„Lietuvos vartotojai pastaruoju metu atsigręžė į mažomis partijomis verdamą vadinamąjį „craft“ alų. Šiemet pardavimai išaugo net 66,9%.“,– teigia Švyturio daryklos vadovas. Kikename į kumštį: „vadinamąjį craft“… Pavadinkime kiaulę paukščiu, nuo to ji skraidyt nepradės. Kas gi tie craft? Kalnapilio Vilkmergė ir Švyturio Raudonos plytos, kuriomis užmūryti visi barai ir parduotuvės? Ne, mes ne už tai, jog alaus reglamentą papildytų dar kokia kvaila krafto formuluotė, užtenka jau „gyvo“, tačiau skaičiuojantys statistikas galėtų vėjų ir nerašyti, nes atrodo diletantiškai.
Nors per tris rudens mėnesius naujienų gausu nebuvo, labiausiai džiugino Sakiškių aludariai, pristatę net keturias naujas rūšis.
Sakiškių alus. Gose with raspberries
Rūgštusis vokiškas elis su avietėmis
Alk. 3,8%. IBU 13. EBC 25
Alus, kurį būtina paragauti! Ne tik todėl, jog šis alus stilius retenybė Lietuvoje. Bet ir dėl visiškai neįprasto egzotiško skonio – rūgščiai sūraus. Rūgštumas gaunamas pieno rūgšties dėka. Pieno rūgštis iš esmės tai, kas daro kefyrą ar raugintus kopūstuos rūgščiais. Aluje ją gali gaminti tam tikros bakterijos, o tai dažniausiai reiškia, jog alus užkrėstas ir sugadintas. Nebent verdamas specialus alus, kur šis rūgštumas ne infekcijos požymis, o privalumas. Vienas iš tokių stilių – gose alus, kildinamas iš Goslaro Vokietijoje. Tai spontaninės fermentacijos kvietinis alus, o tai reiškia surūges nuo to, kas pasitaikė. Vėliau aludariai pradėjo naudoti pieno rūgštį skoniui atkartoti. Dėl vietinio vandens savybių, alus buvo lengvai sūrus. Sakiškių aludariai gose alui išvirti panaudojo pieno rūgštimi apdorotą salyklą ir Himalajų druską. Nors sėkmingai galėjo būti ir ukrainietiška akmens druska, bet Himalajai labai jau pagal fengšuj. Dar sakiškiečiai naudojo avietes. Tikras, o ne kokį koncentratą. Ir ne iš Himalajų.
Alaus skonis kiek primena vaikišką šampūną. Nesibaiminkite, viskas su tuo šampūnu gerai, kartumas ir rūgštumas stebėtinai dera o avietės dar paįvairina ganėtinai pikantišką gėrimą. Sezono topas.
Sakiškių alus. Smoked porter
Rūkytas porteris
Alk. 6,8%. IBU 41. EBC 177
Kaip teigia aludariai, tai „alus apie rudenį“, kuriam salyklą patys rūkė juodalksnio dūmuose. Labai gerai! Nuosaikus ir malonus dūmelio kvapas, o ir pats porteris puikiai subalansuotas, su lengvu džiovintų vaisių ir šokoklado skoniu.
Sakiškių alus. Belgian blonde ale
Šviesusis belgiškas elis
Alk. 5,0%. IBU 15. EBC 15
O čia jau nelabai gerai. Skonių mišrainė, kurioje mielės nedera su menkai juntamais prieskoniais (anyžiais, apelsinų ir citrinų žievelėmis). Žodžiu, prie šašlykų sueis.
