Kaziuko naujienos 2017

PilialaukisKas sakė, kad Kaziukyje viskas brangsta? Alus, kaip ir pernai, 3 euriukai litras (kai kas prašė 2,5 ar 3,5 Eur) . Kai už blyną prašo 5, o už baronką – 2, gal ne taip ir brangu? O jei lyginsime su Oktoberfestu, kur litras alaus – 10,60 Eur, tai visai pigumėlis… Pasivaikščiojom, pasistumdėm. Smagu, kad ir alus šį kartą nenuvylė, gal nuotaika gera buvo, o gal aludariai patobulėjo, bet į klozetą nei vieno pavyzdžio nesinorėjo nuleisti. Tačiau pradėkime ne nuo alaus, o nuo kitų fermentuotų gėrimų.

MidusTikras, ir ko gero vienintelis, lietuviškas naminis midus. Tiesa, midų, kaip ir alų, dažnai kas gamina savo reikmėms. O ir Stakliškių fabriką žinom, bet čia ne apie tai. Kėdainių krašto bitininkui Erikui Augustinavičiui per keletą metų! pavyko įveikti Lietuvos biurokratų reikalavimus. Kaip jis pats teigia, midui pagaminti reikia mažiau darbo ir laiko, nei sutvarkyti visus popierizmus tarnybose ir inspekcijose. Jei kaimyninėse valstybėse midus yra populiarus, jo gamyba daug mažiau formalizuota, pas mus retas kuris ryžtasi įrodinėti, jog nesieki kažko nusikalstamo.

Bitininkas (o gal reik sakyti midininkas?) pristato keletą midaus rūšių: su pienių žiedais, su bičių duonele, pikiu ir žiedadulkėmis bei su kadagių uogomis ir apyniais.


KombučiaKombučia – kitas fermentuotas gėrimas, daugeliui žinomas dar nuo tarybinių laikų. Tai tas pats arbatos grybas, vėl atgaunantis populiarumą kaip panacėja nuo visų ligų. Taigi, hipiškame Pabusk kaime galima buvo ne tik įsigyti to stebuklingo nektaro, bet ir už šypseną gauti paties grybo.


Bet grįžkime prie alaus.

Kaimiškas alusKai kur nieko naujo nepamatėme. O gal ir nereikia? Juk ponios Udrienės alus ir taip pakankamai unikalus, kad eksperimentuoti su visokiomis ipomis, apomis ar stautais. Bet kiti galėtų ir pasistengti. Imkit pavyzdį iš „fabrikų“, nusipaišykit naujas etiketes, pavadinkit Dėdės Juozo alų Senelio Petro alumi, ir bus jums nauja rūšis. Ir būtinai išvirkit stautą, dabar madinga, juk pastangų daug nereikia, švyst deginto salyklo į „tamsųjį“, va tau ir „Imperinis“. Galėsit papaskot, jog Rusijos caras jį gėrė. Ai, rusai netinka, geriau sugalvokit kokį Lietuvos kunigaikštį, kuris medžiojo jūsų apylinkėse, jų wikipedijoje galit rast virš 20.


ArmeniukasArmeniukas UAB iš Klausučių (Jurbarko raj.) pristato dvi pagardinto alaus rūšis, vieną su „tikromis spanguolėmis“, kitą – su „tikromis vyšniomis“. Pagaminta „tradiciniu būdu“?? Ir kokios čia Jurbarko rajone tradicijos alų skoninti kvapiosiomis medžiagomis?

SpanguolėKlausučių Spanguolė
Fruit beer. Lager.
Alk. 4,8%
Sudėtyje: džiovintos spanguolės, natūrali spanguolių kvapioji medžiaga

Labiausiai bijojome, kad bus vėl koks bjauriai saldus spanguolių limonadas. Pilame į taurę: kvapas malonus.. kol kas viskas gerai. Skonis taip pat stebėtinai neblogas, labiau pasigilinus galima pajusti ir lietuviškos pelkės poskonį :). Nors kiek primena alaus kokteilį o ir vis dar kirba klausimas, iš kur pas spanguoles saldumas, tačiau, lyginant su kai kurių vilkmergių visiškai nevykusiais bandymais aromatizuoti alų, šį galima vadinti tikra atgaiva.

VyšniukasKlausučių Vyšniukas
Fruit beer. Lager.
Alk. 4,8%
Sudėtyje: džiovintos vyšnios, natūrali vyšnių kvapioji medžiaga

Identiškas Spanguolei, nors sudėtyje dar minimas ir karamelinis salyklas. Tobulėti dar yra kur, bet buvo įdomu paragauti.


