Alaus naujienos

Astravo Legendinis

Vasara. Laikas aludariams parodyti, kaip jie paruošė namų darbus. Paruošė, tiesa, silpnokai arba iš viso pamiršo. Įdomių eksperimentų nesulaukėm, kaip sako kažkuri reklama, naujienos „akių negraužia ir nekelia bangų be reikalo.“

Utenos alus pasimontavo keletą eklektiškų reklamų. Lyg ir turėtų būt šmaikštu ar linksma, bet žiūrisi beviltiškai nuobodžiai.


Utenos kvietinisUtenos Kvietinis. Aromatizuotas
Alk. 4%

Žinojom, kad alų daro iš miltelių. Bet, panašu, kad šitas pagamintas iš chemijos pramonės atliekų. Jei norite pasimėgauti kvietiniu alumi, geriau rinkitės bet kurį kitą. Labai blogai.

Vertinimas


Užupio raudonasis elisDundulis. Užupio raudonasis elis
Alk 4,7%. IBU 28

„Mane aplankė mūza štai, kai gervės klykavo aukštai“. Taigi, alaus etiketėje kažkoks Puškinas, pasistatęs elio butelį, rašo eiles. Deja, šį kartą Dundulio gerai neįvertinsim. Gal ta mūza ir vaidenosi skonyje, gal jis būtų ir visai neblogas, bet alus pasirodė šiek tiek nurūgštėjęs, o tai, ko gero, alui esminis trūkumas. Nesėkmė.

Vertinimas


Švyturys KorioŠvyturys. Korio.
Honey lager
Alk. 5,3%

Alus su imbieru ir, sako, natūraliu, lietuvišku, ne kiniško krakmolo, medumi. Ir Citra apyniais. Derinys įdomus. Tiesa, ragauti reikėtų nesmarkiai atšaldytą, kad pajustumėte medaus aromatą.
„Šis mano kūrinys tiesiog skirtas pavasariui. Kadangi medus surinktas Lietuvos pievose, galiu drąsiai sakyti, kad šiame aluje yra dalių iš visos Lietuvos. Nors šis alus pagal tarptautinius „World Beer Cup“ stilius priskiriamas medaus lageriams, tačiau neseniai vykusiame susitikime su namų aludariais sutarėme, kad skirstymas į stilius neturi užgožti kūrybos“,- teigia Švyturio aludarė Džuljeta Armonienė. Na, kokio pavasario, jei vasara už lango…
Viskas gerai su šiuo alumi, vertas būti lentynose, o lyginant su Kalnapilio Medučiu daug malonesnis. Visgi lieka kokio tai sintetiškumo įspūdis. Paragaukite.

Vertinimas


Burmistro kartusis šviesusisKauno alus. Burmistro kartusis šviesusis.
Alk. 5,2%

Kauno alaus „išskirtinę“ liniją papildė naujas narys. Paragavome. Supratom, kad kauniečiai turi savotišką jutiminį pojūtį, jiems ir ruda spalva atrodo kaip juoda, ir lengvas karstelėjimas jau yra kartu. Jei ne „išskirtinė“ kaina, kurios didesnę dalį, ko gero, sudaro „išskirtinis“ butelis, būtų vertas dėmesio lageras. Išskirtiniu ar tuo labiau karčiuoju šio alaus tikrai nepavadintume, bet kaip „nacionalinei“ produkcijai, visai neblogai.

Vertinimas


Astravo PilsAstravo LegendinisAstravo ŪlosAstravo Pils
Alk. 4,2%
Astravo Legendinis
Alk. 5%
Astravo Ūlos
Alk. 5,8%

Tipiškas lietuviškas šviesusis/tamsusis alus, išvirtas buvusioje Ponoro darykloje. Iš viso pasirinkimo geriamas nebent Pils, likusieji – „vyrų“ ir karamelinis. Kadangi kaina daugiau ar mažiau atitinka kokybę, gal šis alus ir ras savo vartotoją.


Utenos Radler ColaUtenos. Radler Cola flavor
Gazuotas alaus kokteilis
Alk. 2%. Sudėtis: alus (50%), vanduo, gliukozės-fruktozės sirupas, angliarūgštė, kolos koncentratas, citrinų sulčių koncentratas, konservantas – sorbo rūgšties kalio druska, kvapioji medžiaga – kofeinas.

Rudas brudas. Jei kiti Utenos radleriai visai geriami, šis pasirodė nevykęs. Nusipirkit geriau giros.

Vertinimas


Kalnapilis Lite. Kvietinis su apelsnių sultimisKalnapilis Lite. Kvietinis alus su apelsinų sultimis
Alaus kokteilis.
Alk. 4%. Sudėtis: kvietinis alus (80%), gliukozės, fruktozės ir cukraus sirupas, apelsinų sulčių koncentratas, citrinų sulčių koncentratas, stabilizatoriai – E 414, E 445, E 444, kvapioji medžiaga, antioksidantas – askorbo rūgštis, konservantas – kalio sorbatas, citrinų rūgštis, dažikliai – E 160a, E 160e, dažinių dygminų koncentratas.