Sakiškių alus. Hop harvest ale
Apynių derliaus alus
Alk. 5,00% (oho, koks tikslumas!). IBU – (užtat čia visai netikslu). EBC 16
Smagu, jog pagaliau aludariai išvirė tikrą „apynių derliaus“ alų. Tai alus su šviežiai nuskintais ir nedžiovintais apyniais. Laikoma, jog teisingas derliaus alus yra, jei nuo apynių nuskynimo iki panaudojimo praeina ne daugiau 24 valandos, nebent apyniai būtų šviežiai užšaldyti. Abejotina, ar Vilkmergė savo retkarčiais išverdamam Jauno derliaus alui iš tiesų sugeba surinkti iš Lietuvos pakampių šviežius apynius, ir juos panaudoti nedžiovintus. Todėl laikysime, jog Hop harvest ale yra pirmas tikras komercinis lietuviškas derliaus alaus pavyzdys.
Sakiškių aludariai derliaus alui nuskynė savo ūkyje auginamus Saaz, Marynka, Cascade, Freda apynius. O gavosi, kas gavosi. Vėl buteliuke gausu mielių, kurios, kaip gražiai besistengtume supilt, sugadina visą vizualią išvaizdą, o ir pats skonis blyškus ir neįdomus. Šašlykų sezonas jau baigėsi, tai nebent tiks prie picų ar tų madingų kotletų su bulka, prie kurių tinka bet koks gėralas.
Vilniaus alus. American IPA
Alk. 6,3%. IBU 58. Pradinis tankis 14,7%
Apyniai Chinook, Citra, Cascade, Amarillo
Butelio etiketes, ko gero, klijavo alaus padauginęs darbininkas, kadangi visos kreivos šleivos. Ir jei nuotraukoje matote pakankamai gražų pavyzdį, reiškia, jog atrinkome geriausia iš viso, kas buvo. Jei tikėti paskalomis, alus buvo išvirtas visai ne Lietuvos rinkai, ir pradžioje čia buvo prastumti tik likučiai. Bandymas pasiteisino, nors pats alus tikrai nevertas išskirtinio dėmesio. Tačiau žinant konkurencingų analogų ribotą prieinamumą, šis bandymas masinei publikai, galbūt, visai tinkamas. Jei tikrai mėgstate IPA, geriau eilinį kartą paimkite Dundulį.
Meister. Vyšnių Kriek
Alk. 4%
Sudėtyje: alus 70%, vanduo, cukraus sirupas, vyšnių sultys 10%, angliarūgštė, kvapiosios medžiagos, pieno rūgštis.
Na štai, greitai kriekų pasirinkimu nurungsime Belgiją. Panašu, jog Vilkmergės limonado populiarumas neduoda ramiai miegoti kitų daryklų vadovams. Ir juk nesvarbu, jog tai neturi nieko bendra su lambic alaus stiliumi, o yra paprasčiausi alaus kokteliai.
Dundulis. Saison
Alk. 6,2%. IBU 18
Dundulis toks tamsus paukštis. Gyvena tik keliose irštvose ir kol sulauki, kada pasirodys buteliukai, belieka apgailestaut, jog pristatomo alaus paragauti vargu ar pavyks. Lieka dilema, dėti baisių bliaubių (aka bambalių) nuotraukas, ar tiesiog papasakoti, kokio skanaus alaus nepargavote.
Saison stiliaus alutis, kuriame pipiriškos mielės sustiprintos juodaisiais, raudonaisiais ir žaliaisiais pipirais ir rūktu salyklu. Virtas eksperimentinėje Dundulio „bazėje“ Panevėžio aluje. Geras, malonus ir įdomus alus. Nepersistengta su rūkymu ir su pipirais. Kaip tik toks, kokio norėjom ir tikėjomės.
Dundulis. Cyrulis Pils
Alk. 4,9%. IBU 29
Ką gi, šio alaus ragavome ir apie jį rašyti galėjome prieš keletą mėnesių, bet žiūr. aukščiau. Laimei, Širvėnos bravoras jau kai verda, tai daug ir ilgam. Todėl norintys Cyrulio dar gali rasti. O bet visgi tačiau vasariško stiliaus pilzneris gal nėra visai tinkamas rudeniui? Lageras, kiek saldokas ir kiek vandeningas. Lengvai geriasi. Nėra labai įspūdingas, bet gerai tinka prie vasaros karščių ir su jomis susijusių pramogų.
