru vadinamas alus su Warrior ir Columbus apyniais. Net neragavus galima pajusti, jog tai geresnis nei vidutiniškas IPA. Švarus teisingas apynių aromatas ir skonis, kūnas neskystas su lengvu karameliniu saldumu, na ir, žinoma, visi tie apynių citrusiniai gėliniai skoniai ir kvapai. Vertas dėmesio.
„Jis nušliaužia gomuriu kaip ištikimas draugas“. Anna Steadman
Kai kuriose etiketėse dar pridedama:
„Pavargote nuo tų erzinančių jūsų pamišusios, persekiojančios EX emocinių pakrikimų 3 valandą ryto? Pasirodo, jog tos pačios savybės, kurios daro jūsų EX tokia velniškai erzinančia, mūsų Snake Dog IPA paverčia patraukliu. Gurkšnis, kupinas kartėlio, kandumo ir nusistatymo, jis teškia per veidą aromatu. Visai kaip jūsų psichinė EX praėjusį savaitgalį bare.“
Raging Bitch
Belgian-style IPA
Alk. 8,3%. IBU 60.
„Du kurstantys žodžiai… vienas laukinis gėrimas. Nektaras, įkalintas butelyje. Išlaisvinkite jį. Žiauru laikyti laukinį žvėrį užrakintą. Atkimškite. Išleiskite jį… atsitraukite!! Pasinerkite į jo auksinį švytėjimą taurėje po balta puta. Atsiminkite, jog mėgavimasis Įsiutusia Kale, palaida, neprijaukinta, nepažabota ir rujojančia, yra grynas Gonzo!!“ – Ralph Steadman
Daryklos 20-mečiui išleistas alus iš Snake Dog misos, fermentuotas belgiškomis El Diablo mielėmis ir sausai apyniuotas pridedant Amarillo apynių. Geras, bet gal pernelyg daug ambicijų turintis alus. Tinka su vasabi.