DavraDaujotųDavra. Daujotų senojo recepto
Alk. 5,6%

Davra pristato Daujotų senojo recepto alų. Aludariai užtikrino, jog receptas tikrai nesvietiškai senas, dar iš krakosmečio laikų. Krakosmetis, kas nežino, techniškai yra 1831 metų sukilimo Lietuvoje laikotarpis.
Neįtikėtinai naudingą informaciją galima rasti galinėje etiketėje:

Maistingumo deklaracija 100 ml:
Energetinė vertė – 49 kcal
Riebalai – 0 g
Angliavandeniai – 4,2 g, iš jų cukrų – 0 g
Skaidulinės medžiagos – 0 g
Baltymai – 0,3 g
Organinės rūgštys – 0,1 g
Etilo alkoholis – 4,4 g
Druska – 0 g

Nekantriai lauksime kokių supermamyčių alaus apžvalgų, kur jos galės skirti -1 balą už angliavandenius ir 0,5 balo už baltymus. Energetine verte bokalas būtų lygus paprastam Makdonaldo mėsainiui (be sūrio), o visas litras – kaip Big Mac. Kai kalorijos suskaičiuotos, galime ragauti alų. Mmmm … tikrai, kad senovinis. Pavadinimo atitikimo skoniui neturime priekaištų. Taip ir įsivaizduoji priplėkusį rūsį. O kodėl jūs jau pagalvojot, jog tai neigiamas vertinimas ir mes vėl tyčiojamės, nors nieko apie alų neišmanom? Viskas su tuo alum gerai, o skonis tikrai pasirodė labai įdomus. Siūlytume ragauti.


JoaldaJoalda vis dar siūlo Dvaro mergelių alų. Pamenant ankstesnį ragavimą, net nupurto iš pasidygėjimo. Anais laikais prievarta ištekintos kilmingų asmenų dukterys perleisdavo savo vedybines pareigas tarnaitėms, baudžiauninkėms, o pačios į lovą guldavosi tik dėl palikuonių. Kažkaip iš naujos valdžios dar nieko nesigirdėjo apie kovą su prostitucija, tik alus paskelbtas visuotiniu blogiu, tai, reikia manyti, viskas čia gerai. Tiesa, darykla išleido ir gyvūnų seriją: vilkai, lapės… Banaloka, juk pas mus gyvena ir lūšys, ir tetervinai (na, gerai, čia toks vištinis karvelis, gal nelabai įspūdinga), kurtiniai ir visokie ten bizonai ar stumbrai.

Vilkas tas, tiesa, ne lietuviškas. Ir šiaip, Tasmanijos vilkas visai ne vilkas. Sterblinis žinduolis. Įsivaizduoja save vilku, nors yra kitos pakraipos. Teisingai, negalima varžyti gyvūnų teisių dėl lyties, rasės, socialinės padėties, religijos, lytinės orientacijos, etninės kilmės! Kažkaip po neegzistuojančio baltojo erelio ir išnykusio Tasmanijos vilko, Rudojo lapino elis atrodo kaip koks nesusipratimas…

Tasmanijos vilkoJoalda. Tasmanijos vilko IPA
Alus (Čia tiems, kas nesuprato, jog tai ne limonadas ir, tikriausiai, tiems idiotams iš NTAKD, kurie mano, jog nėščios moterys yra tokios pat debilės kaip jie, ir be specialaus ženklinimo nežinos, jog alus joms nerekomenduotinas)
Alk. 5,7%

Taigi, palapinėje prašau IPA. Pardavėja mirksi akutėm: kokio alaus norėtumėt? Tada jau aš mirksiu akutėm, ir žiūriu, negi jie turi kokių kitų IPA‘ų.. Vilko, sakau… Aaa, tas kartus labai…

Na, kartus tai kartus, bet etiketės išvaizda kaip iš taromato ištraukta ir antrą kartą panaudota. Negi čia derėsiesi, jei aludariui atrodo, jog tokia apsilaupiusi etiketė tiks, ir visai jokia čia ne gėda, tai tokią jums ir pristatome. Shame on you.
Oi, gaudykit vilką! Nes, vos atsukus butelį, jis nusprendė pabėgti į Tasmaniją. Kiek bukokas kartumas, kurio iš tiesų nemažai. Jei dar būtų ir kvapnumo tiek pat.. o jei bobutė būtų su… na, toliau jūs žinot. Gana švaraus skonio ir pusėtinai neblogas. Labai tinka, jei norite nustebinti sugėrovą, sakydami, žiūrėk, aš įstengsiu išgerti visą taurę! Ką mes norėjome pasakyti? Tai, kad IPA reikėtų mėgautis, o ne kentėti.