Volfas Engelman. Brandintas ąžuolu
Alk. 6%
Neapsigaukite, kol kas vienintelis lietuviškas pramoninis alus, tikrai brandintas tikrose statinėse buvo Švyturio 20 statinių. Šiuo atveju į brandinamą alų buvo priberta Kentukio burbono statinių drožlių, kurios suteikė…. Na gerai, ąžuolo drožlės gana paplitęs nebrangus būdas išgauti pakankamai natūralius ir pakankamai originalius aromatus. Jei tai darai profesionaliai ar kūrybiškai. Taip, tai ne fengšuj, kaip kokios Himalajų druskos, ir ne aukštasis pilotažas su statinėmis, už kurį galima būtų mokėti papildomai. Taigi, ką suteikė alui Volfo Engelman eksperimentas? Ko gero, tik gražią pakuotę. Paimkite bet kokį viskį (ar burboną, kaip labiau patinka), pripilkite daug vandens (ar ledo, kaip labiau patinka). Gausis bemaž tas pats. O kur alus? Kažkur anapus.
Volfas Engelman. Kolekcinis
Alk. 5,3%
Skirtingai nuo tikrai kolekcinio alaus, kurį galima laikyti ir 10 metų, šį kaip nors kitaip, nei tuščios taros pavidalu, kolekcionuoti neverta. Tačiau ebėjuje galite parduoti tuščią buteliuką už 5-6 eurus. Jei kam įdomu, aluje naudoti australiški Galaxy apyniai. Pakankamai padorus alus už nepakankamai padorią kainą.
Panašu, jog Švyturio projektas „Raudonos plytos“ išsisėmė. Baruose ir parduotuvėse karaliauja dar Džuljetos kurti receptai (ir namų aludario Andriaus), o paskutiniai birzgaliukai nenudžiugino originalumu.
Raudonų plytų. Ošiančios sienos
Pilsner
Alk. 4,8%. IBU 27. EBC 6,3. Plato 11,2%
Vasaros pabaigoje vykusio festivalio „Vilnius street art“ atgarsiai alaus pavidalu vaidenasi dar ir šiandien. O pats alus ypatingas nebent keturiomis stilingomis etiketėmis. Išgėrei ir pamiršai.
Friedricho alus Nr. 1
Alk. 5,2%
Friedricho pasažas – tai poilsio, laisvalaikio ir pramogų vieta Klaipėdoje. Alaus daryklos jie neturi, o pats alus yra Raudonų plytų/Švyturio gamybos. Galima būtų sakyti, jog alus neblogas, ir apynių nepagailėta, bet už 0,33 ltr buteliuką sumokėdamas kaip už tikrai gerą alų, tikiesi gero alaus, tiesa? Gauni neblogą, bet kainos nevertą.
Puikiai dera su makaronais, kaip rašoma etiketėje. Gerai, tegul italai vadina makaronus pasta, vis tiek tie tešlos gaminiai yra tai, ką galima valgyti tik alkiui prispyrus. Ir netikėkite pasakomis, jog italai moka gaminti makaronus, tarybinė „makaronų košė“ visuomeninio maitinimo įstaigose būdavo beveik tokia pat atgrasi. Kad nepasirodytume visiškais makaronų nekentėjais, pasakysim, kad vieninteliai skanūs makaronai gyvenime buvo pagaminti Vanillės iš Klaipėdos.
Selita. Lietuviškas juodasis alus
Alk. 5,5%
Lietuviško šviesiojo, paminėto čia, brolis. Sako, alų galima naudoti kaip vabzdžių gaudyklę ar pedikiūro vonelę. Tam ir panaudokite.
