Pihtla alus iš Saremos

Pihtla alusNors Estijos supermarketuose praktiškai tėra dviejų pagrindinių daryklų produkcija, kaip patys estai sako, „Suck You“ ir „Le Cock“, verta paieškoti ir kai ko įdomesnio. Vienas tokių pavyzdžių – Saremos saloje verdamas Pihtla alus.

Sakoma, jog Saremos alaus toks stiprus, kad retas vyras gali išgerti du bokalus vienu kartu. Aludaris Arvet Väli, jau 23 metai verdantis alų Saremos saloje, Pihtla kaime, esančiame apie 15 km nuo Kuresarės, teigia, jog šis alus nėra skirtas troškuliui numalšinti. „Jį reikia ragauti, išgeriant bokalą ar du per vakarą, bet ne daugiau.“ Alus verdamas tik iš salyklo, stiprumui išgauti cukrus nenaudojamas.

Nors Saremoje yra apie šimtas gyventojų, verdančių savo alų, Väli venintelis jį parduoda. Laimei, jis turėjo ištvermės sulaukti Estijos alkoholio akcizų įstatymo sušvelninimo. Iki tol reikalavimai buvo tokie žvėriški, jog alų galėjo virti tik stambios įmonės, galinčios susimokėti akcizo depozitą už sandėlyje esantį alų ir didelius laboratorijos mokesčius.

Pihtla alus

Väli išverda apie 12 000 litrų per metus. Jo alaus galima paragauti tik keletoje Saremos restoranų (Veski, Kaali, Grand Rose SPA…) ir poroje užeigų Talino senamiestyje. „Aš neturiu tikslo eksportuoti savo alų į žemyną“,- sako aludaris. „Aš nenoriu, jog mano alus butų parduodamas kiekvienoje geležinkelio stotyje, bet, kita vertus, žiemą aš turėčiau nieko nedirbti.“ Gyvas alus turi ir išlaikymo sunkumų. Paprasto pasterizuoto alaus statinė gali ramiai stovėti baro kampe mėnesį. Gyvas kaimo alus neišbus šviežias ilgiau vienos ar dviejų savaičių.

Aludaris savo alų vadina ne namų virimo (koduõlu), tačiau autentišku kaimo (Saaremaa taluõlu) alumi. Kiekvienas gali išsivirti alų namuose, bet Väli verda pagal savo protėvių tradicijas ir pats procesas yra daug sudėtingesnis. „Saremos alus yra šviesios apelsinų sulčių spalvos, ir aš nenaudoju karamelinio salyklo. Sako, kad mano alaus skonis švelnus, saldus, bananinis. Į alų nėra dedama daug apynių, jis nėra kartus.“,- sako aludaris. Registruotas Pihtla alaus stiprumas – 7,6% alk.

Smuklė Veski

Väli pradėjo virti alų atsitiktinai. Jis mokėsi Talino techologijos universitete inžineriją, vėliau dirbo vietos statybos įmonėje, galiausiai tapo Varma alaus daryklos direktoriumi iki ji buvo uždaryta. Ieškodamas naujų galimybių, ėmėsi virti alų pats. Žiemą alų verdama kartą per mėnesį, tačiau vasarą tai daro kiekvieną savaitę. Vienas virimas yra apie 800 litrų. Alus saugomas keturiose 500 litrų talpyklose rūsyje.

Tradiciškai Estijoje medinis alaus bokalas perduodamas ratu, kad visi galėtų atsigerti po gurkšnį. Terviseks!

 

Kategorijos: Degustacijos | Įrašo nuoroda.

2 komentarai

  1. Vytas:

    labai idomu kiek per vakara sio alaus isgertu musu aukstaitijos kaimu vyrai, kurie jau gimsta su imunitetu 9% stiprumo moliui 😀

  2. Vaydsp:

    Kolega pasitaisyk: „ištvermės sulakti“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.