Tiesiai iš kekšyno

Jei kas paklaustų, kokį olandišką alų žinote, tikriausiai nedvejodami atsakytumėte – Heiniken! Ir būtumėte visiškai teisūs. Šis gamintojas (taip pat ir su Amstel vardu) užima apie 50% vietinės rinkos. Šiek tiek pagalvoję, turbūt, paminėtumėte Grolsh ir Bavaria. Ir viskas? Na, dar vieną iš trapistų vienuolių – La Trappe.

Ar dėl šio alaus, kurį galima rasti ir mūsų supermarketuose, verta keliauti į Nyderlandus? Gal ir taip, juk, sakoma, alų reikia ragauti ten, kur jis išvirtas. Tik tuomet jis skaniausias. Tiesa, be šių multinacionalinių gigantų yra dar apie 50 smulkių daryklų. Jų produkciją, kaip ir visur kitur, rasti sunkiausia.

(C) Google street view

Todėl nesiblaškykite po raudonųjų žibintų kvartalus ar greta esančius sekso žaisliukų, apatinio trikotažo ar netradicinės orientacijos vyrukų parduotuvėles, o keliaukite tiesiai į De Bierkoning. Tai nedidelė, dešimčiai žmonių jau ankštoka parduotuvėlė, skirta beveik vien tik alui. Čia jo daugiau nei 1000 rūšių (ir galybė taurių). Jubiliejų švenčianti Alaus Karaliaus parduotuvė stengiasi ne šiaip surinkti visas įmanomas alaus rūšis, tačiau pasiūlyti geriausias iš visų planetos kampelių. Čia ir eilinis Westmalle Dubbel, ir išskirtinis „Sink The Bismark“ po 74 eurus už butelį.

Foto: aks

Prieš 25 metus pradėjusi nuo maždaug 250 rūšių, dauguma kurių buvo olandiškos, De Bierkoning tapo pasaulyje žinoma alus mylėtojų Meka. Pasak savininkų, 1985 metais mieste nebuvo ką gerti: „Tik purvinos šiukšlės. Taip mes atidarėme parduotuvę“.

Parduotuvės jubiliejaus (2010 metų rugsėjį) proga net 10 daryklų išvirė specialų gimtadienio alų. (Tikimės, kad pingvi 25-mečio proga jubiliejinio alaus taip pat bus.) Vieną iš jų pasirinkome degustacijai – mums taip sielai artimu Pjautuvo ir Kūjo pavadinimu. Ne bet kokį, o brandintą ąžuolo statinėse.

De Molen – Hamer & Sikkel Oak Aged

Tai nedidelės olandų daryklos Brouwerij De Molen (Malūnas) ribotos partijos (459 buteliai) alus. „Malūnininkai“ dažnai gamina įvairių stilių alų nedidelėmis partijomis: kai kurias kartą metuose, kai kurias iš viso vienintelį kartą. Alui dažnai duodami suporuotų žodžių pavadinimai: Donder & Bliksem (Griaustinis ir Žaibas), Hemel & Aarde (Dangus ir Žemė), Heil & Zegen (Išsigelbėjimas ir Palaima). Naujausiame 2011 metų BeerRate reitinge tarp 100 geriausių pasaulio daryklų De Molen yra penktoje vietoje.

Kas pirmiausiai nustebina, paėmus į rankas butelį – etiketė. Visiškai asketiška, su galybe informacijos. Ir ne tokios, kaip mūsų aludarių „pagaminta su sąžine“, „viduramžių receptas“ ir pan. Etiketėje radome: Pagaminimo datą – 2010 liepos 24, išpilstymo datą – 2010 rugpjūčio 25, (atkimšimo datos – 2011 vasario 23 – neradome 🙂 ), O.G. (pradinį tirštumą) – 1053, F.G. (galutinį tirštumą) – 1013, EBC spalvą – 120.9, EBU kartumą – 34.7, naudotus apynius, brandinimą bordo statinėse, rekomenduojamą gėrimo temperatūrą – 16oC, talpą – 75 cl, alkoholį – 5.7%, butelio numerį – 292 iš 459 ir galiojimo laiką – 5 metai. Tiesa, penki metai nėra daug. Koks nors tų pačių aludarių Heaven & Hell gali stovėti 25 metus.

O kaip gi alus? Tai ąžuolo statinėse brandintas porteris. Puta didelė ir išliekanti. Spalva – beveik juoda. Juoda kaip anglis. Kvapas – katilinės. Tos, kuri kūrenama anglimis. Skonis – ta pati anglis. Daug anglies. 🙂 Na, dar truputėlis naftos, jodo ir kamparo. Kalbant marketinginėmis sąvokomis: skrudinto salyklo, šokolado, vanilės ir citrinos. Skonio puokštė gana plati, galima pabandyti ieškoti to paties bordeaux, muilo (oi, vėl nesusilaikėme), ar saldymedžio užuominų. Sunkokas. Skonis ilgai neišlieka.

Vertinimas: originalus, įdomu išbandyti. Geriau nei vidutiniškai.

http://bierkoning.nl/
http://www.brouwerijdemolen.nl/

 

Kategorijos: Degustacijos | Įrašo nuoroda.

3 komentarai

  1. Aidas:

    O kur galima rasti minėtą naujausią 2011 metų BeerRate reitingą?
    Ačiū.

  2. Skaičiau, skaičiau, skaičiau… skambėjo taip įdoamia, net skaniai…bet pabaigoj kai parašei, koks skonis… 🙁

    Kažkaip visad maniau, kad Olandijoje galima rasti „Coffe Shops“, sekso prekių parduotuves . Bet tokios pardutuvėlės tikrai fainos… kai būsių Olandijoj būtynai aplakysiu. Ačiū už informaciją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.