Selita. Gurmans šviesusis
Alk. 6,6%
Specialiosios technologijos alus. Žinia, šis užrašas ant tikro alaus buteliukų reiškia arba netradicinius ingredientus, arba sausą apyniavimą, arba kitus originalius virimo būdus. Kas dėta į šį priplėkusio salyklo skonio gėrimą lieka paslaptimi. Gurmanų alus? Panašiai, kai sugadini produktą, pavadini jį „pikantišku“? Modestas sako, jog šis alus pilstomas ir į reprezentatyvią tarą. Alus, tinkamas tik kolekcininkams (skardinių).
Selita. Gurmans tamsusis
Alk. 6%
Retorinis klausimas, jei etiketėje nurodysit naudotus salyklus ir apynius, ar bus nuo to geresnis alus? Reprezentatyvumui „pagerinti“, alaus gamintojas vėl nenurodytas. Įdomu, tie alaus statistikos skaičiuotojai šį alų priskirs prie „craft“?
Švyturys. Glüh Märzen
Alk. 5,8%
Baltijos sezoninis. Legendinio Švyturio Baltijos alaus 50 metų jubiliejui išvirtas alus. Ką galim pasakyti: geras kalėdinis alus. Tikrai geras. Linkime atsidaryti jį prie šventino stalo. Ar padovanoti draugui. Ir nesvarbu, kad iš miltelių, svarbu, kad jų nepagailėjo! 🙂 Neišsigąskite cinamono, jis pakankamai subtiliai juntamas, ir visiškai negadina skonio.
Medaliai
Linksma skaityti aludarių savigyras gavus vieną ar kitą įvertinimą už tam tikrą pinigėlių sumą. O dar linksmiau pasigilinti į tuos vertinimus. Štai Gubernija pasiskelbia laimėjusi World Beer Awards 2015 bronzos medalį už Kunigaikščių alų Lager-Bock kategorijoje. Tiesa, nutylima, jog tik Lietuvos mastu, ir, ko gero, be jokių kitų lietuviškų konkurentų kategorijoje. Tačiau kiti apdovanojimai ne mažiau įdomūs:
Lager-Dortmunder kategorija: geriausias lietuviškas alus – Tauras Tradicinis! (Vyrų alus valdo!) Auksas – Tauras Bravoro rinktinis. Sidabras – Švyturys Ekstra. Bronza – Kalnapilis Royal Select.
Lager-Helles/Munchner kategorija: Aukso medalis – Tauras Ekstra. Sidabras – Utenos Classic. Bronza – Kalnapilis Original
Verta susimąstyti, prieš paimant Švyturio Ekstra buteliuką, galbūt Tauras visgi geriau?
Menkus apdovanojimus Lietuvos grupėje taip pat pelnė:
Lager-Bock sidabras – Gubernijos Kunigaikščių
Lager-German-style Pale sidabras – Kauno Lager (kas per alus??)
Sour Beer – Kriek / Framboise auksas – Vilkmergės Vyšnių kriek
Stout & Porter-Strong Porter sidabras – Kauno Senasis porteris
Wheat Beer-Alcohol Free Wheat Beer bronza – Švyturys Baltas nealkoholinis
Wheat Beer-Bavarian Hefeweiss auksas – Švyturys Baltas, sidabras – Kalnapilis White select
Wheat Beer-Belgian Style Witbier sidabras – Vilkmergės kvietinis
Ir legendiniai Lietuvos metų gaminio 2015 apdovanojimai:
Auksas: Kauno alus. Sherlock Holmes
Belieka palinkėti linksmų švenčių! Į sveikatą!