Alus išpilstytas į skaidrų butelį, tačiau sunkiai įskaitoma etiketė įspėja: „saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių“. Žinoma, tamsų stiklą naudoti marketoidam „ne lygis“. Kokteilis kaip kokteilis, netgi kvietiniu alumi kvepia, tik rūgšties galėtų būti mažiau, bet derinys įdomus. Reklamoje rašo, jog apelsniai braziliški, o ne pašariniai iš Maroko.


Kalnapilis DvaroKalnapilis. Dvaro
Alk. 5,2%. EBC 6. IBU 23. Pradinis tankis 10,2%.

Kalnapilis Dvaro„Legenda sugrįžta. Atkurtas istorinis alus.“ Tokiais epitetais mus pasitinka Dvaro alaus skardinė. Taip taip, pamenam šį alų, šiemet sukanka 20 metų nuo jo atsiradimo. Maloniai nustebino, jog nurodyti pagrindiniai alaus parametrai: šviesumas, kartumas, plato, apyniai (Magnum). Nors alaus stilius liko paslaptimi (jei pastebėjote, Švyturys pradėjo rašyti alaus stilių etiketėse), tendencija džiugina. Dėl pačio pavadinimo visai neseniai kilo teisminis ginčas, nes Gubernija nusprendė pasisavinti prekinį ženklą.

Alus, kaip ir nusako parametrai, skystas, šviesus ir truputį kartus. Panašu, jog tikslas toks ir buvo: pigiai ir patogiai (skardinėse) patenkinti vasarotojų poreikius. Nieko įspūdingo, tiesiog vasariškas gaivinantis gėrimas. Įdomu, kaip jiems pavyko su tokiu pradiniu tankiu pasiekti deklaruojamą alkoholio kiekį?


Šiek tiek senų reklamų: Volfas Engelman Balta pinta. Nors toks alaus pylimo būdas tikrai ne naujiena, bet ar patys marketoidai tą pabandė padaryti su dedikuota Baltos pintos taure?


Vasaros žaidimai

Utenos žaidimasUtenos alus siūlo 6 alaus taurių komplektą, surinkusiems po 10 žymėtų kamštelių už taurę. Taip pat galima bandyt variantą „siųsk ant trijų raidžių“ ir laimėti nanotechnologinę kepsninę.

Švyturys taip pat dalina taures, tačiau čia jau prireiks po 14 kamštelių. Be taurių, hakeris, Švyturio žaidimasprisijungęs prie Gauminos dev serverio gaus prizą: kelionę jachta po Viduržiemio jūrą (žiūr. print screen).

Savaitgalį, birželio 13-15 dienomis, Vasaknų dvare įvyks alaus festivalis. Pasiimkit validolį prieš žiūrėdami reklamą 🙂

 

Kategorijos: Degustacijos | Įrašo nuoroda.

6 komentarai

  1. GiN:

    Skaitau ir beveik viskam pritariu 🙂
    Tik dėl „Korio“ nebūčiau toks nuosaikus – jeigu jau alų reikia gerti labai stipriai atšaldytą, kad nejustum to šleikštaus dirbtinio medaus skonio, tai nežinau, ar labai jis geras.
    Dėl Užupio elio (raudonojo) man irgi teko nusipirkti butelinio nurūgštėjusio, kažko paskutiniu metu Dunduliui nesiseka su buteliais. Bet paragaukite pilstomo – nuostabus! Paskutiniu metu mano mėgstamiausias alus, gaila, kad ne taip lengva rasti nusipirkti.

  2. kazys:

    Taip, su Dundulio buteliais yra nesklandumų. Galvojau, kad gal mano „bloga ranka“, kai iš 5 paskutinių Dundulio butelkų 3 buvo su rugštele (2 porteriai + 1 raudonas elis), o vienas atkimšus išbėgo visiškai išsidūkęs (Gutstautas).

  3. Norėtume prisipažinti, jot tokių nesklandumų iš tiesų būta ir visa šita kritika pagrįsta. Šitie nesklandumai atsirado prieš mėnesį vienoje iš daryklų keičiant buteliavimo technologiją ir šio proceso metu galėjo kilti nesklandumų. Labai atsiprašome už nepatogumus ir viliames, jog ateityje su tokiais atvejais jums neteks susidurti.

    • alaus snobas:

      tai, kad dar pernai man tas pats buvo tris kartus ir su pilstomu- pirktu Utenos „Špunkoje“…

  4. Dėkui už aprašymus!

    Bandžiau pilt baltą pintą į tą jų pintos taurę, viskas ten gerai gaunasi, tik biškį kantrybės reik turėt ir butelio lūpą laikyt kontakte su alaus paviršium +-

  5. Olek:

    Dundulio esu ragavęs du kartus. Dar vieną kartą ragavau girą. Visus kartus alus buvo nurūgštėjęs ir nebegeriamas. Iš pažįstamų ragavusių Dundulį niekam niekada neteko ragauti geriamo šios daryklos alaus. Gluminantis dalykas yra „ultra-pozityvūs“ atsiliepimai apie šios daryklos gaminamą raugą alaus mėgėjų bloguose. Tai ne alus, tai marketinginis produktas, kuris orientuotas į Užupio chebrą, Ekologiškai gyvenantį jaunimą ar kokią kitokią fauną. Teisybė yra ta, kad šį alų žmonės perka kelis kartus, dažniausiai nei karto neišgeria jo iki galo, o likusį išpila į kriauklę. Daugiau nebeperka. Alus vienam kartui – Dundulis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.