Craft&DraftkIPšAsCraft&Draft. kIPšAs
Alk. 5,5%

Alubaris ir darykla Prie katedros (dar kažkada Avilys) ne per seniausiai eilinį kartą pakeitė pavadinimą o gal ir pakraipą. Nes dabar jie save pristato kaip Craft & Draft Brewpub and whiskey. Kokia ten priežastis ir kokie tikslai pernelyg nesiaiškinome, bet berniukai palapinėje pažadėjo, kad su perkamu alumi gauta skrajutė dovanoja ekskursiją po alaus daryklėlę, o ten, tikriausiai, bus galima viską sužinoti. Trimituoti, kad čia kažkokie nauji vėjai alaus scenoje nesinori. Daryklos aludaris Gediminas, namų aludarių tarpe žinomas kaip GiN, bendradarbiavo ir su Prie Katedros, verda alų ir naujajame Craft&Draft, o norintys paragauti ir kitų daryklos verdamų alaus rūšių laukiami Gedimino 5, pas Gediminą :). Ir ne, jūs neatrodėte blogiau, nei tos moteriškės iš Pakruojo ar Pasvalio, o lyginant su ankstesnių metų Prie katedros ubagiškomis palapinėmis, net visai neblogai, bet vis dar akivaizdžiai trūksta energijos ir užsidegimo 😛
kIPšAs kiek nuosaikesnė IPA, nei visokie Tasmanijos vilkai, gal kiek kvapnesnė, bet iki palaimos dar trūksta. Galima ragauti.


PilialaukisO štai kažkas naujo. Mus pasitinka ne kokios ten dvaro mergelės pavargusiais veidais, o pats aludaris Artūras. Sako, jog užvirė tikrą peklą tvarte prie Trakų! Ir tas kaimiškas tvartas, pavadinimu Pilialaukis, dabar kaip ir Alaus namų filialas, visiškai neseniai sumontavo naują alaus gamybos įrangą ir mus vaišins mažiausiai penkių rūšių nenuobodžiu alumi. O gal ir dar kokiu eksperimentiniu. Gerai, nes tradicinis Alaus namų repertuaras buvo apkerpėjęs samanomis ir, švelniai tariant, pabodęs. Blogai, kad aludariams vis dar misija neįmanoma platinti savo alų mažmeninėje prekyboje o ne kažkur tvartuose ar rūsiuose. Taigi, marš visi į Alaus namus ragaut Peklos. Arba apsilankykite birželio 23 – 25 dienomis (per Jonines) alaus festivalyje Vasarvidis, kuris organizuojamas Pilialaukyje.

ŠviesusPilialaukis. Šviesus
Alk. 5,1%. IBU 20. OG 11o
Nors Kaziukyje ši darykla, kad netraumuotų tautiečių psichikos, apsiribojo nieko nesakančia šviesiojo ir tamsiojo alaus pasiūla, matosi, jog kažkas bent minimaliai rūpinosi jį pristatyti: etiketėje išvardinta ne tik kartumas, bet ir salyklai, apyniai, mielės.
Drumstas, neįkyriai saldokas, su poskonyje liekančiu lengvu kartumu. Nors ir neblogas, nepasirodė originalus. Toks tipiškas, kai norisi ne kokio ten stiliaus, o tiesiog alaus.

TamsusPilialaukis. Tamsus
Alk. 5,6%. IBU 26. OG 13o

Netradicinis Tamsus. Kvapnus deginto salyklo ir karamelės mišinys, lengvo kūno su juntamu apynių kartumu.
Bet geriau keliaukime prie įdomesnių Pilialaukio alaus rūšių.

PeklaPilialaukis. Pekla
Dry Stout
Alk. 4,2%. IBU 39. OG 11o

Sausas, juodas kaip pekla stautas. Malonus kavos skonis. Labai gerai. Ir nereikia mums jokių ten Ginesų!

VarinisPilialaukis. Varinis
Extra Special Bitter
Alk. 5,2%

Smagus, salykliškas ir kartokas. Dar vienas pavykęs alus, paragaukite.

SutemosPilialaukis. Sutemos
Wee Heavy – Strong Scottish
Alk. 9,9%. IBU 28. OG 23o

Tikrai strong. Wee Heavy stiliaus pavadinimas kildinamas iš 1800-ųjų kai Škotų aludariai dažniausiai parduodavo savo stiprų ir tvirtą alų mažuose 180 ml buteliukuose, vadinamuose „gurkšneliuose“ arba „wee“ – mažučiuose. Nedidelio buteliuko tikrai užtenka vakare lėtai ir ramiai mėgautis intensyviu kiek karamelišku salyklo kvapu ir stipriu skoniu su rūkyto salyklo užuominomis. Jei norite malonaus deserto, štai jis.

 

Kategorijos: Degustacijos | Įrašo nuoroda.

3 komentarai

  1. Maegnar:

    Pilialaukio aludario vardas yra Artūras

  2. rad:

    Ačiū, pataisėm.

  3. Buvo idomiai paskaitineti, kazka panasau maciau ir cia https://onlymedia.lt/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.