Palyginimas su kiaule yra gerai. Mano požūriu tai būtų kiaulė iš ūkininko ar kaimyno arba kiaulė maksimos… tas pats su alumi…
Del sakiskiu alaus tik viena, kaip is jav craft gamykleliu atveztas alus gali kaimuoti tiek, kiek buteliukas vilniaus rajone pagaminto Sakiskiu alaus? 2e uz 0,33l, kokia jo kaina eksportavus? 🙂
Mariau, kadangi aš čia taip pat skaitau ir Jūs klausiat, aš lyg ir jaučiu pareigą atsakyt. Na, jei Jūs čia ne hipotetiškai, o tikrai norit turėt atsakymą. Su kokiais amerikiečiais mus lyginat? Man įdomu, kur radot Lietuvoj alaus iš JAV „gamyklėlių“ (aš mielai taip pat jo įsigyčiau), nes už mus tikrai brangesnė net pati pigiausia Sierra Nevada, kuri yra šiaip tai jau didesnė už bet kurią „didžiųjų“ daryklą Lietuvoje. Tuo tarpu mes išgyvenam per mėnesį iš trijų su trupučiu tonų alaus, kurias per tokį laiką su savo įranga ir išmone sugebam pagamint. Ta prasme, jūs lyginat rankų darbo manufaktūrą (kažkokia gamyba net neapsiverčia liežuvis vadint dėl kuklių apimčių) ir masto ekonomika pagrįstą mechanizmą (kas nėra niekaip geriau ar blogiau, o tiesiog – kitaip). Čia tas pats kas ekologiško ožkų ūkio sūrininko klaust, kodėl prekybos centre lenkiškas „Turek“ va irgi su pelėsiu, tik pigesnis 8 kartus. Alų iš truly nedidelių (JAV mastu) daryklų į LT niekas neveža. Už tai veža į Latviją, kur 0.33 buteliukas iš JAV prasideda nuo kokių 8 eurų (čia nebūtinai kažkokio geriausio / stipriausio / brangiausio, o kokio just random Saison’o apie 5 abv). Mes net jei virtumėm „miežinį su medum“, jis vistiek būtų brangus, nes 500 ltr alaus mes galim išvirt per dieną, tuos pačius 500 ltr rankomis subuteliuot mums (dirbant trise) truktų vėl gi pilną darbo dieną, etiketes sukliuot rankomis irgi užtruka laiko (ir taip toliau). Viskas susiveda į maždaug 3 / 3.5 tonas per mėnesį. Užtai sau galim leist virt alų su druska, avietėmis, laukinėm mielėm, brandint statinėse iš Škotijos (you name it). Tai leidžia mums eksperimentuot ir yra sauja žmonių, kuriems įdomu tuos eksperimentus įsigyt.
Gediminas
Sakiškių alus
Sakiškių alau, kuris čia jūsų alus iš škotiškų statinių, kažką praleidau?
ir dar- kai pradėjot gana gausiai naujas rūšis leist, pamaniau- va turbūt bus pirmieji, kurie šventėm imperial stoutą ir/arba miežių vyną pristatys. Tai ar negalvojot apie tai, ar visgi sulauksim ateity?
sveiki, o naujasios raudonų plytų naujienos vertinimas? Kokia jūsų nuomonė ar verta mokėti už bonkę 10 eurų?
Tai kad dabar su akcija maciau IKI parduoda – 8 eurai. Lauksime kol kainuos bent 5 eurus, tada bus galima paragauti. Blogas neturetu buti, jei Svyturys specialios technologijos Morzena nepratsa pagamino.
Aciu uz issamu atsakyma Sakiskiu alui, the Brooklyn brewery svyturio tiekiamas jau skaitosi prie didziuju amerikos daryklu? Kaina panasi ir mazesne, i rimtesnius jav craftu vandenis neturiu teises lysti, nestudijuoju, jusu alus puikus
„There’s a good chance you’ve tried or at least heard of Brooklyn Brewery’s products. Its beer is stocked in restaurants, bars, and retailers in 26 U.S. states and 20 countries, and it’s on track to sell 270,000 barrels of beer by the end of this year.“ (JAV alaus barelis – 31 galonas, arba 117,35 litro). Pagal 2014 m. pardavimo rezultatus „Brooklyn Brewery“ buvo 17-oje vietoje tarp visų JAV alaus daryklų, ir Amerikos mastais jie yra nykštukai. ŠUA 2014 m. už „Brooklyn Brewery“ pardavė 5,84 karto daugiau alaus (185,06 mln. l), skaičiuojant apimtimi, o ne apyvarta.